تنها مدال‌آور المپیک افغانستان به اعتراض ۱۳ماهه خود پایان داد

Image caption نیکپا گفت که دوست ندارد هیچ کشور دیگری غیر از افغانستان را برای زندگی انتخاب کند

روح‌الله نیکپا تنها مدال‌آور المپیک تاریخ ورزش افغانستان پس از سیزده ماه خروج از کشور در اعتراض به برخورد تبعیض آمیز در نهادهای ورزشی کشور، به کابل بازگشته است.

این تکواندوکار پرآوازه افغانستان می‌گوید که پس از حل "مشکلات" در فدراسیون تکواندو و کمیته ملی المپیک افغانستان، تصمیم به بازگشت به کشور گرفت و دیروز وارد کابل شد.

او به بی‌بی‌سی گفت: "من به رسم اعتراض کشور را ترک کرده بودم، براساس مشکلاتی که در فدراسیون ما به وجود آمده بود. خدا را شکر که با روی کار آمدن رئیس نو ما جناب نجیب‌الله سکندر و همچنین تغییراتی که در ریاست کمیته ملی المپیک آمده، امیدواریم که دیگر با مشکلی برنخوریم."

برنده مدال برنز مسابقات المپیک ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ ابراز امیدواری خوش‌بینی کرده است که با بهبود وضعیت در کمیته ملی المپیک و فدراسیون تکواندو، بتواند در مسابقات المپیک آینده شرکت کند.

پیش از این مسئولان کمیته ملی المپیک گفته بودند که آقای نیکپا از نیوزیلاند درخواست پناهندگی کرده، اما او در مصاحبه خود با بی‌بی‌سی این خبر را تکذیب کرد و گفت که نیازی به طرح چنین درخواستی ندارد، چرا که در هر کشوری که بخواهد می‌تواند زندگی کند، اما نمی‌خواهد هیچ کشوری غیر از افغانستان را برای زندگی انتخاب کند.

او همچنین افزود که پیش از این کشورهای مختلفی به او پیشنهاد داده‌اند که به این کشورها برود و از جانب این کشورها در مسابقات جهانی شرکت کند، اما آن‌ها را نپذیرفته است.

حق نشر عکس Getty
Image caption نیکپا در مسابقات المپیک ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ به مدال برنز دست یافت

آقای نیکپا تاکید کرد که هیچ وقتی نمی‌خواهد کشورش را ترک کند و هدفش از رفتن به خارج از کشور تنها اعتراضی در برابر مسئولان ورزشی کشور بود.

او افزود که حتی دوست ندارد نام کشوری را ببرد که در سیزده ماه گذشته در آن زندگی کرده است، چرا که می‌خواهد همواره نام کشور خودش در ذهن و زبانش باشد.

این ورزشکار شناخته شده افغانستان که از ۲۰۱۳ از شرکت در مسابقات بین‌المللی خودداری کرده، اما حالا از دولت این کشور می‌خواهد که از ورزشکاران حمایت کند.

مطالب مرتبط