هشدار مقام‌های محلی درباره جنگ در منطقه 'خواجه بهاءالدین' تخار

Image caption خواجه بهاءالدین از مناطق استراتژیک ولایت تخار در شمال افغانستان است

با شدت یافتن درگیری بین نیروهای دولتی و گروه طالبان در منطقه خواجه بهاءالدین در ولایت تخار در شمال افغانستان، مقام‌های محلی هشدار داده‌اند که اگر نیروی کمکی نرسد، این منطقه دست طالبان خواهد افتاد.

جاوید مشفق فرماندار ولسوالی خواجه بهاءالدین به بی‎بی‎سی گفت که شورشیان وابسته به گروه طالبان دیشب (۲۹ عقرب/آبان) منطقه "علی قناق" ولسوالی درقد را تصرف و به سوی خواجه بهاءالدین پیشروی کردند.

درقد جزیره‌ای است که در بین رودخانه آمو و در جوار ولسوالی خواجه بهاءالدین موقعیت دارد. طالبان این منطقه را ۶ عقرب/آبان تصرف کردند.

آقای مشفق گفت که هرچند در حال حاضر جلوی پیشروی طالبان به سوی مرکز ولسوالی خواجه بهاءالدین گرفته شده، اما اگر نیروی اضافی به کمک نیروهای محلی نرسد، "شاید" این منطقه به دست طالبان بیفتد.

او افزود: "نیروهایی که از ماه حمل (فروردین) به این طرف با طالبان در جنگ هستند، از جنگ خسته هستند، و اگر نیروی بیشتری نرسد و مقام‌ها توجه جدی‌تر نکنند، شاید نتیجه برعکس چیزی که ما تصور می‌کنیم، باشد".

فرماندار خواجه بهاءالدین با تاکید بر این که "بدون امکانات و دست خالی جنگ نمی‌شود"، گفت: "وعده کمک بیشتر داده شده و انشاءالله این کمک‌ها تا ساعتی دیگر می‎رسد."

ولسوالی خواجه بهاءالدین یکی از مهم‌ترین مناطق استراتژیک در ولایت تخار است که طالبان زمانی که حدود ۸۰ درصد خاک کشور را تصرف کرده بودند، نتوانستند به این منطقه دست یابند.

در آن سال‌ها دولت مجاهدین به ریاست برهان‌الدین ربانی و نیروهای آن تحت فرماندهی احمدشاه مسعود، در این منطقه مستقر شده بودند. احمدشاه مسعود در ۱۸ سنبله/شهریور ۱۳۸۰ در همین منطقه ترور شد.

جاوید مشفق هشدار داد که اگر مرکز ولسوالی خواجه بهاءالدین به دست طالبان سقوط کند، مقاومت نیروهای دولتی در مناطق همجوار آن، به‌ویژه ولسوالی های دشت قلعه و ینگی قلعه، در برابر طالبان تضعیف خواهد شد.

مطالب مرتبط