اداره امنیت ملی افغانستان مرگ ملا منصور را تایید کرد

عکس منسوب به ملا اخترمحمد منصور. خبرگزاری فرانسه گفته که این عکس را طالبان پارسال به عنوان عکس رهبر خود منتشر کرده است

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

عکس منسوب به ملا اخترمحمد منصور. خبرگزاری فرانسه گفته که این عکس را طالبان پارسال به عنوان عکس رهبر خود منتشر کرده است

اداره امنیت ملی افغانستان تایید کرده که ملا اخترمحمد منصور رهبر گروه طالبان عصر دیروز در حمله هوایی در ایالت بلوچستان پاکستان کشته شده است.

این اداره با صدور اعلامیه‌ای گفته که ملا منصور حوالی ساعت ۳:۴۵ عصر دیروز به وقت محلی در جاده عمومی در منطقه دالبندین ایالت بلوچستان پاکستان کشته شد.

سازمان اطلاعات افغانستان نوشته که رهبر گروه طالبان از مدتی به این سو تحت "تعقیب جدی" بود و دیروز در حالی که بر یک موتر/خودرو سوار بود هدف حمله هوایی قرار گرفت و همراه با سایر سرنشینان این خودرو از بین رفت.

در اعلامیه اداره امنیت ملی افغانستان ذکری از حمله هواپیمای بدون سرنشین، پهپاد، آمریکا نشده است. پیشتر وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، اعلام کرده بود که ملا منصور هدف حمله هواپیمای بدون سرنشین قرار گرفته است.

وزارت دفاع آمریکا به صورت قطعی تایید نکرده که رهبر گروه طالبان در این حمله پهپاد آمریکایی کشته شده است.

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان هم در حساب توییترش مرگ ملا منصور رهبر گروه طالبان را تایید کرده اما جزئیات بیشتری ارائه نکرده است.

وزارت داخله/کشور افغانستان در اعلامیه‌ای نوشته که کشته شدن ملا منصور "ضربه‌ای محکم" به گروه طالبان تلقی می‌شود و به "بهبود وضعیت امنیتی کشور" کمک می‌کند.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

اجساد ناشناخته‌ای که به بیمارستانی در شهر کویته پاکستان منتقل شدند، گفته می‌شود که منسوب به ملا منصور و همراهان او بوده است

این وزارت با اشاره به این که رهبر گروه طالبان در پاکستان کشته شده، در اعلامیه خود نوشته که او "به دستور بیگانگان به جنگ و خصومت با مردم و دولت جمهوری اسلامی افغانستان پرداخت".

اعلامیه تاکید کرده که ملا منصور "با سازمان‌دهی حمله‌های تروریستی در مناطق مختلف کشور، عامل جان باختن شمار زیادی از مردم مسلمان افغانستان گردید که اکنون به سزای اعمالش رسید و توسط هواپیماهای بی‌سرنشین در حالی که در قلمرو بیگانگان زندگی می‎کرد، کشته شد."

وزارت داخله افغانستان افزوده که گروه طالبان در دو ماه اخیر تلاش‌های خود را به منظور "برهم زدن امنیت برخی از مناطق افغانستان" شدت بخشیده بود. این وزارت تاکید کرده که در مبارزه با تروریسم، باید "پناهگاه‌ها و پرورشگاه‌های دهشت‌افگنی" هدف قرار داده شوند.