آبگرفتگی کابل، شهرداری را مجبور به ایجاد کمیته اضطرار کرد

Image caption هفته گذشته کابل شاهد آبگرفتگی شدید بود

در روزهای گذشته به دلیل بارش باران‌های بهاری، شهر کابل شاهد آبگرفتگی شدید بود. این آب گرفتگی چهره شهر را دگرگون کرده و باعث اعتراض گسترده کاربران شبکه‌های اجتماعی و ساکنان این شهر شده است.

امروز شهرداری کابل اعلام کرد که مشکلات آب گرفتگی روزهای گذشته باعث شده که برای مبارزه با مشکل، کمیته حالت اضطرار ایجاد کند.

تواب احمدی، رئیس این کمیته در یک نشست خبری امروز، پنج‌شنبه ۱۹ حمل (فروردین ) گفت که مشکلات کابل در قدم اول خود شهروندان شهر است.

او افزود که مقداری از آبگرفتگی ناشی از بندکردن جوی‌های آب‌رو کنار جاده‌ها توسط شهروندان و مغازه داران است. به گفته او این افراد با انداختن زباله‌ها باعث بند شدن آب‌روها شده و بعدا آب به جاده‌ها سرازیر می‌شود.

به گفته آقای احمدی مشکل دیگر نیز ناشی از عدم همکاری مردم با شهرداری در جمع آوری زباله‌های شهری است.

Image caption اعضای کمیته حالت اضطرار از مردم می خواهند که با آنان همکاری کنند

او گفت آبهای خانه‌هایی که در خارج از برنامه ریزی شهری ساخته شده، آبهایی که از حمام ها و ماشین شوی‌ها به جادهای شهر سرازیر می‌شوند نیز مشکل دیگر شهر کابل است.

به گفته رئیس کمیته حالت اضطرار یک کانال عمده که از منطقه سرای شمالی در شمال کابل آغاز و آب‌های سطحی شهر را به منطقه ده سبز در شرق کابل انتقال می‌دهد، به دلیل عدم پاک‌کاری و ساخته شدن هتل‌ها در مسیر عبور آن بسته و یا ظرفیت انتقال آب را از دست داده‌ است.

آقای احمدی گفت که اکنون پاک‌کاری این کانال آغاز و علاوه بر آن تلاش شده تا در مناطقی از شهر که قابلیت عبور آب نیست، چاه‌های جذبی برای جذب آبهای سطحی شهر حفر شود.

او گفت که اجرای این دو طرح در حدود ۶۵ درصد از مشکل آب سطحی و آبگرفتگی شهرکابل را در روزهای بارانی حل می‌کند.

به گفته آقای احمدی چاه‌های جذبی در روز ظرفیت جذب ۱۰ هزار لیتر آب را دارند. این کار از طرفی باعث تقویب آبهای زیر زمینی کابل شده و از طرف دیگر شهرداری می‌تواند از آبهای ذخیره شده در این چاه ها برای آبیاری فضای سبز در زمان ضرورت استفاده کند.

او طرح اساسی شهرداری کابل را، ساخت یک کانال بزرگ برای انتقال آبهای سطحی شهر اعلام کرد و گفت که انتظار می‌رود ساخت این کانال یک سال زمان ببرد.

Image caption شهرداری کابل می‌گوید که مردم با انداختن زباله در جویهای کنار خیابان باعث بند شدن آبروها می‌شوند

هرساله با شروع فصل بارندگی، شهر کابل با آب گرفتگی معابر در کوچه و خیابان مواجه می‌شود که ترافیک‌ سنگین و مشکلات بسیاری را برای شهروندان به وجود می‌آورد. از طرفی هم کانالیزاسیون نبودن شهر کابل و یا نداشتن سیستم فاضلاب، در فصل‌های بارندگی، باعث جمع شدن آب و در نتیجه تخریب خیابان‌ها و خانه‌ها می‌شود.