نشست نمایندگان ۲۰ کشور جنگ‌زده در کابل

حق نشر عکس MoFA
Image caption این گروه در سال ۲۰۱۰ میلادی از سوی ۷ کشور بحران زده به شمول افغانستان در تیمور شرقی تاسیس شد و اکنون اعضاء آن به ۲۰ کشور افزایش یافته‌است

کابل امروز، چهارشنبه ۴ حمل (فروردین) میزبان چهارمین نشست ۲۰ کشور جنگ‌زده موسوم به علاوه جی هفت (G۷+) است.

در این نشست قرار است که کشورهای شرکت کننده درباره چالش‌ها، مبارزه با فقر و بحران در کشور‌های جنگ زده با هم تبادل نظر کنند.

محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در مراسم آغاز به کار این نشست با تاکید به آوردن اصلاحات و مبارزه با فساد، گفت که گروه جی هفت یکی از راه‌های است که این کشورها می‌توانند از تجربیات همدیگر استفاده کنند.

او در این مراسم گفت که بر اساس تجارب، صلح و ثبات جهانی، در تقویت و ثبات حکومت‌های ضعیف و توسعه نیافته جهان نهفته است.

او همکاری و حمایت از کشورهای بحران‌زده را برای حمایت از صلح و ثبات جهانی مهم دانست.

افغانستان یکی از کشورهای است که با دشوارهای زیاد از جمله ناامنی، فقر و چالش‌های سیاسی رو برو است و این چالش‌ها باعث شده عضو این گروه شود.

صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه افغانستان در این مراسم گفت که افغانستان در ۱۵ سال گذشته پیشرفت‌های زیادی داشته، اما تاکنون به اهدافی که انتظار داشت نرسیده‌ است.

آقای ربانی افزود که همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و مبارزه علیه فقر و بی‌سوادی و کار مشترک روی راه‌کارها و استراتیژی‌ها در بخش تقویت آموزش و پرورش، بهداشت، توسعه کشاورزی، مبارزه با فساد و ارائه خدمات اولیه، می‌تواند مردم کشورهای عضو این کنفرانس را از بحران‌های اقتصادی، سیاسی و جنگ نجات دهد و سبب تحقق صلح و ثبات دایمی در این کشورها شود.

این نشست فردا نیز در کابل ادامه خواهد یافت و قرار است که توافق نهایی این کشورها در پایان نشست فردا اعلام شود.

این گروه در سال ۲۰۱۰ میلادی از سوی ۷ کشور بحران‌زده به شمول افغانستان در تیمور شرقی تاسیس شد و اکنون اعضاء آن به ۲۰ کشور افزایش یافته‌ است.

این گروه با شعار "خدا حافظی با بحران و استقبال از توسعه" چارچوب‌های مشارکتی را با بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی از جمله بانک جهانی، موسسات سازمان ملل و نهادهای تحقیقاتی ایجاد کرده است.

هدف این گروه این است که درباره مسائل حساس مربوط به سیاست‌های توسعه در کشورهای متاثر از بحران‌های سیاسی، اقتصادی، امنیتی و اجتماعی هماهنگی داشته باشند.

اهداف عمده این گروه، تلاش در راستای برقراری مناسبات بهتر با تمام کشورهای کمک کننده و کمک گیرنده‌است.

این چهارمین نشست این گروه است که نشست قبلی آن در کشورهای تیمور شرقی، سودان جنوبی، هائیتی و توگو برگزار شده بود.

حق نشر عکس MoFA
Image caption آقای غنی در این نشست گفته که صلح و ثبات جهانی، در تقویت و ثبات حکومت‌های ضعیف و توسعه نیافته جهان نهفته است