دفتر بانوی اول افغانستان: نیازی نیست فعالان مدنی خود را به جای همسران رهبران جا بزنند

Image caption خانم سیدی دو روز پیش با گذاشتن این عکس در فیسیوکش گفته که ۲۱ روز است در بازداشت بسر می‌برد

دفتر رولا غنی، بانوی اول افغانستان می‌گوید نیازی نبود که ترنم سیدی، شاعر و فعال مدنی، با استفاده از نام همسر یکی از رهبران جهادی خود را به ارگ برساند تا با رولا غنی ملاقات کند و می‌توانست با نام خودش به دیدار بانوی اول بیاید.

خانم سیدی متهم است که با جا زدن خود به جای وحیده محقق، همسر سوم محمد محقق، معاون اجرایی دولت افغانستان توانست رولا غنی، بانوی اول این کشور را ملاقات کند.

او چند روز است در بازجویی قرار گرفته است.

دفتر بانوی اول افغانستان می‌گوید نگهبانان ارگ این زنان را به احترام آقای محقق برخلاف معمول با کیف‌ها و تلفن‌های همراه شان اجازه ورود به کاخ دادند.

زهره یوسف، مشاور رسانه‌ای و روابط عامه بانوی اول افغانستان به بی‌بی‌سی گفت: "وقتی خانم سیدی با دو دختر وارد سالن ملاقات شد، بانوی اول با گشاده‌رویی از آنها استقبال کرد و گفت آیا این دخترها فرزندان آقای محقق اند؟ ترنم سیدی در جواب گفت که نه وحیده محقق، همسر آقای محقق به هند رفته. نه من خانم محقق هستم و نه هم اینها دختران من."

مشاور بانوی اول می‌گوید که با وجود آن، رولا غنی گفت مشکلی نیست و چون شما افغان هستید، به جلسه ادامه داد.

اما دختران همراه خانم سیدی با پرسش‌های "خارج از برنامه" بانوی اول را ناراحت کردند و رولا غنی جلسه را ترک کرد.

خانم یوسف می‌گوید: "دختران جوان مسائلی را مطرح کردند که به موضوع ملاقات ارتباط نداشت."

ترنم سیدی دو روز پیش از بازداشتگاه در گفت‌وگوی با تلویزیون یک افغانستان گفته او از طریق ایمیل و با نام خودش برای دیدار با خانم غنی دعوت شده بود و اکنون که ۲۱ روز است در بازداشت بسر می‌برد.

او گفت: "وقتی ما رفتیم پیش در اداره امور، خود را معرفی کردیم چون راه نمی‌دادند. بعد به ما گفتند که مشکل ایمیل حل شده و دو نفر امنیتی ما را مستقیم بردند پیش بانوی اول. آنجا که رفتیم، نشستیم، حرف زدیم و همان لحظه معرفی کردم و آن زمان خانم غنی گفتند که شما خانم آقای محقق نیستید، گفتم نه من خانم آقای محقق نیستم. خانم غنی گفت من در همین زمان آنها ملاقات داشتم. ما می‌خواستیم برویم که ماموران آنها آمدند و گفتند که شما در زمان دیگر آمدند؛ هیچ نمی‌دانم چه جریان دارد."

Image caption خانم سیدی متهم است که با جا زدن خود به جای وحیده محقق، همسر سوم محمد محقق، معاون اجرایی دولت افغانستان توانست رولا غنی، بانوی اول این کشور را ملاقات کند

هارون نجفی‌زاده، خبرنگار بی‌بی‌سی، می‌گوید جزئیات زیادی درباره پرسش‌های مطرح شده در این نشست منتشر نشده، اما دسترسی به بانوی اول آسان نیست و بحث دختران همراهان ترنم سیدی با بانوی اول در محور انتخابات جنجالی پارسال بوده‌ است.

پرونده خانم سیدی که به اداره امنیت ملی افغانستان سپرده شده بود، اکنون به وزارت داخله محول شده‌است.

پلیس کابل هشدار می‌دهد هر کسی که از نام بستگان چهره‌های سیاسی استفاده کند، مورد پیگرد قرار خواهد گرفت.

هویت دختران همراه خانم سیدی فاش نشده، اما آنها در بازداشت نیستند.

دفتر بانوی اول در محوطه کاخ ریاست جمهوری افغانستان موقعیت دارد و تحت تدابیر شدید امنیتی است.