خانه آزادی: بیش از ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار جریب زمین در افغانستان غصب شده است

Image caption شاه حسین مرتضوی، یکی از اعضاء خانه آزادی افغانستان

یک نهادی غیردولتی موسوم به "خانه آزادی" در تازه‌ترین گزارش خود نوشته که در ۱۴ سال گذشته بیش از ۱.۲۹ میلیون جریب زمین دولتی و شخصی در ۳۴ ولایت افغانستان غصب شده‌است.

براساس ارزیابی این نهاد اگر هر متر مربع زمین، ۲.۵ دلار قیمت داشته باشد، ازرش زمین‌های غصب شده به ۶.۴ میلیارد دلار می‌رسد.

براساس این گزارش از این مقدار بیش از ۹۸۶ هزار جریب زمین توسط ۱۵۸۳۱ هزار نفر، بیش از ۲۶۲ هزار جریب زمین توسط صاحبان ۳۵۵ شهرک و بیش از ۳۰ هزار جریب زمین توسط ۱۳۹ نهاد دولتی غصب شده‌است.

براساس این گزارش از مجموع تمام زمینهای غصب شده ۷۵ درصد دولتی است.

در این گزارش آمده که مشاوران حامدکرزی، رئیس جمهوری سابق افغانستان، مقدار زمین‌های عضب شده را حدود ۴.۵ میلیون جریب اعلام کرده بودند.

بر اساس گزارش خانه آزادی بیشترین زمین‌های دولتی در ولایت‌های کابل، هرات، بلخ، قندهار، ننگرهار، قندوز، کاپیسا، بغلان، تخار، نیمروز، خوست، لوگر و غزنی غصب شده‌اند.

این نهاد افزوده که کمترین مقدار زمین دولتی، در ولایت‌های نورستان، دایکندی، پکتیکا، پنجشیر و غور غصب شده که دلیل آن نبود زمین برای ساخت شهرک‌ها، بلند منزلها (برج) و کوهستانی بودن این مناطق بوده است.

این گزارش افزوده که بیش از ۱۵ هزار نفر که متهم به غصب زمین هستند، شامل برخی سران اقوام، زورمندان محلی، فرماندهان جهادی، رهبران احزاب سیاسی، بزرگان روستاها، متنفذان، سرمایه دارانی‌که پول‌های سیاه و نامشروع به دسترس دارند، است.

این گزارش افزوده که برخی از شهردارها، افسران ارتش و پلیس، نمایندگان مجلس، سناتوران، اعضای شوراهای ولایتی، شماری از والی‌ها، اعضای پیشین کابینه، فرماندهان پلیس و شمار از مقامات استفاده‌‌جو و فرصت‌طلب دولتی، زمین‌های دولتی را طی چند سال گذشته، غصب کرده‌اند.

در این گزارش آمده که بیشتر این زمینها برای ساخت شهرک، ایجاد مجتمع مسکونی، ساخت برج‌ها، مناطق بازرگانی، ساخت خانه‌های خارج از نقشه شهری، پمپ بنزین، سراها (بازار)، باغها و زمینهای کشاورزی استفاده شده‌اند.

این نهاد مدعی شده که بیشترین غصب زمین در دروان زمامداری حامدکرزی ( ۲۰۱۴-۲۰۰۱) اتفاق افتاده و دلیل آن نیز نبود حاکمیت قانون، عدم تعقیب عدلی و قضایی افراد متهم به غصب، مصئونیت زورمندان و غاصبان، افزایش بهای زمین، زمینه سازی غصب در داخل حکومت و مسایل از این قبیل بوده است.

گزارش افزوده که بیش از ۹۰درصد زمین‌های اقلیت مذهبی هندوهای افغانستان در ولایت‌های کابل، خوست، ننگرهار، غزنی، هلمند و قندهار غصب شده است. در برخی از ولایت‌ها عبادتگاه و محل سوختاندن مردگان، اهل هنود و سیک‌ها نیز غصب شده است.

روز (شنبه اول حوت) محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، اعلام کرد که غصب زمین در افغانستان یکی از چالشهای مهم است و او به تمام والیان دستور داده که با این پدیده شوم مبازره کنند.

Image caption ولایت ننگرهار در شرق افغانستان مقام اول را در غصب زمین برای ایجاد شهرک دارد