شروع مکاتب در افغانستان؛ غنی برای 'وعده‌های عملی نشده' پوزش خواست

مراسم آغاز سال تعلیمی ۱۳۹۵ در مناطق سردسیر افغانستان امروز سوم حمل/فروردین در تالار لیسه امانی شهر کابل برگزار شد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، پیش از نواختن زنگ مکتب/مدرسه، سخنرانی کرد.

او خودش را در عملی کردن وعده هایش به آموزگاران مشروط/تجدید اعلام کرد.

او در سخنرانی امروزش وعده های جدیدی نداد و وعده هایی را تکرار کرد که سال گذشته اعلام کرده بود و به خاطر عملی نشدن‌شان عذرخواهی کرد.

آقای غنی گفت که بعضی از مشکلات معلمان افغانستان چون مشکل پرداخت حقوق حل شده اگر نه خود را ناکام اعلام می‌کرد.

او گفت: " من به شما وعده کردم که در مورد تامین مسکن برایتان فکر بنیادی می کنم اما عملی نشد و معذرت می خواهم. دلایل مختلفی دارد، اول شهرک معلمان در محل درست انتخاب نشده بود. از شهرها دور بودند، نقشه درست نبود و شما نمی توانستید خود را به آنجاها برسانید و مصرف روی آن بیجا بود. وعده ما اینست که این شهرک ها در چوکات شهر کابل و دیگر شهرها اعمار شوند."

آقای غنی موجودیت فساد را مانع عمده بر سر راه پیشرفت معارف خواند و گفت کار ساختمان ۶۵۰ مکتب که قرار بود پارسال تمام شود، به دلیل فساد در شوراهای قومی، ناتمام مانده است.

رئیس جمهوری وعده کرد که با این فساد مبارزه کند.

آقای غنی همچنین از وزارت مخابرات خواست تا برای بلند بردن کیفیت تدریس، همه مکاتب را هر چه سریعتر با شبکه فایبر نوری و انترنت وصل کند.

او همچنین حضور زنان را در ساختار نظام آموزش و پرورش کمرنگ خواند و خواهان توازن جنسیتی در این نهاد شد.

آقای غنی می‌گوید در حال حاضر هزاران پست در این وزارت خالی است و قرار است صدها پست دیگر نیز به آن افزوده شود.

بر اساس آمار وزارت معارف افغانستان، اکنون در این کشور حدود ۸ و نیم میلیون دانش آموز، ۱۷۰ هزار آموزگار و حدود ۱۶ هزار مکتب وجود دارد. بر اساس این آمارها ۵۰ درصد مکتب‌‌ها هنوز ساختمان ندارند و شاگردان آنها در زیر خیمه مشغول آموزش هستند.

همچنین دوماه پیش صندوق وجهی حمایت از کودکان سازمان ملل متحد یا یونیسف اعلام کرد که ۴۰ درصد از کودکان افغانستان به دلیل جنگ و ناامنی نمی‌توانند به مکتب بروند.

بیشتر بخوانید