ارسال کمک هوایی برای پلیس تحت محاصره طالبان در سنگین

حق نشر عکس AFP

مقام های افغان روز سه شنبه گفته اند که هواپیماهای نظامی اقدام به ارسال آذوقه و مهمات برای نیروهای افغان کرده اند که برای عقب زدن طالبان در ولسوالی سنگین در ولایت جنوبی هلمند می جنگند.

نیروهای افغان برای حفاظت از مقر اصلی پلیس در سنگین که تحت محاصره طالبان است تلاش می کنند.

در طول روز سه شنبه گزارش های ضد و نقیضی از اینکه کل ولسوالی سنگین در اختیار طالبان است یا نه وجود داشت.

محمد داوود فرمانده پلیس سنگین پیشتر به بی بی سی گفته بود که طالبان کاملا راه تماس ستاد پلیس با باقی ولایت را قطع کرده و ذخیره آذوقه و مهمات ماموران رو به اتمام است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از شاهدان عینی گزارش داد که با پیشروی طالبان به بخش مرکزی سنگین نبردهای خونینی در جریان بوده است.

نیروهای آمریکایی و بریتانیایی برای سال ها در مقابل حملات طالبان در هلمند مقاومت می کردند اما ماموریت رزمی آنها یک سال پیش پایان یافت.

محمد رادمنش سخنگوی وزارت دفاع به خبرگزاری فرانسه گفت:‌ "ما در حال پرتاب تدارکات شامل آذوقه، تجهیزات نظامی و مهمات برای حمایت از نیروها در سنگین هستیم."

او گفت که نبردهای پراکنده در اطراف ولسوالی سنگین در جریان است، اما گزارش ها از آمار بالای کشته های ارتش را رد و تاکید کرد که سنگین سقوط نکرده است.

یک شاهد محلی که از سنگین گریخته گفت که فقط مجتمع دولت و مقر اصلی پلیس همچنان تحت کنترل دولت است و باقی در اختیار طالبان قرار گرفته.

همزمان در روز سه شنبه وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد که شماری پرسنل نظامی را در "نقش مشاور" به اردوگاه شورابک که قبلا به 'باسشین' (باستیون) موسوم بود، اعزام کرده است.

فرماندار و رئیس پلیس هلمند گزارش ها از سقوط سنگین را "کاملا کذب" خوانده اند.

میرزا خان رحیمی، والی هلمند تاکید کرده‌است که ولسوالی سنگین هنوز در کنترل دولت است، اما معاون آقای رحیمی گفته‌است که جنگجویان طالبان این ولسوالی را به تصرف خود در آورده‌اند.

اما یک افسر ارتش افغانستان به بی بی سی گفت که هنوز نبرد در سنگین جریان دارد و طالبان اکنون بیشتر شهر را کنترل می کند.

او که نخواست نامش فاش شود که "در حال حاضر ستاد پلیس، پایگاه گردان ارتش ملی و مقر مرکزی فرمانداری در ولسوالی را در اختیار دارد."

طالبان گفت که بیشتر سنگین را کنترل می کند.

سنگین در گذشته چند بار به دست طالبان افتاده و نبردهای این ولایت باعث کشته های زیادی در میان نیروهای افغان و بین المللی شده است.

درحال حاضر حدود ۱۲ هزار سرباز خارجی به عنوان بخشی از ائتلاف بین المللی تحت هدایت ناتو برای حمایت از ارتش افغانستان در این کشور حضور دارند.

حق نشر عکس MoD
Image caption حفظ امنیت هلمند سال ها در اختیار ارتش بریتانیا بود