نگاهی به مهاجرت به اروپا با هفت نمودار

حق نشر عکس .

ورود بیش از یک میلیون مهاجر و پناهجو در سال ۲۰۱۵ به اروپا بحران بزرگی به وجود آورد. کشورهای اروپایی هنوز هم برای کنار آمدن با این موج گسترده مهاجرت مشکل دارند و در مورد بهترین روش برای پذیرش و اسکان آنها دچار اختلاف هستند.

بخش اعظم مهاجران و پناهجویان از مسیرهای دریایی خود را به اروپا رسانده اند ولی تعدادی هم از راههای زمینی، بخصوص ترکیه و آلبانی، آمده اند.

هوای سرد زمستانی از تعداد مهاجران نکاسته و طبق آمارهای دفتر امور پناهجویان سازمان ملل متحد، از شروع سال ۲۰۱۶ تاکنون بیش از ۱۳۵ هزار نفر از مسیرهای دریایی خود را به اروپا رسانده اند.

  • مهاجران اهل چه کشورهایی هستند؟

ادامه جنگ داخلی سوریه هنوز هم یکی از مهمترین عوامل مهاجرت است. اما ادامه درگیریهای مسلحانه در افغانستان و عراق، آزار و سرکوب در اریتره و فقر در کوزوو از عوامل دیگری هستند که باعث می شود مردم در جستجوی زندگی جدیدی راهی سایر نقاط جهان شوند.

حق نشر عکس .
  • مهاجران به کدام کشورها می روند؟

همه افرادی که به اروپا می رسند تقاضای پناهندگی نمی کنند ولی شمار زیادی از آنها پناهنده می‌شوند. در سال ۲۰۱۵ آلمان با بیش از ۴۷۶ هزار مورد بیشترین رقم تقاضای پناهندگی را دریافت کرد.

اما تعداد بسیار بیشتری از این رقم وارد آلمان شده اند. مقامات آن کشور می گویند سیستم پذیرش و ثبت مهاجران آلمان در مجموع بیش از یک میلیون نفر تازه وارد به این کشور را سرشماری کرده است.

پس از آلمان، از نظر ارائه تقاضای پناهندگی، مجارستان در رتبه دوم قرار دارد چون بسیاری از مهاجران که از مسیر غرب ناحیه بالکان عبور می کردند در این کشور تقاضای پناهندگی داده اند و شمار آنها تا پایان دسامبر گذشته بیش از ۱۷۷ هزار نفر بوده است.

  • مهاجران چگونه وارد اروپا می‌شوند؟

سازمان بین المللی مهاجرت تخمین می زند طی سال ۲۰۱۵ بیش از یک میلیون نفر از طریق مسیرهای دریایی و حدود ۳۵ هزار نفر از طریق مسیرهای زمینی به اروپا آمده اند.

در مقایسه با این رقم، در سال ۲۰۱۴ کل افرادی که از مسیرهای دریایی و زمینی وارد اروپا شدند ۲۸۰ هزار نفر بود. این ارقام شامل افرادی نمی شود که ورود آنها تشخیص داده نشده است.

فرانتکس، اداره مرزبانی مشترک اروپا، که مسیرهای مختلف حرکت مهاجران و تعداد آنها را کنترل می کند تعداد افرادی را که در سال ۲۰۱۵ وارد اروپا شده اند بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر تخمین می زند.

اکثر کسانی که به یونان می روند مسیردریایی کوتاه بین سواحل ترکیه با جزایر یونانی کوس، خیوس، لسبوس و ساموس را با قایق های پلاستیکی و یا چوبی کوچک و نامطمئن طی می‌کنند.

حق نشر عکس .
  • این سفر چقدر خطرناک است؟

طبق آمارهای سازمان بین الملی مهاجرت، در سال ۲۰۱۵ بیش از ۳ هزار و ۷۷۰ مهاجر هنگام عبور از دریای مدیترانه غرق شده اند. بسیاری از آنها در مسیر بین سواحل شمال آفریقا و ایتالیا و بیش از ۸۰۰ نفر نیز در آبهای دریای اژه بین ترکیه و یونان غرق شده اند.

