پسر نخست وزیر سابق پاکستان از چنگ 'ربایندگان القاعده' در افغانستان آزاد شد

Image caption علی حیدر سه سال قبل در شهر مولتان پاکستان ربوده شده بود

دفتر ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که "نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در یک عملیات مشترک ضد دهشت افکنی با شرکای بین المللی خود در ولایت پکتیکا در جنوب شرق افغانستان، یک هسته شبکه القاعده را از بین برده و علی حیدر گیلانی، فرزند یوسف رضا گیلانی نخست وزیر سابق پاکستان را شناسایی و از چنگ تروریستان رها کرده‌اند."

در این خبرنامه که امروز، سه شنبه ٢١ ثور(اردیبهشت) نشر شد، ریاست جمهوری افغانستان از نیروهای امنیتی افغانستان در مبارزه با 'تروریستان' ستایش و آزادی آقای گیلانی را خبر خوش برای والدین‌ او دانسته و نوشته که آقای گیلانی به مقامات سفارت پاکستان در کابل تحویل شده است.

در این خبرنامه از محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری نقل قول شده که "انجام عملیات ضد دهشت افکنی و رهایی افراد ملکی (غیر نظامی) از چنگ ربایندگان، بازتاب دهنده توانایی روز افزون نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان نه تنها در میدان جنگ علیه دشمن، بلکه در انجام عملیات بشردوستانه نیز می‌باشد."

نیروهای حمایت قاطع به رهبری ناتو نیز با نشر خبرنامه‌ای اعلام کرده که این عملیات در ولسوالی گیان، ولایت پکتیکا توسط نیروهای ویژه آمریکا و کماندوهای ارتش افغانستان انجام شده است. در این عملیات چهار شورشی کشته شده‌اند.

پیشتر، عمر زاخیلوال، سفیر افغانستان در پاکستان در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته بود که طی عملیات نیروهای ویژه افغانستان در ولایت غزنی در جنوب این کشور، صبح امروز علی حیدر گیلانی، فرزند یوسف رضا گیلانی،نخست وزیر سابق پاکستان، از چنگ ربایندگان آزاد شده‌است.

وزارت امور خارجه پاکستان نیز امروز،سه شنبه، با نشر خبرنامه‌ای نوشته که محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی افغانستان در تماس تلفنی با سرتاج عزیز، مشاور ارشد نخست‌وزیر پاکستان در امور سیاست خارجی، رهایی آقای گیلانی را تایید کرده است.

در این خبرنامه آمده است که آقای گیلانی در عملیات مشترک نیروهای ویژه افغانستان و آمریکایی در ولایت غزنی رها شده و قرار است که بزودی برای انجام معاینات پزشکی به پاکستان منتقل شود.

سفیر افغانستان در پاکستان نیز گفته بود که علی حیدر گیلانی برای سه سال در گروگان گروه القاعده بوده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption یوسف رضا گیلانی تا سال ۲۰۱۲ نخست وزیر پاکستان بود

آقای زاخیلوال گفته است که وضعیت علی حیدر گیلانی رضایت بخش است و او به زودی به خانواده اش تحویل خواهد شد.

سفیر افغانستان در پاکستان گفته است که صبح امروز، سه شنبه ٢١ ثور/اردیبهشت با آقای گیلانی تماس گرفته و آزادی فرزندش را به اطلاع او رسانده است.

به گفته سفیر افغانستان، آقای گیلانی از آزادی فرزندش ابراز خوشحالی و از محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان برای رهایی فرزندش سپاسگزاری کرده است.

نخست وزیر سابق پاکستان از نیروهای افغانستان نیز به دلیل آوردن خوشی به خانه‌اش ابراز قدردانی کرده است.

روزنامه تریبون پاکستان نیز گزارش داده‌است که نیروهای آمریکایی و افغان در یک عملیات مشترک موفق به رهایی فرزند نخست وزیر سابق پاکستان شده‌اند.

بلاول بوتو، رهبر حزب مردم پاکستان نیز در صفحه رسمی توییتر خود نوشته که یوسف رضا گیلانی از سفیر افغانستان در پاکستان پیام تلفنی دریافت کرده که فرزند او علی حیدر به سلامت در یک عملیات رها شده است.

یوسف رضا گیلانی نخست وزیر سابق پاکستان در سال ۱۳۹۲ اعلام کرد که مردان مسلح ناشناس، پسرش علی حیدر را در یک اجتماع انتخاباتی در شهر مولتان، در ایالت پنجاب، ربوده‌اند.

علی حیدر گیلانی یکی از نامزدهای حزب مردم پاکستان در انتخابات سال ۲۰۱۳ پاکستان بود و آقای گیلانی احزاب مخالف را به دزدیدن پسرش متهم کرده بود.

علی حیدر، کوچکترین پسر نخست وزیر سابق،کاندیدای حزب مردم - حزب حاکم - در انتخابات مجلس ایالتی پنجاب بود.

شاهدان عینی گفته‌ بودند که آدم ربایان با یک خودرو هوندای سیاه و یک موتورسیکلت در محل برگزاری همایش انتخاباتی علی حیدر گیلانی ظاهر شدند و شروع به فریاد زدن کردند.

به گفته آنان، "مردی که جلوی علی حیدر گیلانی بود ناگهان به زمین افتاد و بعد آدم ربایان گیلانی را گرفتند و سوار ماشین کردند و به‌سرعت دور شدند."

یوسف رضا گیلانی تا سال ۲۰۱۲ نخست وزیر پاکستان بود اما به این دلیل که از پیگیری پرونده اتهام فساد مالی علیه آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان، خودداری ورزید، با رای دیوان عالی پاکستان مجبور شد از مقام خود کناره‌گیری کند.

Image caption علی حیدر، کوچکترین پسر نخست وزیر سابق پاکستان است