'مسی افغانستان' پیراهنش پلاستیکی است و توپ ندارد

حق نشر عکس twitter joynaw5
Image caption تصویر دست راستی که حالا تایید شده مرتضی (چپ) است، در چند روز گذشته در شبکه‌های اجتماعی به صورت گسترده به‌هم رسانی شده و شهرت جهانی پیدا کرد

مرتضی احمدی، کودک ۵ ساله در افغانستان که از یک خریطه (کیسه) پلاستیکی برای خودش پیراهن لیونل مسی، بازیکن بارسلونا و تیم ملی آرژانتین را ساخت و با منتشر شدن عکس‌هایش در شبکه‌های اجتماعی شهرت جهانی پیدا کرد، امروز به بی‌بی‌سی گفت که خودش توپ ندارد و از دیگران قرض می‌گیرد.

بی‌بی‌سی توانست که از طریق تلفن با مرتضی و خانواده‌اش صحبت کند. او با گرفتن گوشی گفت: "مه مسی هستم."

محمد عارف احمدی، پدر مرتضی می‌گوید که مردم و خانواده او را مرتضی صدا می‌زنند و تاکنون کسی این کودک را مسی صدا نکرده، ولی خودش اصرار دارد که به او مسی بگویند.

مرتضی می‌گوید:"مسی را دوست دارم و از او زیاد خوشم می‌آید."

حق نشر عکس Hamayon Ahmadi
Image caption مرتضی در آغوش فرمانده پلیس ولسوالی جاغوری

او با نام مسی یکسال قبل از طریق تلویزیون آشنا شده‌ است. به‌ گفته پدرش به دلیل اینکه آنها از برق آفتابی استفاده می‌کند، تلویزیونشان کوچک و ۱۴ اینچی است و برنامه‌های تلویویزنی را از طریق ماهواره می‌بینند.

پدر مرتضی می‌گوید که پسرش چنان عاشق مسی‌ است که شبها او را در خواب می‌بیند. به گفته او "در یکی از روزها اصرار داشت که برای او پیراهن مسی بخرم." به او گفتم: "جاغوری کجا و مسی کجا؟"

به گفته پدر مرتضی اصرار او به داشتن پیراهن مسی این پسر پنج ساله را مجبور می‌کند که یک خریطه پلاستیکی راه راه سفید و آبی رنگ را برای برادرش همایون بیاورد تا بر رویش نام مسی و شماره ۱۰ را بنویسد.

او می‌گوید: "هدف این بود تا پسرم که برای داشتن پیراهن مسی بی‌تابی می‌کرد، کمی آرام شود."

حق نشر عکس Hamayon Ahmadi
Image caption مرتضی شماره پیراهنش را می‌بوسد

آقای احمدی افزود که می‌خواهد برای فرزندش پیراهن مسی را بخرد، ولی مشکل این است که پیراهن مسی در روستای دور افتاده محل سکونت او یافت نمی‌شود.

همایون احمدی برادر مرتضی توضیح می‌دهد، بعد از اینکه او بر روی این خریطه پلاستیکی نام و شماره ۱۰ را نوشت، مرتضی ۵ ساله از او خواسته که عکسش را بگیرد.

همایون می‌گوید: "بعد عکسش را در فیسبوک گذاشتم."

به گفته مرتضی او در نزدیک خانه با دوستان روستایش فوتبال بازی می‌کند. خودش توپ ندارد و از کاکایش (عمویش) توپ قرض می‌گیرد.

او می‌گوید که به مدرسه نمی‌رود. ولی خریطه پلاستیکی را خودش پیدا کرده و به برادرش داده تا نام و شماره مسی را رویش بنویسد.

حق نشر عکس hamyon Ahmadi
Image caption مرتضی در میان همبازیهایش

مرتضی عاشق فوتبال است و می‌گوید که عصر هر روز در نزدیکی خانه با دوستانش فوتبال بازی می‌کند.

از مرتضی می‌پرسم که انتظار دارد مسی برای او چه کاری انجام دهد؟ این کودک ۵ ساله می‌گوید: "انتظار دارم مسی برایم پیراهن روان کند و بیاید مرا با خود ببرد."

محمدعارف احمدی، خودش دهقان ساده‌ای است که در روستای قمبر در ولسوالی جاغوری در نزدیکی منطقه سنگماشه مرکز این ولسوالی زندگی می‌کند.

او می‌گوید که سه پسر و سه دختر دارد، ولی هر سه فرزندش عاشق مسی نیستند. به دلیل اختلاف بر سر بازیکنان محبوبشان بارها شاهد جنگ و دعوای آنان بوده است.

ماجرا از آنجا آغاز شد که یک حساب توییتری هواداران لیونل مسی، این عکس را منتشر کرد و نوشت که کودکی از عراق.

حق نشر عکس Twittermessi10stats
Image caption تلویزیون کردی مدعی شده بود که این پسر صاحب پیراهن ساخته شده از خریطه پلاستیکی است

این حساب توییتری بعدا مدعی شد که از طرف مسی ماموریت یافته این کودک را پیدا کند و برای این کار از مردم خواستار کمک شد.

صفحات متعددی از هواداران مسی هم گفته‌ اند که او می‌خواهد به این پسربچه پیراهن بفرستد اما در این مورد هیچ گزارشی در دست نیست که مسی یا سخنگویانش این موضوع را تایید کرده باشند.

بعدا یک تلویزیون کردی گزارش داد که این پسر نامش هومن است و مدعی شد که در منطقه دوهوک ساکن‌است.

بعد یک کاربر شبکه توییتر اعلام کرد که به این دلیل گفته که این پسر مربوط به منطقه دوهوک است که می‌خواست توجه جهانی را به این منطقه جلب کند.

حق نشر عکس EPA
Image caption لیونل مسی، بازیکن بارسلونا و تیم ملی آرژانتین پنج بار برنده توپ طلای فیفا شده است

مطالب مرتبط