روزنامه‌های کابل؛ شنبه۱۵ حوت

بیشتر روزنامه‌های امروز کابل، شنبه ۱۵ حوت(اسفند) به تحلیل مصاحبه سید احمد گیلانی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان با بی‌بی‌سی پرداخته‌اند که گفته بود او جنگ با طالبان را "مفید و جایز" نمی‌داند.

روزنامه ماندگاردر سرمقاله خود نوشته که پیر سید احمد گیلانی، رئیس شورای عالی صلح، در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفته است که جنگ در برابر طالبان را جایز و مفید نمی‌داند. او همچنان، مداخله و نفوذ پاکستان در امور افغانستان را رد می‌کند و آن را "تبلیغات" رسانه‌ها و تصور مردم عنوان می‌دارد.

نویسنده با انتقاد از آقای گیلانی نوشته که او در حالی جنگ دولت در برابر طالبان را ناجایز می‌شمارد که روزانه افراد گروه طالبان صدها تن را در افغانستان می‌کشند و روزانه ده‌ها تن از پاک‌ترین و صادق‌ترین جوانان کشور در سنگرهای داغ دفاع در برابر طالبان شهید می‌شوند

به نظر نویسنده "اظهارات بلندترین مقام شورای عالی صلح افغانستان، نشان داد که روند صلح در افغانستان مراحل بسیار پیچیده‌ای یافته و حالا کسانی ریاست شورای عالی صلح را به‌دست گرفته‌اند که در برابر مردم افغانستان موضع می‌گیرند و دست‌کمی از طالب ندارند."

سرمقاله نویس روزنامه نیز با اشاره به مصاحبه آقای گیلانی نوشته که او گفته "بیشتر طالبان پیروان طریقه وی‌اند."

نویسنده معتقد است که "این گفته ها و نظر پیرگیلانی درمورد طالبان در حالی مطرح می‌شود که بیشتر مردم افغانستان، طالبان را تروریست و مزدور شبکه استخبارات(اطلاعات) پاکستان می‌دانند و جنگ در برابر آنها را نه تنها که یک مسئولیت ملی و دَین وطنی بل یک امر شرعی می‌دانند."

نویسنده در ادامه به سخنان اخیر آقای گیلانی تاخته و نوشته که از این موضع گیری‌ها و از نظر گیلانی چنین برداشت می‌شود که وی به ارزش‌های ملی کاملاً بی‌باور و بیشتر دنبال منافع شخصی خود است و با این محافظه کاری‌ها و تملق به تروریستان و پاکستان، توان رهبری شورای صلح را ندارد و باید شرافتمندانه از این نهاد کنار برود.

روزنامه جامعه باز نیز نوشته که دیدگاه‌های پیر سید احمد گیلانی برای بسیاری از مردم و آگاهان مسایل سیاسی در افغانستان غافل‌گیر‌کننده و بهت‌آور بود، به همین دلیل‌ از سوی بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی مورد انتقاد قرار گرفت؛ اما این سخنان برای آن‌هایی که با سابقه و کارنامه پیر سید احمد گیلانی آشنایی دارند، ‌دور از انتظار نبود.

نویسنده افزوده که آقای گیلانی یکی از پیشوایان طریقت تصوف و تعلق روحی و روانی به خاندان سلطنت دارد و دیگر روابط نزدیک با پاکستان به‌عنوان سر زمینی که روزی و روزگای این خانواده در آن از اعتبار و جایگاه مذهبی و فرقه‌ای بالا‌ برخوردار بوده است.

نویسنده افزوده که "جواز یا عدم جواز جنگ از سوی گیلانی، موضوع قابل تامل است. گیلانی در تمام زندگی‌اش، چنان موجود مقدس زندگی کرده است. او از سوی محروم‌ترین و فقیرترین انسان‌های روی زمین خدا، صاحب همه چیز شده است. برای چنین موجود آسمانی و مقدس، بدیهی است که مرگ ده‌ها‌هزار انسان غیر‌نظامی و شهادت هزاران نیروی امنیتی و دفاعی کشور، امری جدی و قابل تامل نباشد."

توضیح تصویر،

چند روز قبل سید احمد گیلانی رهبر حزب محاذ ملی به عنوان رئیس، کریم خلیلی، معاون رئیس جمهور در دوره حامد کرزی، حبیبه سرابی، حاجی دین محمد، عطاءالرحمان سلیم وعبدالکریم خدام به عنوان معاونان او معرفی شدند.

در نهایت نویسنده انتقاد کرده که شورای عالی صلح چیزی نیست جز محمل‌تراشی برای معیشت برخی از سیاست‌مدارانی که در ساختار رسمی قدرت، جایگاه تعریف‌شده ندارند. اگر غیر از این می‌بود، باید نگران افغانستان و سرنوشت نیروهای امنیتی می‌بودیم که سرنوشت و کارشان به دست کسانی افتاده که هیچ تعلق خاطری به این دیار ندارند.

نویسنده روزنامه ۸صبح نیز نوشته کسی‌که تازه به‌عنوان رئیس شورای عالی صلح تعیین شده است، اظهاراتی بر زبان راند که نشان می‌دهد بیشتر طرفدار طالبان است تا جانبدار دولت. آقای گیلانی گفته که جنگ با طالبان را جایز نمی‌دانست. این حرف به معنی آن است که نه مقاومت پیش از یازده سپتامبر ۲۰۰۱ بر ضد طالبان و نه قربانی‌های امروز نیروهای امنیتی، هیچ کدام برای آقای گیلانی پیشیزی ارزش ندارند. آیا این نوع موضع‌گیری، اهانت به خون سربازان و افسرانی که در جنگ با طالبان جان‌های‌شان را در طبق اخلاص گذاشتند و تقدیم دفاع از کیان نظام و دولت کردند، نیست؟

سرمقاله نویس این روزنامه پرسیده که آیا بخردانه است که حکومت وحدت ملی عنان مذاکره احتمالی با طالبان را به چنین شخصی بسپارد؟ کسی که قرار است از جانب دولت مذاکره کند باید بر مشروعیت اجتماعی و سیاسی نهاد دولت در افغانستان تاکید کند و بر این موضوع باور و اعتقاد محکمی داشته باشد.

نویسنده افزوده که آقای گیلانی خودش می‌گوید که در زمان حاکمیت طالبان، روابط خوبی با رهبران این گروه داشت. گزارش‌ها نشان می‌دهد که ایشان در آن زمان در پاکستان می‌زیست. روابط خوب داشتن با گروه طالبان، پذیرش مشروعیت امارت آنان و زعامت ملا محمدعمر بود. طالبان در زمان امارت‌شان معتقد به کثرت‌گرایی سیاسی نبودند. از آن جایی که گیلانی با طالبان روابط خوب داشت و نظام امارتی آنان را شاید پذیرفته باشد، اکنون چگونه می‌تواند از دولتی نمایند‌گی کند که بر جمهوریت استوار است؟ به این سوال‌ها باید یا خود آقای گیلانی یا شخص رئیس‌جمهور غنی پاسخ بدهند.