عبدالله عبدالله: روابط با کشورهای همسایه باید به کم‌ شدن حملات کمک کند

Image caption آقای عبدالله گفته که زندگی افغان‌ها از "اعتماد به دوستی که صادق و قابل‌اعتماد نیست"، مهم‌تر است

یک روز پس از حمله گروهی شورشیان مسلح وابسته به گروه طالبان به فرودگاه قندهار، عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت افغانستان گفته است که اگر چنین حملاتی افزایش یابد، "روابط با همسایه و تلاش‌ها برای گفت‌وگوهای صلح"، بی‌نتیجه خواهد بود.

آقای عبدالله گفته است که روابط افغانستان با همسایه‌ها و تلاش‌های مثبت در راه صلح باید به کم شدن حملات و تلفات غیرنظامیان در این کشور کمک کند.

در حمله روز چهارشنبه (١٨ قوس/آذر) طالبان به فرودگاه قندهار دستکم ٥٠ نفر کشته شدند که بیشتر آنها غیرنظامی بودند.

آقای عبدالله همچنین گفته که برای دولت، زندگی افغان‌ها از "اعتماد به دوستی که صادق و قابل اعتماد نیست" مهم‌تر است.

رئیس اجرایی حکومت افغانستان به صورت مشخص از کشور خاصی نام نبرده اما مقام‌های افغان در چهارده سال گذشته همواره پاکستان و سازمان اطلاعات مرکزی ارتش این کشور را به پناه دادن و حمایت از شورشیان مسلح مخالف دولت افغانستان متهم کرده‌اند.

آقای عبدالله گفته که دولت در مورد حمله به فرودگاه قندهار تحقیق می‌کند و با کسانی که "ترسوها" را حمایت و تمویل می‌کنند، "به صورت واضح" سخن خواهد گفت.

این اظهارات در حالی ابراز می‌شود که محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، روز چهارشنبه، پس از یک دوره تنش میان در روابط کابل-اسلام‌آباد، به پاکستان رفت و در مورد آغاز دوباره گفت‌وگوهای صلح در افغانستان با مقامات پاکستان دیدار کرد.

هم‌زمان رحمت الله نبیل، رئیس اداره امنیت ملی افغانستان، روز پنجشنبه، ١٩ قوس، به دلیل آنچه "مکدر بودن فضای اعتماد کاری و فشارهای بی‌حد و حصر" رئیس جمهوری این کشور بر خود خوانده، از سمتش کناره‌گیری کرد.

آقای نبیل در استعفانامه خود از پاکستان به عنوان "کشور مغرض" نام برده و گفته که "مداخلات صریح" پاکستان در امور داخلی افغانستان، سبب ناامنی‌های شدید در این کشور شده است.

رئیس جمهوری افغانستان استعفای آقای نبیل را پذیرفته و مسعود اندرابی، از معاونان اداره امنیت ملی افغانستان را به عنوان سرپرست این نهاد منصوب کرده است.