راهپیمایان در پکتیا: کار انتقال برق آسیای میانه از مسیر سالنگ ادامه یابد

صدها نفر در گردیز مرکز ولایت پکتیا در شرق افغانستان امروز ۱۰ ثور/اردیبهشت دست به راهپیمایی زدند و از رئیس جمهوری افغانستان خواستند تا کار پروژه انتقال برق آسیای میانه موسوم به 'توتاپ' از راه سالنگ ادامه یابد.

به گزارش احسان‌الله مهجور، گزارشگر بی‌بی‌سی در پکتیا، این راهپیمایی سه ساعت ادامه یافت و در آن فعالان مدنی، بزرگان قومی و جوانان "با یک صدا" از دولت خواهان تامین برق در این ولایت شدند.

آنها شعار می‌دادند که این پروژه حق آنها است و به هیچ کسی اجازه نمی‌دهند آن را "شکار بازی‌های سیاسی" کند.

کابینه افغانستان در یازدهم ثور (اردیبهشت) امسال تصمیم گرفت تا خط انتقال برق ۵۰۰ کیلو ولت معروف به توتاپ از ترکمنستان و از طریق راه سالنگ عبور کند.

این تصمیم کابینه اعتراضات گسترده را در میان رهبران، نمایندگان و مردم مناطق مرکزی افغانستان در پی داشت و شماری از فعالان اجتماعی و سیاسی هشدار دادند که اگر حکومت وحدت ملی مسیر خط انتقال برق وارداتی از آسیای میانه را از بامیان و میدان به مسیر دیگری تغییر دهد، با اعتراضات گسترده مواجه خواهد شد.

دیروز پس از گردهمایی هزارها معترض به تغییر مسیر خط انتقال این پروژه از بامیان به سالنگ که با حضور معاونان رئیس جمهوری و رئیس اجرایی در کابل برگزار شد، رئیس جمهور غنی اعلام کرد که کمیسیونی را برای بازنگری پروژه انتقال برق آسیای میانه توظیف کرده است.

شایسته جان احدی، یکی از راهپیمایان امروز در پکتیا گفت: "کار پروژه توتاپ برای پکتیا ۶۰ درصد تکمیل شده و این یک بی‌انصافی بزرگ خواهد بود که در پروژه تغییر وارد شود."

او افزود: "در انتخابات گذشته مردم این ولایت قربانی‌های زیادی دادند که دولت باید برعلاوه رساندن برق، امتیازات دیگری نیز به این مردم بدهد. این آخرین راهپیمایی ما نیست و اگر پاسخ مثبت نگیریم به تظاهرات خود ادامه می‌دهیم."

حاجی حضرت احمدزی، دیگر شرکت‌کننده این راهپیمایی گفت: ما با هیچ ولایت دیگر مخالفت نداریم ولی اجازه نمی‌دهیم حق ما به کس دیگری داده شود."

علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب و میرویس عالمی سرپرست شرکت برق پیشتر گفته‌ بودند که تصمیم کابینه در مورد خط انتقال برق تغییرناپذیر است.

آقای عثمانی گفته که برای رفع نیازمندی ولایت بامیان به نیروی برق، قرار است که یک خط برق از ولایت پروان به بامیان کشیده شود که ظرفیت انتقال ۳۰۰ مگاوات برق را خواهد داشت.