اعتراض ده‌ها عضو مجلس افغانستان نسبت به تغییر مسیر برق توتاپ

حق نشر عکس .
Image caption این اعضای مجلس برای زمان نامحدودی به رسم اعتراض و همراهی به معترضان مجلس را ترک کرده اند

دهها عضو مجلس نمایندگان افغانستان در اعتراض به تغییر مسیر خط انتقال برق وارداتی ۵۰۰ کیلو ولت ترکمنستان از بامیان به سالنگ، مجلس را ترک کردند.

پس از آن که محمد اکبری نماینده ولایت بامیان تصمیم این نمایندگان مبنی خروج اعتراضی از مجلس را در صحن علنی اعلام کرد، نمایندگان معترض جلسه را ترک کردند.

آقای اکبری به بی‌بی‌سی گفت: "نمایندگان و مردم یقین کرده‌اند که حکومت برخورد تبعیض‌آمیز داشته و مردم مناطق مرکزی مورد بی‌مهری قرار گرفته‌اند.

این عضو مجلس افزود که براساس برنامه جامع تامین نیروی برق در افغانستان، مناطق مرکزی دست‌کم تا سال ۲۰۳۲ از نیروی برق محروم خواهند بود.

او تاکید کرد: "مردم یقین دارند که حکومت عزم و اراده‌ای برای رساندن برق از هیچ طریقی به مناطق مرکزی ندارد. بنابراین، آماه شده‌اند برای انجام تظاهرات بزرگ حق‌طلبانه، عدالت‌خواهانه، قانون‌مند و مسالمت‌آمیز."

اما عبدالبصیر عظیمی سخنگوی وزارت انرژی و آب به بی‌بی‌سی گفت که قرار است تا سال ۲۰۲۰ در تمام ولایت های افغانستان برق‌رسانی شود که ولایت‌های مرکزی هم مشمول این برنامه می‌شوند.

آقای عظیمی گفت که چهار ماه پیش تصمیم گرفته شده که یک خط برق از منطقه جبل‌السراج و از طریق غوربند به ظرفیت ۲۲۰ کیلو ولت به سوی بامیان، دایکندی و غور کشیده شود که تا سال ۲۰۱۸ تکمیل خواهد شد.

اما معترضان این طرح را پیش از این رد کرده و گفته‌اند که این خط نه نیازمندی مردم را رفع می‌کند و نه تضمینی وجود دارد که به لحاظ امنیتی به بهره‌‍برداری برسد و اگر برسد هم همواره در معرض چالش‌های امنیتی قرار خواهد داشت.

نماینده ولایت بامیان در مجلس نمایندگان گفت که نمایندگان معترض "به تبعیت از مردم" مجلس را به رسم اعتراض و همراهی با مردم ترک کردند.

آقای اکبری افزود که این نمایندگان به صورت نامحدودی اقدام به خروج اعتراض‌آمیز از مجلس کردند و تا زمانی که لازم بدانند، به این اعتراض خود ادامه می‌دهند.

صفورا ایلخانی دیگر عضو معترض مجلس به بی‌بی‌سی گفت نمایندگانی که مجلس را ترک کردند، تنها نمایندگان ولایت‌های مرکز نبودند، بلکه شماری دیگر از نمایندگان هم با آن‌ها همراه شدند و جلسه را ترک کردند.

خانم ایلخانی از محی‌الدین مهدی نماینده ولایت بغلان، لطیف پدرام نماینده ولایت بدخشان و هاشم اورتاق نماینده ولایت فاریاب در این مورد نام برد.

Image caption اخیراً اعتراضات نسبت به تغییر مسیر خط انتقال برق توتاپ در افغانستان بالا گرفته است

این نمایندگان مجلس پیش از این هم از خواست معترضان حمایت کرده بودند. از جمله آقای پدرام گفته که خواستن برق، جاده، مکتب (مدرسه) و بیمارستان خواست قومی نیست.

آقای پدرام گفته: "مگر آدم‌هایی هم وجود دارند که بگویند برق، مکتب، بیمارستان و جاده نمی‌خواهیم؟ این‌ها نیازهای اولیه و عمومی‌اند حتی اگر یک قوم خاص آن‌ها را مطرح کند."

'توهین به رئیس جمهوری، توهین به همه ملت است'

در همین حال شماری از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان در جریان نشست امروز، 'اخلال' صحبت‌های رئیس جمهور غنی از سوی شماری معترضان در لندن را محکوم کردند و آن را 'بی‌حرمتی بزرگ' به همه مردم افغانستان خواندند.

عبدالرووف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان افغانستان گفت که برای محکومیت این بی‌حرمتی، مجلس باید یک اعلامیه منتشر کند:

"بی‌حرمتی به رئیس جمهوری افغانستان در لندن، بی‌حرمتی به ملت بزرگ افغانستان است. هر عضو پارلمان در ساعات امتیازی در این مورد صحبت کردند، من تقاضا می‌کنم یک تعداد از اعضای مجلس به دلیل بی‌حرمتی به رئیس جمهوری در این مورد یک اعلامیه آماده کنند."

در جریان سخنرانی آقای غنی پنجشنبه گذشته ۱۲ می در موسسه 'روسی' در لندن، دو تن شرکت کنندگان که به تصمیم دولت افغانستان برای عبور خط برق آسیای میانه از راه سالنگ معترض بودند، علیه آقای غنی شعار دادند و او را متهم کردند که با هزاره‌های افغانستان برخورد تبعیض آمیز دارد و در نهایت میان یکی از این معترضان و محافظان رئیس جمهور غنی، زدوخورد فزیکی صورت گرفت.

حق نشر عکس Getty
Image caption رئیس جمهور غنی کمیسیونی را به منظور بررسی مجدد پروژه توتاپ توظیف کرده است

آقای غنی در این نشست در مورد تصمیم دولت گفت که هر چند این تصمیم سه سال پیش گرفته شده و شاید تصمیم درستی نبوده ولی با توجه به میزان سرمایه گذاری و برنامه ریزی که در این زمینه انجام شده، تغییر آن میلیون‌ها نفر را در مناطق مختلف افغانستان تحت تاثیر منفی قرار خواهد داد.

در جلسه روز یازدهم ثور کابینه تصمیم مسیر سالنگ در ولایت پروان این خط انتقال برق مورد تایید قرار گرفت و باعث بالا گرفتن اعتراض‌ها در افغانستان و برون از آن شد.

آن عده از مقام‌های دولتی که مسیر سالنگ را مناسب می‌دانند، تاکید دارند که این مسیر به لحاظ فنی کوتاه‌تر و به صرف‌تر است و برق را به ولایت‌های جنوبی و شرقی کشور در زمان کم‌تری می‌رساند.

مسیر مورد اختلاف از بغلان تا کابل است. در نهایت هم مسیر بامیان و هم مسیر سالنگ به کابل می‌رسد. پس از آن برق وارداتی که از طریق این خط وارد می‌شود، به ولایت‌های جنوبی و شرقی انتقال داده می‌شود.

در پی بالا گرفتن اعتراض‌ها، اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان دستور داده که کمیسیونی به منظور بررسی مجدد مسیرهای کشیدن این خط انتقال برق تشکیل شود، اما ظاهراً صدور این دستور معترضان را قانع نکرده است.

مطالب مرتبط