طراحی لباس ویژه برای تیم ملی فوتبال زنان افغانستان

حق نشر عکس Hummel
Image caption لباس جدید تیم ملی فوتبال زنان افغانستان

فدراسیون فوتبال افغانستان اعلام کرده که با همکاری شرکت هومل(Hummel) دانمارک، لباس ویژه برای تیم ملی فوتبال مردان و زنان این کشور طراحی کرده است.

بر روی پیراهن‌های تیم ملی مردان و زنان افغانستان عکس شیر طراحی شده که فدراسیون فوتبال افغانستان گفته به دلیل جذابیت آن است.

پیراهن تیم ملی فوتبال افغانستان برای زنان و مردان در دو رنگ قرمز و سفید طراحی شده است.

کریستین سندی، رئیس شرکت هومل درباره این لباس گفته که زنان افغانستان مجبورند و یا بسیاری از آنها می‌خواهند حجاب داشته باشند.

او گفته است که این شرکت یک لباس شیک و عالی را برای فوتبال زنان افغانستان طراحی کرده و می‌خواهد که به این ترتیب دختران افغانستان به ورزش تشویق شوند.

او در ادامه افزوده که این شرکت در کل، فوتبال افغانستان را در بخش لباس حمایت می‌کند.

Image caption لباس قبلی تیم ملی فوتبال زنان افغانستان

سید علی کاظمی، سخنگوی فدراسیون فوتبال افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که هدف از طراحی این لباس فراهم کردن لباس پوشیده به دختران است و این به معنی اجباری کردن استفاده از لباس پوشیده در فوتبال افغانستان برای زنان نیست.

قبلا از این نیز شماری از زنان فوتبالیست افغانستان در مسابقات داخلی و خارجی گاهی نیمه‌پوشیده به میدان می‌آمدند.

دستآورد‌های تیم فوتبال زنان

تیم ملی فوتبال زنان افغانستان در سال‌های گذشته رشد قابل ملاحظه ای داشته است. این تیم در مسابقات بانوان کشورهای جنوب آسیا برای نخستین بار در سال ۲۰۱۰ در بنگلادش حضور داشت و نتوانست از مرحله گروهی این رقابت‌ها صعود کند.

در سال ۲۰۱۲ در سریلانکا توانست با شکست چهار بر صفر بر پاکستان، تساوی مقابل مالدیو به مرحله نیمه نهایی راه یابد و مقام چهارم را در این مسابقات به دست آورد.

تیم ملی فوتبال زنان افغانستان قبل از حضور در مسابقات کشورهای جنوب آسیا در سال ۲۰۱۲ در یک دیدار دوستانه به مصاف تیم زنان قطر در شهر دوحه رفت و توانست این تیم را با نتیجه دو بر صفر شکست دهد.

این تیم در سال ۲۰۱۴ در مسابقات زنان کشورهای جنوب آسیا با توجه به اینکه ۹ بازیکن این تیم از میان افغان‌های مقیم کشورهای ایران، آمریکا و اروپایی انتخاب شده بودند و ۱۱ بازیکن دیگرش از باشگاه‌های فوتبال در داخل افغانستان، نتوانست نتیجه قابل قبول کسب کند.

تیم افغانستان با شکست‌ سنگین از حریفانش بنگلادش،‌ مالدیو و هند مرحله گروهی را ترک کرد.

حق نشر عکس AFF
Image caption لباس تیم فوتبال زنان و مردان افغانستان که در سایت فدراسیون فوتبال افغانستان به نمایش گذاشته شده است