'مشکل برق کابل، پایتخت افغانستان حل شد'

Image caption با انهدام پایه‌های برق در بغلان، شهر کابل از بیش از سه هفته پیش در تاریکی فرو رفته است

مقامات شرکت برشنا می‌گویند با تکمیل کار بازسازی پایه های برق، مشکل بی برقی شهروندان کابل حل شده است.

قدرت الله دلاوری رئیس شرکت برشنا سه شنبه چهارم حوت/اسفند در یک نشست خبری گفت دو پایه برق وارداتی از ازبکستان در منطقه دند شهاب الدین از سوی مخالفان مسلح قطع شده بود که بخش بزرگی از برق کابل از آن تامین می‌شد.

به گفته وی، بازسازی این دو پایه که از اول حوت با امن شدن منطقه آغاز شده بود، اکنون تکمیل شده است.

آقای دلاوری می‌گوید برق وارداتی ازبیکستان حدود ۳۲۰ میگاوات است که ۷۵ درصد نیازمندی شهریان کابل را تامین می‌کند.

او همچنان از بازسازی دو پایه برق دیگر در نزدیکی ولایت قندوز و سه پایه برق در ولایت فاریاب خبر داد که گفته می‌شود آنها نیز از سوی مخالفان مسلح تخریب شده بودند.

آقای دلاوری می‌گوید اگر پایه ها بار دیگر از سوی مخالفان مسلح تخریب نشوند، امیدوارند برق شهریان کابل بدون قطع، جریان داشته باشد.

رئیس شرکت برشنا همچنان به افزایش نرخ دلار در مقابل پول افغانی اشاره کرد و گفت از آنجا که آنها مجبورند پول برق وارداتی را به دلار بپردازند و پول برق مصرفی را به افغانی از مردم جمع کنند، در ماه حمل/فرودین سال آینده، تعرفه جدید برای برق اعلام خواهد شد.

چند روز پیش بانک مرکزی افغانستان اعلام کرد که ارزش پول دلار در مقابل پول افغانی در یک سال گذشته ۲۱ درصد افزایش داشته است.

مشکل برق کابل

مقام‌های دولتی روز ۷ دلو/بهمن گفتند که گروه طالبان یک پایه برق را در دند شهاب‌الدین منهدم کرده است.

گروه طالبان دست داشتن در انهدام این پایه‌ها را رد کرد، اما نیروهای دولتی همچنان گفتند که طالبان راه‌های منتهی به این پایه‌ها را مین‌گذاری کرده است.

درگیری میان نیروهای دولتی و مخالفان مسلح در ولایت بغلان، با شروع عملیات پاکسازی طالبان در منطقه دند غوری این ولایت نزدیک به یک ماه است که ادامه دارد.

کابل پایتخت افغانستان بیش از پنج میلیون جمعیت دارد، این شهر در ماه‌های زمستان به پانصد میگاوات برق نیاز دارد. شرکت برشنا بیشتر این نیازمندی را از طریق برق وارداتی ازبیکستان و بخش دیگر آن را از برق وارداتی تاجکستان و برق حرارتی تولیدی داخل خود افغانستان تامین می‌کند.

برق وارداتی ازببکستان از طریق کابل‌های هوایی و از راه ولایات شمالی با گذشتن از منطقه آسیب پذیر سالنگ وارد کابل شده است.