شرایط جدید برای سفر شهروندان افغانستان به امارات متحده وضع شد

Image caption فعالان مدنی و شهروندان کابل در اعتراض به کشته شدن غیرنظامیان در این حادثه در مرکز شهر کابل گردهم آمدند و به یاد قربانیان شمع روشن کردند

وزارت خارجه افغانستان می‌گوید به تفاهم مقامات افغانستان و امارات متحده عربی، قرار است بعد از این برای سفر هر شهروند این کشور به امارات، نام پدر در پاسپورتش/گذرنامه‌اش درج شود.

در چند ماه اخیر شهروندان افغانستان برای گرفتن ویزای امارات متحده عربی با مشکل رو به رو شدند. این کشور برای صدور ویزا به افغانها خواهان تایید پاسپورت های الکترونیکی جدید این کشور از سوی وزارت خارجه افغانستان شده بود.

شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت امور خارجه می‌گوید که تایید مجدد پاسپورت از سوی ریاست پاسپورت و ارسال آن از طریق ریاست کنسولگری وزارت خارجه به سفارت امارات متحده عربی روند بسیار طولانی و دردسرساز بود.

به گفته وی، از آغاز این مشکل، مقامات این وزارت با مقامات امارات متحده عربی وارد گفت‌و گو شدند و برای حل آن تلاش کردند.

او می‌گوید که مقامات امارات گفته اند آنها بر اساس پاسپورت‌های دست‌نویس سابق افغانستان، مشخصات شهروندان این کشور را بر اساس نام و نام پدر در بانک‌های اطلاعاتی خود دارند اما در پاسپورت‌های جدید نام پدر حذف و تنها نام و نام خانوادگی افراد درج شده است.

آقای مستغنی می‌گوید برای حل این مشکل قرار بر این شد که پس از این، "نام پدر" شهروندان افغانستان در صفحه ملاحظات پاسپورت‌های الکترونیکی با قلم، از سوی ریاست پاسپورت درج شود.

به گفته وی، سر از هفته آینده این تصمیم در زمان صدور پاسپورت‌های جدید نیز عملی خواهد شد.

در پاسپورت‌های دست‌نویس افغانستان که برای یک سال دیگر نیز اعتبار دارد، نام و نام پدر هر فرد درج شده اما در پاسپورت‌های الکترونیکی جدید این کشور تنها نام و نام خانوادگی درج است.

دلایل سخت‌گیری برای سفر افغانها به امارات متحده عربی

منابعی در اداره مهاجرت دبی گفته بودند که با مواردی بر خورده اند که برخی از بازرگانان اخراج شده افغان از امارات متحده به نام‌های دیگر گذرنامه دریافت کرده و با ویزای سیاحتی و تجاری قصد ورود به دبی داشته اند.

در عین حال برخی از شرکت‌های مسافرتی که برای شهروندان افغانستان خدمات تسهیل صدور ویزا ارائه می‌کنند، می‌گویند که چون برخی از شهروندان این کشور بیش از یک گذرنامه دریافت کرده اند، سبب شده امارات متحده عربی درخواست صدور ویزا برای گذرنامه‌های افغانستان را رد یا معلق کند.

مسئول یکی از شرکت‌های عرضه خدمات مسافرتی در کابل به بی‌بی‌سی گفت که استفاده گذرنامه‌های افغانستان توسط شهروندان خارجی از دلایل دیگری است که روند صدور ویزای امارات متحده برای شهروندان افغان را پیچیده کرده است.

امارات متحده عربی برای تاجران افغان از مقاصد مهم و پر درآمد تجاری است و ماهانه افغان‌های زیادی برای فعالیت های تجاری به این کشور سفر می‌کنند.

از سوی دیگر با توجه به این که کشورهای محدودی برای گذرنامه‌های افغانستان ویزای گردش‌گری صادر می‌کنند، امارات متحده عربی از کشورهایی است که در سال های گذشته به آسانی به شهروندان افغانستان ویزا صادر کرده و چون بهای ویزای دبی چیزی بین ۴۰ تا ۱۰۰ دلار است، افغان های زیادی نیز برای گردشگری به آنجا سفر می‌کنند.