غنی: افغانستان قدرت تولید ۳۱۶ هزار مگاوات برق را دارد

حق نشر عکس ARG
Image caption آقای غنی گفته که طرحهای توسعه‌ای این کشور می‌تواند باعث کاهش گاز گلخانه‌ای در هند و پاکستان شود

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد که این کشور قابلیت تولید ۳۱۶ هزار مگاوات برق را با استفاده از آب، آفتاب و باد دارد.

براساس خبرنامه دفتر ریاست جمهوری افغانستان، آقای غنی این موضوع را در سخنرانی خود در کنفرانس بین‌المللی جلوگیری از تغییر اقلیم در شهر پاریس، پایتخت فرانسه اعلام کرده است.

او یکی از طرحهای توسعه‌ای افغانستان را انتقال گاز طبیعی و برق را از آسیای مرکزی به آسیای جنوبی اعلام کرده‌است.

آقای غنی گفته است که مسیر توسعه افغانستان منجر به ازدیاد کربن در جو زمین نمی‌شود، بلکه اجرای این طرحها باعث کاهش این گاز در کشورهای هند، پاکستان و تمام همسایه‌های آن نیز می‌شود.

رئیس جمهورغنی در این سخنرانی‌ یکبار دیگر تاکید کرده که افغانستان آماده است در مقابل مسیر تاریک شبکه‌های تروریستی، راه امید را بپیماید.

آقای غنی گفته که نشست کنونی در پاریس فرصت خوبی برای تهیه چارچوب جلوگیری از گرم شدن زمین و همچنان افزایش مقاومت در کشورهایی است که با تهدید مواجه‌اند.

او گفته که اهمیت و تمرکز راهکارهای انرژی در رابطه با محیط زیست روشن است، اما تا اکنون مصارف گزاف ساختن زیربنا‌های لازم مشخص نشده است. توجه بیشتر به ایجاد خلاقیت در ساختار زیربناها می‌تواند منجر به صرفه جویی و کاهش گازهای گلخانه‌ای شود.

رئیس جمهوری افغانستان با اشاره به حملات اخیر در پاریس، افزود که مردم افغانستان، اعمال وحشیانه گروه‌های تروریستی را همه روزه تجربه می‌کنند، بدین لحاظ درد و رنج مردم فرانسه را احساس می‌کنند و اراده قاطع دارند تا کشور خویش را به گورستان تروریسم مبدل سازد.

آقای غنی گفته است:"ما، مردم و رهبران اکثریت کشورهای اسلامی از ارزش‌های اسلامی چون صبر و شکیبایی سخن می‌گوئیم، نه مانند آنانی که دست به نابودی میلیون‌ها تن می‌زنند."

آقای غنی برای شرکت در کنفرانس تغییر اقلیم که به ابتکار سازمان ملل در فرانسه برگزارشده، دیروز وارد فرانسه شد.

حق نشر عکس NPP
Image caption مناطق جنوب غرب افغانستان قابلیت بالا در تولید برق بادی دارد
حق نشر عکس NPP
Image caption مناطق از افغانستان که قابلیت تولید برق خورشیدی دارد