نقاش افغان، قلعه فریدون را به بیرون افغانستان می‌برد

Image caption قلعه فریدون از قدیمی‎ترین بناهای باستانی فراه است

گفته اند که نقاشی همیشه در خدمت معماری بوده است. این رابطه را هنوز می‌توان در ولایت فراه افغانستان شاهد بود. نقیب الله صمدزی، نقاش فراهی، تصمیم گرفته که تمامی بناها و ساحات باستانی فراه را نقاشی کند.

او می‌گوید سعی دارد قلعه‌ها و دیگر اماکن بزرگ باستانی فراه را در تابلوهایش تکثیر کند تا اگر جهانگردی به فراه نمی‌رود، این آثار خود به دیگر نقاط جهان به ملاقات هنردوستان برود.

قلعه فریدون که از قدیمی‎ترین بناهای باستانی فراه است، نخستین چشم اندازی است که توسط این نقاش، در یک تابلو گنجانده شده است.

نقاش جوان افغانستان، سه پایه مخصوص نقاشی‌اش را در مقابل دروازه جنوبی قلعه فریدون جابجا می‌کند و به دقت مشغول کار می‌شود.

کاری که یک ساعت از عمر آن نمی‌گذرد، حاصلش چیزی است که خیلی به دروازه قلعه فریدون شباهت دارد.

سالهاست که حتی یک جهانگرد خارجی هم به دیدن این قلعه‌ای دو هزارساله نیامده است. قلعه‌ای که اسمش با نام فریدون – پادشاه اسطوره‎ای شاهنامه فردوسی گره خورده است.

آقای صمدزی قصد دارد این قلعه را به دیدار علاقمندان هنر معماری به دیگر نقاط جهان بفرستد.

او می‌گوید:" من به تمام آثار باستانی افغانستان علاقمندم. حالا می‌خواهم بناهای عظیم باستانی فراه را به تمام جهان معرفی کنم. جهانیان باید بدانند که اینجا، روزگاری گهواره‌ای یک تمدن بوده است."

Image caption آقای صمدزی قصد دارد این قلعه را به دیدار علاقمندان هنر معماری به دیگر نقاط جهان بفرستد

آقای صمدزی می افزاید که کارش در محدودۀ فراه باقی نخواهد ماند بلکه سعی خواهد کرد که مهمترین بناهای دیگر ولایت‌های افغانستان را نیز نقاشی کند.

او افزود: "وقتی بناهای قدیمی را نقاشی می‌کنم، احساس دارم در آن روزگار بسر می برم. حس می‌کنم که مردمان قدیم را پیش چشمم دارم و آنها را می‌بینم."

قلعه فریدون

قلعه فریدون همان شهر کهنه‌ای فراه است که قرنها مردم این شهر را در خود نگهداشته است.

این قلعه که در ساحه‎ای به وسعت ۳۰۰ جریب زمین – از گل و خشت خام ساخته شده - ۹۹ برج دارد که هیچ یک آن سالم نمانده‌است.

وقتی در کنار دروازه جنوبی‌اش می‌ایستی فقط با دوربین و چشم مسلح می توانی دروازه شمالی را به سهولت ببینی.

فرید احمد ایوبی، رئیس اطلاعات و فرهنگ فراه می‌گوید:"این قلعه دو هزار سال قدمت دارد. در طول سال‌ها در اثر باد و باران، شکست و ریخت‌های داشته که این قابل نگرانی است، لیکن خوشبختانه هیچ نوع کاوشکاری یا حفریات قانونی و غیرقانونی در این قلعه صورت نگرفته است."

Image caption سال‌هاست که حتی یک جهانگرد خارجی هم به دیدن این قلعه‌ای دو هزارساله نیامده است

قلعه فریدون حالا بیشتر از یک دژ، به ویرانه‌ای بی در و پیکر شباهت دارد. خانه‌های آن بیشتر به غارهای شباهت دارد که فکر می‌کنی از ماقبل تاریخ باقی مانده‌اند. این غارها حالا هر کدام پناگاهی است برای معتادین مواد مخدر.

آقای ایوبی گفت:"متاسفانه جابجا شدن معتادین در این قلعه یک مشکل است. هرچند به این قلعه آسیبی نرسانده‌اند لیکن ما از مقام‌های امنیتی خواسته ایم که این معتادان را به محلی دیگر منتقل کنند تا از آسیب‌های احتمالی دیگر جلوگیری شود."

مسئولان محلی در فراه می‌گویند تا اکنون هیچ دولتی، به مرمت این بنای باستانی نپرداخته‌اند. اداره اطلاعات و فرهنگ فراه می‌گوید که او از وزارت اطلاعات و فرهنگ خواسته تا کاری برای مرمت این بنای عظیم روی دست گیرد.

با توجه به ابعاد عظیم این قلعه و آسیب‌های که بر آن وراد شده، تصور نمی‌رود که دولت افغانستان در کوتاه مدت، قادر به بازسازی این بنا باشد.

برخی از فرهنگیان فراه معتقدند که بازسازی این قلعه به صورت بسیار ابتدایی، دست کم دهها میلیون دلار هزینه می‌طلبد.

در سراسر فراه ۲۸ بنا و ساحه‌ای باستانی وجود دارد. ۲۲ بنا یا ساحه‌ای باستانی تاکنون به صورت رسمی ثبت شده‌است. بیشتر این بناها از گل و خشت خام ساخته شده‌اند. به همین علت هم، به شدت آسیب پذیرند.

Image caption فرید احمد ایوبی رئیس اطلاعات و فرهنگ فراه می‌گوید:"این قلعه دو هزار سال قدمت دارد."