اکثر این سوانح در ماههای تابستان روی می دهند که پرتردد ترین ماههای حرکت مهاجران به سمت اروپاست.

اما در سال ۲۰۱۵ مرگبارترین ماه آوریل بود. در این ماه قایقی حامل حدود ۸۰۰ نفر در آبهای لیبی واژگون شد. حدس زده می شود تعداد بیش از حد سرنشینان یکی از دلایل وقوع این فاجعه بوده است.

حق نشر عکس BBC World Service
  • کدامیک از کشورهای اروپایی بیشتر تحت تاثیر قرار گرفته اند؟

هر چند آلمان در سال ۲۰۱۵ بیشترین رقم درخواست پناهندگی را داشت. ولی اگر تناسب با جمعیت کشور را مبنا قرار دهیم مجارستان، با وجودیکه در ماه اکتبر با هدف متوقف کردن ورود مهاجران مرزهای خود با کرواسی را مسدود کرد، بیشترین تعداد درخواست پناهندگی را ثبت کرده است.

در سال ۲۰۱۵ به نسبت هر صد هزار نفر جمعیت این کشور حدود ۱۸۰۰ پناهجو در مجارستان تقاضای پناهندگی داده اند.

سوئد با فاصله بسیار نزدیکی در رتبه دوم قرار دارد و به نسبت هر صد هزار نفر جمعیت آن کشور ۱۶۶۷ تقاضای پناهندگی دریافت کرده است.

این رقم برای آلمان ۵۸۷ و برای بریتانیا ۶۰ مورد تقاضای پناهندگی به نسبت هر صد هزار نفر جمعیت کشور بوده است. رقم متوسط در سطح اروپا ۲۶۰ نفر بود.

حق نشر عکس .
  • واکنش اروپا چگونه بوده است؟

به دلیل فشار نامتناسبی که به برخی از کشورها وارد می شود، به خصوص کشورهایی مثل یونان، ایتالیا و مجارستان که محل اصلی ورود مهاجران هستند، اختلاف در میان کشورهای اروپایی بالا گرفته است.

در ماه سپتامبر گذشته وزیران کشورهای عضو اتحادیه اروپا با اکثریت آرا طرح تقسیم و اسکان ۱۶۰ هزار پناهجو را در سطح اتحادیه تصویب کردند.

ولی این طرح فقط شامل کسانی می شود که در ایتالیا و یونان هستند. ۵۴ هزار نفر دیگر قرار بود از مجارستان منتقل شوند. اما دولت مجارستان این طرح را رد کرد و به جای آن براساس طرح تقسیم و اسکان تعداد بیشتری مهاجر را از ایتالیا و یونان خواهد پذیرفت.

دولت بریتانیا هیچ یک از توافقات برای تقسیم مهاجران را نپذیرفته است. طبق آمارهای وزارت کشور در سال ۲۰۱۵ براساس طرح موسوم به جابجایی افراد آسیب پذیر، بریتانیا هزار پناهجوی سوری را پذیرفته است. دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا گفته است این کشور طی پنچ سال آینده تا ۲۰ هزار پناهجوی سوری را خواهد پذیرفت.

حق نشر عکس .
  • چه تعدادی از تقاضای پناهندگی تایید شده اند؟

هر چند تعداد بسیار زیادی تقاضای پناهندگی داده اند شمار کسانی که تقاضای آنها تایید شده به مراتب کمتر است.

در سال ۲۰۱۵ کشورهای عضو اتحادیه اروپا تقاضای پناهندگی بیش از ۲۹۲ هزار پناهجو را پذیرفته اند در حالیکه طی همین سال بیش از یک میلیون مهاجر تقاضای پناهندگی داده اند.

البته باید توجه داشت که روند بررسی و پذیرش پناهندگی معمولا طولانی است و در نتیجه بخشی از کسانی که با پناهندگی آنها موافقت شده ممکن است سال قبل تقاضا داده باشند.

حق نشر عکس .