رهبران جهادی تشکیل 'شورای حراست و ثبات افغانستان' را اعلام کردند

رهبران مجاهدین اعلام کردند که در صدد براندازی نه، بلکه درصدد اصلاح نظام هستند
توضیح تصویر،

رهبران مجاهدین اعلام کردند که در صدد براندازی نه، بلکه درصدد اصلاح نظام هستند

شماری از رهبران جهادی افغانستان اعلام‌ کردند که برای ایجاد اصلاحات و جلوگیری از فروپاشی نظام کنونی افغانستان و به خاطر احساس مسئولیت درباره سرنوشت کشور 'شورای حراست و ثبات افغانستان' را ایجاد کرده‌اند.

اعضای شورا از کسانی هستند که در جریان جنگ علیه اشغال افغانستان به وسیله نیروهای شوروی سابق، فرماندهی نیروهای مخالف اشغال را در دست داشتند.

عبدرب الرسول سیاف، از رهبران جهادی، محمدیونس قانونی، معاون اول ریاست جمهوری در دوران حامد کرزی، عبدالهادی ارغندوال، وزیر سابق اقتصاد، بسم الله محمدی، وزیر سابق دفاع، عبدالروف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان، محمد اسماعیل خان، وزیر سابق انرژی و آب، عمر داوودزی، وزیر داخله(کشور) پیشین و شماری دیگر از رهبران جهادی افغانستان از اعضای این شورا هستند.

آقای سیاف در این مراسم گفت که اعضای شورا طرفدار اسقاط (سرنگونی) نظام نیستند، بلکه در صدد اصلاح نظام هستند. به گفته او اگر وضع به همین روندپیش رود، کشور به مرحله‌ای خواهد رسید که جمع کردنش از قدرت افغانستان بیرون است.

آقای سیاف گفت که این شورا به دنبال رسیدن به قدرت نیست.

توضیح تصویر،

آقای سیاف از سخنرانان اصلی این مجلس بود

او گفت که قبل از این، نظرات زیادی مطرح بود، از جمله برگزاری لویه جرگه، برگزاری انتخابات زودهنگام، برگزاری شورای عنعنوی و ایجاد حکومت موقت که همه طرح‌ها در صدد تغییر نظام بود، ولی شورا راه قانونی را که ایجاد شورا بود تعقیب کرد.

آقای سیاف با اشاره به روند صلح افغانستان گفت که در روند صلح تاکنون مشخص نیست که طرف مذاکره دولت چه کسی است و معلوم نیست که نزاع بر سر چیست؟

او تاکید کرد که ایجاد اصلاحات در نظام سیاسی، اقتصادی و امنیتی خواست شورا است و نباید دیگر انتخاباتی برگزار شود که باعث شرمندگی و سبب بدنامی افغانستان در جهان شود.

مشروعیت دولت وحدت ملی

توضیح تصویر،

موافقت نامه دولت وحدت ملی بعد از بحران انتخابات افغانستان میان محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله امضا شد

محمد یونس قانونی، معاون اول ریاست جمهوری در دوران حامد کرزی، نیز در این نشست گفت که هدف اصلی این شورا "حراست و حفظ ثبات افغانستان" است.

او با اشاره به اینکه اکنون نگرانی عمیقی در مورد بقا و سرنوشت افغانستان وجود دارد، گفت:" صدای شیپور تباهی را ما به گوش خود می‌شنویم و با توجه به دسایسی که در خارج افغانستان وجود دارد به بقا و سرنوشت شما نگرانی داریم و دسایس را در کشورهای منطقه و همسایه شاهدیم که می‌خواهد افغانستان را به پایتخت تروریسم مبدل سازد."

محمدیونس قانونی ایجاد این شورا را رویکردی اصلاح طلبانه خواند و گفت که شورا براندازی نظام را جفا می‌داند. وی افزود که رویکرد این جریان بر اساس عقلانیت، التزام و احترام به خرد جمعی‌است.

او گفت که شورا برای چهار سال آینده برنامه ریزی کرده و قرار است که در انتخابات شوراهای ولسوالی، شوراهای ولایتی و مجلس نمایندگان مشارکت فعال داشته باشد و در انتخابات ریاست جمهوری آینده نیز نامزدی معرفی کند.

او گفت که علاوه بر آن شورا خواستار اصلاح نظام انتخاباتی افغانستان است تا اشتباه انتخابات ریاست جمهوری قبلی تکرار نشود.

توضیح تصویر،

آقای قانونی گفت که کشورهای خارجی در صدد هستند که افغانستان پایتخت تروریسم شود

آقای قانونی گفت که قرار بود تا مدت یک سال لویه جرگه دایر و سرنوشت ریاست اجرائی نیز با تعدیل قانون اساسی مشخص شود، اما اکنون به دلیل دایر نشدن لویه جرگه، "مشروعیت نظام به شدت زیر سوال می‌رود."

او گفت که مردم نمی‌خواهند که دو شخص بار دیگر بنشینند و موافقت نامه را تمدید کنند و اگر این دو شخص بخواهند این کار را بکنند، اشتباهی بزرگ است.

موافقت نامه دولت وحدت ملی بعد از بحران انتخابات افغانستان و اختلاف بر سر نتیجه اعلام شده آن، میان محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله امضا شد.

'اکنون نوبت بدبختی پاکستان'

عمر داوود زی، وزیر پیشین داخله (کشور) افغانستان نیز دراین مراسم گفت: "در زمان آغاز به کار دولت وحدت ملی نیز گفته بودم که رئیس جمهور غنی از گدایی کردن صلح از پاکستان دست بردار، زیرا این راه که می‌روی قبلا آزموده شده و راه به ترکستان است، ولی اکنون می‌گویم که این راه که تو برای صلح می‌روی به گورستان است."

توضیح تصویر،

آقای داوودزی گفت راهی که دولت افغانستان برای صلح می‌پیماید به گورستان است

او گفت: "اکنون به کشور پاکستان می‌گویم که چهل سال دیگر افغانستان آرام خواهد بود و از تمام قطره خون‌هایی که در این کشور ریخته شده حساب خواهد گرفت."

بیشتر اعضای موسس این شورا از افرادی هستند که در دولت فعلی افغانستان، مقام رسمی ندارند.