۲۰ مسافر در مسیر قندهار-غزنی گروگان گرفته شدند

حق نشر عکس d
Image caption زمستان سال گذشته نیز ۳۱ مسافر هزاره در ولایت زابل ربوده شدند

منابع محلی در ولایت زابل در جنوب افغانستان تائید کرده اند که دستکم ۲۰ مسافر هزاره که از ولایت کابل به سمت قندهار در حرکت بودند صبح امروز توسط افراد مسلح ناشناس گروگان گرفته شدند.

به گفته منابع محلی صبح امروز این افراد چندین اتوبوس را در مسیر متوقف و مسافران قوم هزاره را گروگان گرفتند.

یک مقام محلی که خواست نامی از او برده نشود به بی‌بی‌سی گفت که این افراد در منطقه ناورک ولایت زابل در مسیر شاهراه کابل-قندهار ربوده شده‌اند.

بی‌بی‌سی موفق به صحبت با یکی از رانندگان این اتوبوس‌ها شده‌است. این راننده مدعی شده که افراد مسلح در منطقه ناورک در حدود ۵۰۰ متری یک پاسگاه پلیس اتوبوس‌ها را متوقف و مسافران هزاره را پایین می‌کردند.

او گفته که این افراد چندین اتوبوس را متوقف و او نمی‌داند که دقیقا چند نفر را به گروگان گرفته‌اند.

هنوز هویت ربایندگان مشخص نیست.

این حادثه در رسانه‌های اجتماعی و سایر رسانه‌های افغانستان نیز تاکنون به صورت گسترده نشر شده‌است.

در ده ماه گذشته هشت مورد گروگان‌گیری در ولایت غزنی و زابل در جنوب افغانستان ثبت شده‌است. ۸۳ نفر به گروگان گرفته شده‎اند و از این جمله ۲۲ نفر کشته شده و از سرنوشت ۵ نفر اطلاعی در دست نیست و بقیه نیز رها شده‌اند.

ربودن ۳۱ مسافر هزاره که از ولایت هرات به سمت کابل در حرکت بودند در چهارم ماه حوت ( اسفند) سال گذشته در ولسوالی شاه جوی بزرگترین و آغاز روند گروگان‌گیری در ولایت غزنی و زابل بود.

از این تعداد ۱۹ نفر آنان در تاریخ ۲۱ ثور(اردیبهشت) توسط ربایندگان آزاد و سرنوشت ۱۲ نفر دیگر نا مشخص ماند.

روز ۱۷ عقرب مقامات محلی اعلام کردند که افراد وابسته به داعش هفت گروگان به شمول دو زن، یک دختر ۹ ساله و ۴ مرد را سر بریدند. مرگ آنان با اعتراض گسترده و تظاهرات بی‌سابقه در کابل همراه شد. به گفته منابع محلی این افراد حدود یک ماه و نیم قبل در ولسوالی گیلان ولایت زابل ربوده شده بودند.

مطالب مرتبط