مجلس افغانستان: وزیران نیامدند و نمایندگان هم آماده سوال نبودند

Image caption وزرای مالیه و تجارت در جلسه امروز مجلس حضور نیافتند

عدم حضور دو عضو کابینه افغانستان در جلسه سوال مجلس نمایندگان در مورد معافیت عوارض گمرکی، خشم نمایندگان را برانگیخت.

به دنبال طرح موضوع احتمال اختلاس میلیون‌ها دلار عوارض نفت و گاز مایع وارداتی درگمرک‌های بندر حیرتان در مرز ازبکستان و بندر آقنه در مرز ترکمنستان، مجلس هیئتی را به این دو بندر فرستاد.

در گزارشی که این هیئت ۹ نفری امروز به مجلس ارائه کرد، گفته شد که در این دو بندر به میزان زیادی نفت و گاز مایع از پرداخت عوارض گمرکی نفت و گاز معاف شده و ارزش موادی که به صورت غیرقانونی معاف شده، به "صدها میلیون دلار" می‌رسد.

نتیجه‌ای که این هیئت گرفته این است که چنین معافیت‌ها نه تنها در این دو بندر بلکه در بیشتر بندرهای تجاری کشور وجود دارد که "صدها میلیون دلار" پول آن "دستبرد" زده می‌شود.

فراخوان مجلس عنوانی اکلیل حکیمی وزیر مالیه/دارایی، صلاح‎الدین ربانی وزیر خارجه، همایون رسا وزیر تجارت و صنایع و همچنین رئیس اداره نفت و گاز مایع وزارت تجارت و صنایع صادر شده بود که به غیر از وزیر خارجه دیگران حضور نیافتند و تنها معاونان آقایان حکیمی و رسا در جلسه حضور یافتند.

برخی از نمایندگان فراخواندن وزیر خارجه را به مجلس غیرضروری خواندند و گفتند که او کارش ربط چندانی به عوارض گمرکی ندارد.

عدم حضور وزیران مالیه و تجارت خشم نمایندگان را برانگیخت. از جمله غلام حسین ناصری نماینده ولایت میدان وردک گفت: "وزیر محترم مالیه کجا است؟ چرا تخلف می کند؟ او را مادرش به عنوان وزیر به دنیا آورده بود یا رای خانه ملت را گرفت؟ وزیر تجارت کجا است؟ [عدم حضور آنها] نقض قانون است."

حق نشر عکس bbc
Image caption نمایندگان هم از وزیرانی که نیامدند انتقاد کردند و هم از اعضای هیئت رئیسه. عکس از بایگانی

اما برخی از نمایندگان از هیئت رئیسه مجلس انتقاد کردند که هماهنگی لازم را برای برگزاری جلسه سوال رعایت نکرده و حتی برخی فراخوانی وزیر خارجه در مورد معافیت عوارض گمرکی را بی ربط خواندند.

عبیدالله رامین دیگر عضو مجلس گفت: "امروز وزیر خارجه این جا دعوت شده در مورد استجواب معافیت محصول گمرکی. وزیر خارجه هیچ ارتباطی با این قضیه ندارد."

عرفان الله عرفان، یکی دیگر از نمایندگان با انتقاد تندتری از فراخوانی وزیران گفت که صدور چنین فراخوانی، به معنای ضایع کردن وقت این وزیران است، در حالی که به نظر او، موضوع معافیت پرداخت عوارض گمرکی باید در کمیسیونهای مجلس مطرح شود.

پیشتر در گزارش هیئت مجلس گفته شده بود که وزارت خارجه فرم معافیت عوارض گمرکی نیروهای بین‌المللی را امضا می‌کند. وزارت داخله و وزارت دفاع هم فرمهای مشابهی را تایید می‌کنند که نفت و گاز وارداتی مورد نیاز پلیس و ارتش را از پرداخت عوارض معاف می‌کند.

در پایان جلسه، عبدالرئوف ابراهیمی رئیس مجلس به دنبال رای‌گیری از اعضای مجلس اعلام کرد که نمایندگان در جلسه امروز برای طرح سوال‌های فنی آمادگی ندارند؛ بنابراین، جلسه سوال از مقام‌های فراخوانده شده در یکی از جلسات دیگر مجلس حضور یابند.