تحقیق تازه: در بین سربازان پلیس افغانستان نزدیک به ۱۰ درصد افراط‌گرایی وجود دارد

یک تحقیق جدید انستیتوی مطالعات استراتژیک افغانستان نشان می‌دهد که در بین سربازان پلیس افغانستان کمتر از ۱۰ درصد افراط گرایی وجود دارد.

این تحقیق در مدت یک سال از طریق مصاحبه با ۱۴۹۸ سرباز، ۱۵۱ افسر و رتبه های بالاتر و ۸ مسئول مذهبی در بین صفوف پلیس در ۱۱ ولایت افغانستان صورت گرفته است.

این تحقیق در ولایات بلخ، بامیان، غور، هلمند، هرات، کابل، قندهار، قندوز، ننگرهار، پکتیا و پکتیکا انجام شده است.

عبدالاحد محمدی یکی از پژوهشگران این تحقیق در نشست خبری امروز گفت که نتایج تحقیق آنها نشان می‌دهد کمتر از ده درصد افراطیت در بین سربازان پلیس افغانستان وجود دارد.

اما به گفته وی، در این تحقیق ۸۳ درصد پاسخ دهندگان گفته اند که برخورد مسلحانه با کسانی که از اسلام انتقاد می‌کنند، مجاز است.

همچنان کمتر از ده درصد پاسخ دهندگان حملات انتحاری را در مقابل همچو افراد موجه دانسته اند.

با این وجود به گفته آقای محمدی، شمار خیلی کمی از سربازان پلیس، اختلافات مذهبی را عامل درگیری‌ها در افغانستان می دانند.

در این تحقیق همچنان نیمی از پاسخ دهندگان به این باورند که کنوانسیون‌های بین‌المللی در خصوص حقوق زنان و حقوق بشر با ارزش‌های اسلامی همسویی ندارد.

اما آقای صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان که در نشست امروزی حضور داشت به تاکید گفت که افراطیت در بین سربازان پلیس وجود ندارد.

او گفت: "پلیس افغانستان چهارده سال است که با افراطیت می‌جنگد، در چنین حالتی پلیس نمی‌تواند به این موضوعات ارزش قائل شود زیرا با این موارد در جنگ است."

به گفته وی، بخش عقیدتی در وزارت داخله وجود دارد که در قسمت آگاهی سربازان پلیس برای جنگ با کسانی که به نام دین مبارزه می‌کنند، کار می کند.

بحث فساد در اداره افغانستان یکی دیگر از بخش‌های این تحقیق بوده است.

آقای محمدی می گوید ۷۲ درصد از پاسخ دهندگان واکنش مسلحانه را در مقابل مقامات فاسد انتخاب درست دانسته اند.

در بین سربازان پلیس که در این تحقیق سهم گرفته اند، یازده درصد مبارزه با طالبان، ۲۰ درصد انگیزه‌های اقتصادی و اکثریت انگیزه وطن پرستی را دلیل اصلی پیوستن به نیروهای امنیتی خوانده اند.

در این تحقیق آمده که از سال ۲۰۰۸ به این سو ۹۲ رویداد "حملات سبز به آبی" رخ داده است.

اگرچه شماری افراط گرایی را دلیل اصلی این حملات می‌دانستند اما نتیجه تحقیق انستیتوی مطالعات استراتژیک نشان داده که اکثر این حملات انگیزه های شخصی داشته و تنها ۲۵ درصد آنها سازمان یافته بودند.

شمار نیروهای امنیتی افغانستان به بیش از ۳۲۸ هزار نفر می‌رسد که از این جمله بیش از ۱۵۵ هزار آن را نیروهای پلیس تشکیل می‌دهد.