اشرف غنی: حتی یک قرارداد وزارت کشور هم مطابق اصول نبوده است

حق نشر عکس
Image caption غنی: [حتی] یک قرارداد سال‌های گذشته وزارت داخله نبود که مطابق اصول قرارداد شده باشد

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفته که بوروکراسی و عدم نظارت بر قراردادها باعث عدم شفافیت در کار نهادهای پلیس شده است.

آقای غنی روز شنبه (۲۸ قوس/آذر) در مراسم گشایش ساختمان جدید وزارت داخله/کشور گفت که مدیریت مالی این نهادها در گذشته "مشکلات عظیمی داشته است".

رئیس جمهوری افغانستان افزود: " [حتی] یک قرارداد سال‌های گذشته وزارت داخله نبوده که مطابق اصول قرارداد باشد". او افزود که یک سال کامل را صرف "پاک کردن" این قراردادها کرده است.

آقای غنی به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح افغانستان گفت که بوروکراسی و عدم نظارت درست بر قراردادهای وزارت داخله باعث شده که حتی کیفیت غذای نیروهای پلیس کاهش یابد.

به گفته او، مقدار کالری غذای نیروهای پلیس در مقایسه غذای نیروهای ویژه آمریکا، ۳۰۰ کالری بیشتر دارد، اما به دلیل عدم نظارت درست بر قراردادهای وزارت داخله، نیروهای پلیس نسبت به کیفیت غذای خود شکایت دارند.

مثال دیگری که رئیس جمهوری افغانستان در این مورد گفت، این بود که به گفته او، خانواده شهدای پلیس حتی تا یک سال هم نمی‌توانند که وثیقه شهادت آن‌ها را ترتیب دهند.

آقای غنی گفت: "امروز باید اعتراف کنیم که قرارداد ما یک‌جانبه است. ما از قوای امنیتی و دفاعی خود سربازی، شجاعت، دلیری و شهادت می‌خواهیم، اما در بدل ما کار خود را انجام نداده‌ایم."

او با اشاره به این که درسال‌های گذشته وزارت داخله تنها توانایی مصرف ۵۰ تا ۶۰ درصد بودجه سالانه خود را داشته، تاکید کرد که انجام اصلاحات ساختاری در این وزارت ضروری و حتمی است.

حق نشر عکس EPA
Image caption غنی: ما از قوای امنیتی و دفاعی خود سربازی، شجاعت، دلیری و شهادت می‌خواهیم، اما در بدل ما کار خود را انجام نداده‌ایم

به باور آقای غنی، علاوه بر بوروکراسی و عدم نظارت کافی در نهادهای پلیس، جنگ هم باعث شده که روند اصلاحات در این نهادها به کندی به پیش برود.

رئیس جمهوری افغانستان افزود که چنین وضعیتی در نهادهای پلیس باعث می‌شود که قربانی‌هایی که این نیروها می‌دهند، "بی‌اثر" شود.

از سوی دیگر، به گفته آقای غنی، بیش از ۲۰ هزار مامور پلیس افغانستان آموزش مناسب ندیده‌اند، در حالی که به باور او، این امر موضوعی بنیادی برای کاهش تلفات پلیس است.

سرفرمانده کل نیروهای مسلح افغانستان به وزارت داخله فرصت داد که اصلاحات لازم را در جریان زمستان پیش رو انجام دهد و تا سال آینده هیچ کاری که در آن قانون نقض شود، قابل قبول نخواهد بود.

او با تاکید بر این که "نظام کاغذپرانی فعلی مورد قبول ما نیست" و "درد اساسی ما اصلاحات ساختاری است"، گفت که سیستم نظارت و بازرسی باید بهبود یابد. در گذشته هم گزارش‌های زیادی در مورد وجود فساد در نهادهای پلیس افغانستان منتشر شده است.

دفتر بازرس کل آمریکا برای بازسازی افغانستان پارسال براساس تحقیقی اعلام کرد که اطمینانی وجود ندارد که کمک سالانه ۳۰۰ میلیون دلاری آمریکا برای پرداخت حقوق نیروهای پلیس به صورت درست و کامل به آن‌ها برسد.

این دفتر در یک گزارش دیگر خود در ۲۹ آوریل سال جاری میلادی نوشت که حتی آمار نیروهای امنیتی ملی افغانستان "غیردقیق و نامعتبر" است.

حق نشر عکس MOI
Image caption ساختمان جدید وزارت داخله افغانستان به کمک آمریکا ساخته شده است