دیدبان حقوق‌بشر در افغانستان: از مکتب‌ها استفاده نظامی نشود

حق نشر عکس ARG
Image caption زنگ آغاز مدارس دیروز توسط محمد اشرف غنی زده شد

سازمان دیدبان حقوق بشر اعلام کرده که نیروهای امنیتی افغان باید از استفاده مکاتب برای مقاصد نظامی خودداری کنند.

این نهاد افزوده که در سال ۲۰۱۵ ، نظر به گزارش سازمان ملل ۲۰ مورد استفاده نظامی از مکاتب شده‌است.

به گفته این سازمان ۱۵ مورد آن توسط نیروهای امنیتی افغان و بقیه توسط گروه‌های شورشی بوده‌است.

در خبرنامه سازمان دیدبان حقوق بشر آمده که نیروهای امنیتی افغانستان در سال گذشته میلادی در مواردی اسلحه و مهمات را در اطراف مکاتب منتقل کرده و یا اینکه از این مکاتب به عنوان سنگر استفاده کرده‌اند.

این سازمان تاکید کرده که این نوع استفاده نه تنها باعث جلوگیری از آموزش دانش آموزان افغان می‌شود، بلکه این روند خود باعث می‌شود که مکاتب به عنوان اهداف نظامی برای نیروهای مخالف دولت تلقی شوند.

سازمان دیدبان حقوق بشر تاکید کرده است که استفاده نظامی از مکاتب می‌تواند به معنی کنترل شماری از کلاس‌های درس، زمین‌های بازی مدارس، محیط اطراف مدرسه و یا کنترل کامل مکاتب توسط نیروهای نظامی باشد.

سازمان دیدبان حقوق بشر گفته که ممکن است شمار این نوع استفاده‌ها بیشتر باشد.

این نوع اتفاق در بیشتر نقاط افغانستان از جمله ولایت‌های قندوز در شمال شرق، ننگرهار در شرق، بغلان در شمال، کنر در شرق و بدخشان در شمال شرق اتفاق افتاده‌است.

این نهاد هشدار داده که استفاده نظامی از مکاتب از یک طرف باعث افزایش ترک تحصیل دانش آموزان افغانستان می‌شود و از طرف دیگر نیز باعث افزایش غیبت معلمان این کشور خواهد شد.

سازمان دیدبان حقوق بشر از دولت افغانستان خواسته که فرمان "مکاتب امن" را که در سال ۲۰۱۵ توسط دولت افغانستان امضا شده، اجراء کند.

بر اساس این فرمان دولت متعهد است که از مکاتب حفاظت کند.