روزنامه‌های کابل؛ شنبه ۳۰ عقرب

حق نشر عکس ARG
Image caption آقای غنی برای یک دیدار دوروزه به قزاقستان رفته بود

روزنامه‌های امروز کابل در سرمقاله و مطالب تحلیلی خود به سفر رئیس جمهور غنی به کشور قزاقستان و اهمیتی که این سفر می‌تواند برای افغانستان داشته باشد، پرداخته‌اند.

۸صبح نوشته که گسترش ناامنی در شمال افغانستان و به‌ویژه در مرزهای کشورهای آسیای میانه، این کشورها را نگران ساخته‌است. ظهور داعش در بخش‌هایی از افغانستان برای این کشورها به یک کابوس بدل شده‌ است گسترش تروریسم و سَلَفی‌گری، عمده‌ترین نگرانی امنیتی قزاقستان و دیگر جمهوری‌های آسیای میانه‌است.

به نظر سرمقاله نویس، قزاقستان حتما درک کرده که علت عمده ظهور و بسط گروه‌های تروریستی در قلمرو افغانستان ضعف نهاد‌های دولتی این کشور است. به همین دلیل است که آستانه با کابل در زمینه تقویت نهاد‌های دولتی و در آموزش کارمندان دولتی همکاری می‌کند.

نویسنده ۸صبح افزوده که راه تامین امنیت،از مسیر گسترش همکاری‌های منطقه‌ای می‌گذرد. کشورهای آسیای میانه باید همکاری‌های دفاعی و امنیتی خود را با افغانستان گسترش دهند. کشورهای آسیای میانه می‌توانند در تجهیز ارتش، پلیس و همچنان تبادل معلومات اطلاعاتی با افغانستان همکاری کنند.

حق نشر عکس 8am
Image caption عکس و تیتر اول روزنامه هشت صبح

نویسنده افزوده که راه نجات منطقه در همکاری‌های بیشتر بازرگانی، فنی، فرهنگی و امنیتی کشورها با یکدیگر نهفته است. کشورهای منطقه باید بدبینی را کنار بگذارند و همه با هم برای گسترش همکاری‌های منطقه‌ای تلاش کنند. با گسترش همکاری‌های منطقه‌ای می‌توانیم بر معضلاتی که کشورهای منطقه با آن مواجه‌اند، نقطه پایان بگذاریم.

روزنامه جامعه باز نوشته که از ‌لحاظ وسعت، قزاقستان نهمین کشور جهان است. از نظر جمعیت در رده شصت‌ و دوم قرار می‌گیرد. همانند بسیاری از کشورهای آسیای میانه دارای منابع غنی زیرزمینی است. از جمله ذخایر نفت، گاز طبیعی، زغال‌سنگ، سنگ آهن، نیکل، کوبالت و مس از عمده‌ترین آنهایند. ویژگی چندقومیتی قزاقستان در هنر و فرهنگ این کشور بازتاب یافته و فعالیت‌های فرهنگی و هنری این کشور شامل دو دسته عمده سنتی-شرقی و غربی می‌شود.

نویسنده افزوده که به ‌لحاظ شاخص توسعه انسانی سازمان ملل متحد، قزاقستان در رده ۶۶ و هم‌ردیف با روسیه قرار دارد. از این ‌جهت قزاقستان در رده بالای کشورهای در حال توسعه قرار گرفته است.

به نظر نویسنده، رئیس‌جمهوری قزاقستان بر ادامه کمک‌های آستانه در زمینه‌های توسعه انسانی و اقتصادی متعهد شده است. برنامه آموزشی قزاقستان برای مردم افغانستان از سال ۲۰۱۰ بدین‌سو ادامه دارد که در قالب آن حدود ۹۰۰ دانشجوی افغان در آن ‌کشور مشغول تحصیلند. از این ‌جهت در کنار هند، ایالات متحده و شماری از کشورهای اروپایی، قزاقستان سهم مهمی در توسعه انسانی افغانستان دارد. آنچه افغانستان به آن نیاز مبرم دارد.

نویسنده ماندگار نوشته که قزاقستان همواره سعی کرده تا با حل مشکل افغانستان، از طرفی به مردم افغانستان بزرگترین کمک را کرده باشد تا به عنوان یک کشور امن و باثبات در منطقه و جهان شناخته شود. از طرفی دیگر به عنوان یک همسایه خوب در قضایای منطقه و جهانی نقش خود را ایفا کرده باشد.

نویسنده افزوده که کمک‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی قزاقستان به صورت دوامدار یعنی از سال‌های گذشته تا کنون ادامه داشته است. هر ساله جمهوری قزاقستان به دلایل مختلف از جمله حوادث طبیعی و شرایط دشوار اجتماعی به افغانستان کمک کرده‌است.

حق نشر عکس etlaatroz
Image caption عکس و تیتر اول روزنامه اطلاعات روز

روزنامه افغانستان نیز نوشته که تاکنون بیشتر تجارت افغانستان از مسیر پاکستان صورت می‌گیرد. با توجه به فراز و نشیب‌هایی که در مناسبت دو کشور هر از چندگاهی به وجود می‌آید، روند تجارت - واردات و صادرات - میان کابل و اسلام آباد نیز با چالش مواجه می‌شود. از این رو ایجاد کانال‌های متعدد تجاری و توسعه روابط اقتصادی افغانستان با کشورهای مختلف منطقه می‌تواند از وابستگی این کشور به کشورهای دیگر بکاهد و از طرف دیگر باعث افزایش سطح همکاری منطقه‌ای شود.

به نظر نویسنده، افغانستان نیاز به تاسیس زیربناها و از جمله ساخت جاده‌های جدید دارد و از سوی دیگر برای تقویت اقتصاد ملی به استخراج معادن، انرژی و توسعه زراعت و مالداری نیز احتیاج دارد. پتانسیلی که امروز در قزاقستان موجود است، بخشی از نیازمندی‌های کشور را در زمینه‌های فوق پاسخ خواهد داد.

سرمقاله نویس افغانستان افزوده که اگر همکاری‌های محدود اقتصادی میان دو کشور گسترش یابد و همگرایی امنیتی میان افغانستان و کشورهای آسیای میانه تقویت شود، بدون شک آینده خوبی را برای افغانستان نوید خواهد داد.

روزنامه وحدت نیز با اشاره به سفر آقای غنی به قزاقستان نوشته که سفرهای خارجی و دیپلماتیک کشور باید دستخوش یک تغییر بنیادین شود. دستگاه سیاست خارجی کشور باید از حالت انفعال بیرون آید و دیپلمات‌های ما و رئیس جمهوری از مجرای لابی گری فعال، شروع به روابط استراتژیک با کشورها کنند.

روزنامه دولتی اصلاح نیز نوشته که بازار افغانستان بخشی زیادی از نیازمندی خود به آرد و گندم را از خارج کشور تهیه می‌کند. این نیاز در گذشته افغانستان را بطور زیاد به کشور پاکستان متکی ساخته بود و افغانستان گاهی از این طریق فشارهایی را بر افغانستان وارد می‌کرد.

نویسنده افزوده که قرار داد جدید افغانستان و قزاقستان در زمینه تولید فراورده‌های زراعتی از جمله گندم با کیفیت، تا حدودی نیاز افغانستان را به پاکستان رفع می‌کند.