نیم میلیون نفر خواهان بررسی مستقل حمله هوایی به بیمارستان قندوز شدند

حق نشر عکس AFP
Image caption پزشکان بدون مرز می‌گوید که در حمله هوایی به شفاخانه این سازمان چهل و دو نفر کشته شدند

بیش از نیم میلیون نفر در سراسر جهان از کاخ سفید خواسته‌اند با بررسی مستقل رویداد حمله به بیمارستان پزشکان بدون مرز در ولایت قندوز موافقت کند.

سازمان پزشکان بدون مرز می‌گوید اطلاعات تازه آنها نشان می‌دهد در این حمله ۴۲ نفر کشته شده‌اند.

این بمباران چند روز پس از سقوط شهر قندوز به دست طالبان و در ساعت ۲:۱۰ بامداد روز شنبه (۱۱ میزان/مهر) به وقت محلی رخ داد.

پزشکان بدون مرز گفته بودند که این بمباران بیش از ۳۰ دقیقه ادامه یافته و در اطلاعات ابتدایی شمار کشته‌ها ۳۷ نفر اعلام شد.

دولت آمریکا مسئولیت این حمله را رسما به عهده گرفت و گفت که حمله به درخواست نیروهای افغان و گروهی از کماندوهای آمریکایی انجام شده که برای بیرون راندن اعضای گروه طالبان از قندوز می‌جنگیدند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز در تماس تلفنی با ژوان لو، رئیس سازمان پزشکان بدون مرز از حمله اشتباهی هواپیماهای آمریکایی به بیمارستان قندوز عذرخواهی کرد.

اما سازمان پزشکان بدون مرز هنوز از تقاضای خود مبنی بر انجام تحقیقات مستقل در مورد این حمله دست برنداشته است.

این سازمان به تازگی درخواستی را با امضای بیش از نیم میلیون نفر از سراسر جهان به قصر سفید تحویل داده است که در آن از آمریکا خواسته شده با بررسی مستقل حمله به بیمارستان قندوز موافقت کند.

گلهم مولینی، نماینده پزشکان بدون مرز در افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که این درخواست بیانگر حمایت مردم جهان از تقاضای این سازمان برای انجام تحقیقات مستقل است.

پیش از این تحقیقاتی از سوی ارتش آمریکا و ناتو در مورد این رویداد انجام شده اما گویا سازمان پزشکان بدون مرز با نتایج این تحقیقات موافق نیست.

آقای مولینی می‌گوید: "ما هنوز به خاطر روشن شدن این که چه تعداد افراد کشته شده‌اند، کار می‌کنیم. تاکنون دریافته‌ایم که ۱۴ کارمند ما، ۲۴ بیمار و چهار نفر از بخش خدمات کشته شده‌اند. ما هنوز مشغول رسیدگی به پس‌لرزه‌های این حمله هستیم."

سازمان پزشکان بدون مرز می‌گوید حمله بر بیمارستان قندوز ده‌ها هزار نفر را در شمال‌شرق افغانستان از خدمات و مراقبت‌های درمانی محروم کرده است.

این سازمان می‌گوید قبل از بازگشایی بیمارستان‌شان در شهر قندوز می‌‎خواهد مطمئن شود که کارمندان، بیماران و محل کار این سازمان از هر نوع حمله‌ای مصون است و به خدمات این سازمان در قندوز و سایر نقاط افغانستان احترام گذاشته می‌شود.

حق نشر عکس MSF

حمله به شفاخانه پزشکان بدون مرز در قندوز

پیشتر، مقام‌های افغان درباره دلیل حمله هوایی به شفاخانه قندوز گفته بودند که نیروهای وابسته به گروه طالبان که در آن زمان کنترل شهر قندوز را به دست داشتند، در محوطه این بیمارستان سنگر گرفته بودند و از آنجا به نیروهای افغان و خارجی شلیک می‌کردند.

سازمان پزشکان بدون مرز اما در گزارشی که بعدتر نشر کرد، این ادعا را رد کرد و گفت که هیچ یک از کارمندان آنها، پیش از انجام حمله هوایی، گزارشی از تیراندازی در محوطه باغ و ساختمان بیمارستان نداده بودند.

با این حال این نهاد گفت که ۲۰ نفر از ۱۰۵ بیماری که در شب حمله در این بیمارستان بستری بودند، از اعضای گروه طالبان بودند که در درگیری‌های قندوز زخمی شده بودند. پزشکان بدون مرز گفته که این افراد مسلح نبودند و این سازمان افراد زخمی را بدون در نظر گرفتن وابستگی‌های گروهی و سیاسی آنها تحت درمان قرار می‌دهد.

پزشکان بدون مرز حمله هوایی به بیمارستان خود در قندوز را جنایت جنگی خوانده بود.