چین 'حامی، میانجی و تسهیل‌کننده صلح افغانستان باقی می‌ماند'

حق نشر عکس MFA
Image caption نشست خبری وزرای خارجه افغانستان و چین در پکن

وانگ ئی، وزیر خارجه چین گفته است که کشورش نقش میانجی را در روند صلح افغانستان ایفا می‌کند و از پاکستان نیز خواست تا در روند صلح افغانستان نقش داشته باشد.

آقای وانگ در کنفرانس خبری مشترک با صلاح‌الدین ربانی وزیر خارجه افغانستان در پکن گفت که مذاکرات صلح "مسیر درست در جهت صلح و آرامش دایمی" در افغانستان است.

او گفت: "چین همچنان به عنوان حامی، میانجی و تسهیل‌کننده گفت‌وگوها صلح افغانستان نقش بازی خواهد کرد."

او افزود که پاکستان "نقش بی‌نظیری" در این مذاکرات صلح دارد و آمریکا نیز یکی از کشورهای مهم ذیعلاقه در منطقه است.

چین یکی از اعضای 'گروه هماهنگی چهارجانبه' است که تا کنون دو نشست برای تعیین نقشه راه برای برقراری صلح در افغانستان برگزار کرده است.

اعضای دیگر این گروه افغانستان، پاکستان و آمریکا است و این گروه در دو هفته گذشته دو نشست چهارجانبه در اسلام آباد و کابل برگزار کرده است.

صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه افغانستان گفت که احتمال موفقیت گروه هماهنگی چهارجانبه نسبت به تلاش‌های گذشته در زمینه صلح در افغانستان بیشتر است، زیرا در این روند هر دو کشور چین و آمریکا دخیل هستند.

او گفت: "ما از تمامی اعضای گروه‌های طالبان می‌خواهیم تا به پای میز مذاکره بیایند. ما می‌دانیم که مشکل افغانستان تنها از راه صلح و مذاکره می‌تواند حل شود. هیچ راه نظامی برای حل این مشکل وجود ندارد."

پیوستن افغانستان به پروژه کمربند اقتصادی ابریشم

وزیر خارجه چین افزود: "چین از روند بازسازی افغانستان حمایت می‌کند و به کمک در بخش‌های اعمار ساختمان‌های رهایشی، آموزش کارمندان و بهبود وضعیت معیشتی مردم اولویت قایل است. ما همچنین علاقمند هستیم در زمینه طراحی زیربناها و برنامه‌‌های توسعه‌ای افغانستان برای آینده کمک کنیم."

او گفت که چین و افغانستان موافقت کرده اند که همکاری‌ها در زمینه مبارزه علیه تروریسم را افزایش دهند و کشورش با استقبال از علاقمندی افغانستان برای پیوستن به 'پروژه کمربند اقتصادی جاده ابریشم'، به زودی در این زمینه توافقنامه‌ای را با افغانستان امضا خواهد کرد.

کمربند اقتصادی جاده ابریشم، پروژه‌ای است که در سال ۲۰۱۳ به ابتکار چین راه اندازی شد و هدف از آن اتصال استراتژی‌های توسعه‌‌ای کشورهای آسیایی، اروپایی و آفریقایی است.

وزیر خارجه افغانستان برای یک سفر چهار روزه، سه شنبه، 6 دلو/بهمن عازم چین شد.