چین ٧٠ میلیون دلار به بخش نظامی افغانستان کمک می‌کند

حق نشر عکس ARG
Image caption رئیس ستاد ارتش چین روز دوشنبه در سفری اعلام‌نشده وارد کابل شد

رئیس ستاد کل ارتش چین در سفری به کابل، با رئیس جمهوری و مشاور امنیت ملی او درباره همکاری‌های نظامی چین با افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرده است.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان روز دوشنبه، ١٠ حوت (اسفند)، در خبرنامه‌ای گفته است که آقای فانگ فونگ‌هوی در دیدار با رئیس جمهوری افغانستان وعده داده که کشورش ٤٨٠ میلیون یوان چینی (حدود ٧٣ میلیون دلار) به بخش نظامی در افغانستان کمک خواهد کرد.

در این خبرنامه گفته شده که دو طرف در مورد مبارزه مشترک افغانستان، چین، پاکستان و تاجیکستان با تروریسم در منطقه گفت‌وگو کردند.

آقای فانگ صبح روز دوشنبه در یک سفر از قبل اعلام‌نشده وارد کابل شد.

در این دیدار حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی ریاست جمهوری افغانستان و معصوم استانکزی، سرپرست وزارت دفاع این کشور نیز حضور داشتند.

پیشتر تواب غورزنگ، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که همکاری‌های اطلاعاتی میان دو کشور در سطح منطقه، از موضوع‌های مورد بحث آقایان اتمر و فانگ بوده است.

آقای غورزنگ گفت که در این دیدار درباره روند صلح افغانستان نیز گفت‌وگو شده است.

کشور چین (در کنار کشورهای آمریکا، پاکستان و افغانستان) در حال حاضر عضو گروه هماهنگی چهارجانبه است که نقشه راه صلح در افغانستان را تهیه کرده است.

آقای فانگ بلندپایه‌ترین مقام نظامی چینی است که تا کنون از افغانستان دیدار کرده است.

پیش از این روسیه هم کمک‌های نظامی خود را به افغانستان شروع کرده و ده هزار قبضه کلاشنیکوف در اختیار دولت این کشور قرار داده است.

ریاست جمهوری افغانستان در خبرنامه دیگری که روز دوشنبه به رسانه‌ها فرستاده، از دیدار محمد اشرف غنی با ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان و پاکستان خبر داده است.

به گفته ریاست جمهوری افغانستان در این دیدار که در کابل انجام شده، آقای کابلوف گفته است که آدرس گفت‌وگوهای صلح در افغانستان، فقط دولت این کشور است و طالبان راه دیگری جز مراجعه به این آدرس ندارند.

آقای کابلوف همچنین گفته که روسیه از حضور داعش در منطقه نگران است و رهبران کشورش، از جمله ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری، از تلاش‌های افغانستان برای مبارزه با این گروه را "قابل قدر" می‌دانند.

حق نشر عکس ARG
Image caption آقای کابلوف گفته که طالبان هیچ راهی جز مراجعه به دولت افغانستان ندارند