هفت کارمند گروه رسانه‌ای موبی در حمله طالبان کشته شدند

حق نشر عکس Reuters
Image caption محل حادثه به سرعت توسط ماموران امنیتی و پلیس ایمن سازی شد

گروه طالبان مسئولیت حمله انتحاری به مینی‌بوس حامل کارمندان گروه رسانه‌ای موبی در کابل، که هفته کشته به جا گذاشت، را به عهده گرفته است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان با انتشار خبرنامه‌ای گفته است این حمله "به انتقام اتهامات دروغ تلویزیون طلوع علیه طالبان" در جریان جنگ قندوز صورت گرفته است.

مقام‌های وزارت داخله (کشور) افغانستان اعلام کرده اند که حوالی شام امروز در نتیجه یک حمله انتحاری در غرب کابل دست‌کم ۷ غیرنظامی کشته و ۲۵ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

صدیق صدیقی، سخنگوی این وزارت به بی‌بی‌سی گفته است که مهاجم انتحاری که سوار بر موتورسیکلت بود، مینی‌بوس حامل کارمندان گروه رسانه‌ای موبی را هدف قرار داده است.

گروه رسانه‌ای موبی، صاحب امتیاز چند رسانه‌ و نهادهای وابسته به آن در افغانستان است. شبکه‌های تلویزیونی طلوع، طلوع نیوز و لمر و رادیوی آرمان از جمله این رسانه‌ها هستند.

تلویزیون طلوع تایید کرده است که در این حمله ۷ نفر از کارمندان گروه موبی کشته شده اند.

آقای صدیقی گفته است که در میان کشته‌های این حادثه دو زن نیز دیده می‌شوند.

حق نشر عکس EPA
Image caption اتومبیل های متعددی در حادثه آسیب دیدند

کاوون خموش، خبرنگار بی‌بی‎سی در کابل می‌گوید منابعی به او گفته‌اند که در هنگام وقوع این حمله، ۳۲ نفر از کارمندان گروه موبی سوار این مینی‌بوس بودند.

یکی از کارمندان تلویزیون طلوع به کاوون خموش گفته که او به راننده این مینی‌بوس تلفن زده و راننده به او گفته: "من زنده هستم اما ما در حال سوختن هستیم."

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از یکی از کارمندان تلویزیون طلوع حمله به مینی‌بوس کارمندان این تلویزیون را تایید کرده است.

این حادثه چند ماه پس از آن روی ‌می‌دهد که گروه طالبان شبکه‌های تلویزیونی طلوع و یک افغانستان را متهم به عدم بی‌طرفی در پوشش خبرهای جنگ در قندوز کردند و دفاتر و کارمندان شبکه تلویزیونی طلوع نیوز و شبکه تلویزیونی یک را به عنوان اهداف نظامی این گروه اعلام کرده بود. این دو شبکه، خصوصی هستند.

+بیشتر بخوانید: تهدید طالبان علیه دو شبکه خبری: از این پس 'اهداف نظامی' هستید

حق نشر عکس AP

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان که برای شرکت در اجلاس داووس به سوئیس رفته است، حمله امروز را محکوم کرده و آن را "عملی بزدلانه و جنایتی نابخشودنی علیه مردم افغانستان" دانسته است.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت افغانستان نیز حمله امروز به کارمندان گروه رسانه‌ای موبی را به شدت محکوم کرده و آن را یک اقدام "تروریستی و بزدلانه" خوانده است.

دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان هم در توییتر خود "مسئولان" این حمله را محکوم کرده و گفته پس از این حمله "عمیقا" نگران امنیت کارمندان رسانه‎ها در کابل است.

ساختمان پارلمان و سفارت روسیه نیز در نزدیکی محل وقوع این حمله قرار دارد.

این انفجار تنها دو روز پس از دومین دور نشست چهارجانبه برای آغاز روند صلح در کابل رخ داده است.

حق نشر عکس Reuters