نائب رئیس مجلس افغانستان: دستور تیراندازی به هلی‌کوپترهای ناشناس در ننگرهار را داده‌ام

Image caption آقای قدیر در روزهای اخیر به چهره خبرساز تبدیل شده است

حاجی ظاهر قدیر، نائب رئیس اول مجلس نمایندگان افغانستان که امروز، دوشنبه، ۷ جدی (دی) در جلسه علنی این مجلس صحبت می‌کرد، از پرواز هلی‌کوپترهای ناشناس بر فراز ولایت ننگرهار در شرق افغانستان شکایت کرد.

او گفت که این هلی‌کوپترها در مناطق مختلف ولایت ننگرهار به زمین می‌نشینند و وقتی از مسئولان درباره آنها پرسیده می‌شود، جواب این است که آنها اجاره‌ای هستند و به دلیل عوارض فنی نشست (فرود) می‌کنند.

آقای قدیر گفت:" امروز از اینجا اعلام می‌کنم و به افرادم می‌گویم که اگر این هواپیماها بار دیگر نشست کردند، (آنها را) هدف قرار دهند."

اخیراً در برخی رسانه‌های داخلی و خارجی و همچنین شبکه‌های اجتماعی خبرهایی پخش شد مبنی بر این‌که اعضای گروه‌های طالبان و گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش)، توسط این هلی‌کوپترها به ولایت‌های شمالی و شرقی افغانستان منتقل شده‌اند.

معصوم استانکزی، سرپرست وزارت دفاع افغانستان، گفت که دولت درباره پخش خبرهایی مبنی بر انتقال شورشیان توسط هلی‌کوپتر در مناطق مختلف کشور، تحقیق می‌کند.

آقای قدیر امروز مدعی شد که در ولایت ننگرهار وقتی میان افراد گروه طالبان و نیروهای داعش درگیری می‌شود، هواپیماها مواضع گروه طالبان را هدف قرار می‌دهند ولی به نیروهای داعش کاری ندارند.

نائب رئیس اول مجلس افغانستان گفت که ایجاد گروه داعش پروژه بدیل گروه طالبان است. به گفته او گروه طالبان دیگر یک جریان واحد نیست و آدرس مشخص ندارد.

بعد از مرگ ملا محمد عمر، گروه طالبان افغانستان به دو شاخه ملا محمد رسول و ملا اختر منصور منشعب شدند.

او گفت:" اکنون سوال این است که نیروهای داعش سلاح سنگین و مهمات خود را از کجا می‌کنند (می آورند)؟ از آسمان که نمی‌آید."

آقای قدیر همچنین مدعی شد که مکتوب قول اردو( لشکر) ۲۰۱ سیلاب ارتش افغانستان را بدست دارد. آنرا در صحن مجلس قرائت کرد که در آن آمده است:" افراد تحریک لشکر اسلام مربوط منگل باغ، مقیم در مربوطات ولسوالی شینوار که قبلا از طرف دولت افغانستان کارت مخصوص،جواز برایشان توزیع گردیده، در این اواخیر تقریبا۹۰ درصد آنان در ولسوالی نازیان و اچین در صفوف گروه تروریستی داعش تنظیم گردیده."

در ادامه این نامه به گفته او آمده که چند تن از افراد تحریک لشکر اسلام در درگیری در روستای عبدالخیل ولسوالی اچین توسط نیروهای ارتش ملی افغانستان کشته شده‌اند که کارتهای هویتی که توسط دولت افغانستان به آنان داده شده بود، در جیب‌های آنان موجود بود.

او گفت که این خودش سند است، مبنی بر حمایت از نیروهای داعش.

به گفته آقای قدیر نیروهای تحریک لشکر اسلام در انتقال افراد داعش به مناطق مختلف ولایت ننگرهار دست دارند.

نیروهای تحریک لشکر اسلام یکی از نیروهای مخالف دولت پاکستان است و در گذشته در مواردی دولت پاکستان نیز اداره اطلاعات افغانستان را متهم به پناه دادن به شماری از مخالفان دولت پاکستان کرده است.

آقای قدیر ماه پیش در صحن علنی مجلس گفت: "مسئولان و فرماندهان خط [اول] داعش به خدا قسم در کابل زندگی می‌کنند، به خدا قسم به سفارتخانه‌ها می‌روند، به خدا قسم به اداره‌های امنیتی ما می‌روند."

او افزود که در گذشته منابع مالی و تسلیحاتی شورشیان از "بیرون" می‌آمد، اما حالا دولت افغانستان خودروهای "هاموی و رنجر" و اسلحه به آن‌ها می‌دهد.

حق نشر عکس social media
Image caption آقای قدیر چند هفته قبل در ننگرهار بود و با انتشار عکسهایی از این دست روی صفحه فیسبوک خود، اعلام کرد که آماده عملیات علیه داعش است

آقای قدیر در این روزها به چهره خبرساز تبدیل شده است. دیروز یکشنبه، ۶ جدی (دی) اعلام شد که افراد وابسته به او ۵ عضو گروه داعش را ننگرهار سربریده است.

عصمت الله شینواری، نماینده مردم ولایت در مجلس نمایندگان نیز گفت که هر روز ناامنی در ولایت ننگرهار افزایش می‌یابد.

او گفت که با تمام نمایندگان ولسوالیهای ولایت ننگرهار دیدار داشته است؛ همه از وضعیت کنونی این ولایت نگرانی دارند. او خواستار اعزام یک هیات با صلاحیت برای رسیدگی به خواست مردم در این ولایت شد.

آقای شینواری گفت که مردم شینوار چند روز قبل با نیروهای داعش درگیر شده بودند ولی نیروهای دولتی هیچ کمکی به این نیروها نکردند، به گفته او باید موضوع به صورت جدی با دولت مطرح شود.