تشییع جنازه ٤ افغان کشته‌شده در منطقه مرزی ایران و پاکستان

حق نشر عکس Reuters
Image caption تنها در یک سال گذشته، ٢٥٠ هزار افغان در کشورهای اروپایی درخواست پناهندگی داده‌اند

اجساد ٤ شهروند افغان که گفته شده به تازگی در منطقه مرزی میان پاکستان و ایران کشته شده‌اند، روز پنجشنبه، ٦ حوت (اسفند)، در ولایت تخار در شمال افغانستان تشییع شد.

بستگان و همراهان این افراد گفته‌اند مرزبانان ایرانی آنها را زمانی که قصد ورود غیرقانونی به خاک ایران داشتند، هدف قرار دادند.

به همراه این اجساد، ٣ نفر زخمی نیز به تخار منتقل شده‌اند.

یکی از بستگان این افراد به بی‌بی‌سی گفت که آنها به دلیل بیکاری و فقر، قصد داشتند از مسیر ایران به سوی اروپا بروند. او مدعی شد که تعداد افرادی که در این حادثه کشته شده‌اند، بسیار بیشتر است ولی اجساد آنها هنوز به خانواده‌های‌شان تحویل داده نشده است.

سنت الله تیمور، سخنگوی والی تخار نیز به بی‌بی‌سی گفت اجساد همه کسانی که در این حادثه کشته شده‌اند، به افغانستان نرسیده است.

او گفت: " اطلاعاتی که از خانواده‌ها و مردم به دست ما رسیده، تعدادی از هموطن‌های ما از ولایت‌های مختلف افغانستان در آنجا از سوی پاسبانان ایران کشته شده‌اند."

سفارت ایران در کابل تا هنوز در مورد این ادعاها واکنشی نشان نداده است.

با بالاگرفتن ناامنی‌ها و بیکاری در افغانستان در سال‌های اخیر، موج مهاجرات شهروندان این کشور افزایش یافته است. بر اساس آمارها تنها در یک سال گذشته نزدیک به ٢٥٠ هزار افغان در کشورهای اروپایی درخواست پناهندگی داده‌اند.

دولت افغانستان اما به مردم این کشور وعده داده که شرایط کار و زندگی مناسب را برای آنها فراهم خواهد کرد و از آنها خواسته کشور خود را ترک نکنند.