اوباما تایید کرد که رهبر گروه طالبان کشته شده است

حق نشر عکس AP

بارک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در بیانیه‌ای تایید کرد که رهبر گروه طالبان، ملا اختر محمد منصور، در یک حمله هوایی کشته شده‌ است.

در خبرنامه‌ای که امروز دوشنبه، سوم جوزا (خرداد) از سوی آقای اوباما نشر شده است، رئیس جمهور آمریکا مرگ رهبر گروه طالبان را یک اقدام مهم در راستای آوردن صلح در افغانستان دانسته است.

در این خبرنامه که به هنگام دیدار آقای اوباما از ویتنام منتشر شده است، همچنین آمده است که این حمله بخشی از تلاشها برای "آوردن صلح و رفاه به افغانستان" است و باید به عنوان اهرم فشار برای آوردن طالبان به صلح و مذاکره با دولت افغانستان استفاده شود.

آقای اوباما افزوده که طالبان باید از این فرصت به عنوان تنها راه واقعی برای پایان دادن به جنگ طولانی در افغانستان و مشارکت در روند صلح افغانستان که منجر به صلح پایدار در این کشور می‌شود، استفاده کند.

حق نشر عکس AFP
Image caption خودرو ملا منصور عصر روز شنبه (۲۱ مه/ اول جوزا) به وقت محلی در جاده‌ای در منطقه دالبندین ایالت بلوچستان پاکستان هدف هواپیمای بدون سرنشین آمریکا قرار گرفت

او گفته که آمریکا اکنون به مرگ ملا اختر منصور یقین دارد، هرچند که مقامات فورا مرگ او را تایید نکرده بودند، ولی اکنون به این موضوع یقین دارند.

آقای اوباما گفته که طالبان همچنان به عنوان اهداف برای آمریکا تلقی می‌شود زیرا آنان برنامه حمله مداوم به نیروهای آمریکایی و متحدانش را دارند. آمریکا نیز علیه شبکه‌های بنیادگرای که آمریکا را هدف قرار دهند، اقدام لازم را خواهد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفته که با پاکستان بر سر اهداف مشترک کار می‌کند و هرجا که تروریستان مردم را تهدیدکند، نباید پناهگاه امنی برای آنان باشد.

حق نشر عکس AFP
Image caption جسد ملامنصور بعد از حمله به بیمارستان منتقل شد

او گفته که باید بعد از سالها جنگ به مردم افغانستان و منطقه این شانس داده شود که به صورت متفاوت و بهتر زندگی کنند.

کشته شدن منصور در خاک پاکستان

بعد از اسامه بن لادن، دومین بار است که بزرگترین رهبر گروه شورشی در خاک پاکستان کشته می‌شود. هنوز مقام های پاکستانی در این باره سکوت کرده‌اند.

خبرگزاری‌ها تصاویری از پاسپورت پاکستانی را نشر کردند که در محل حمله هوایی پیدا شده است. تصویری که روی این پاسپورت پاکستانی دیده می‌شود به تصویر موجود از ملا اختر محمد منصور شبیه است.

به نظر می‌رسد که صاحب این پاسپورت در همان روز حمله پهپاد آمریکایی، از ایران به پاکستان باز گشته بود.

وزارت امور خارجه پاکستان نیز دیروز گفت که در محل حمله پهپاد آمریکایی به خودرویی که به گفته پنتاگون حامل ملا اختر محمد منصور، رهبر طالبان افغانستان بوده است، پاسپورتی پیدا شده که نشان می‌دهد حامل آن به ایران سفر کرده بود.

به گفته وزارت امور خارجه پاکستان، این پاسپورت به نام "ولی محمد" صادر شده بود.

حق نشر عکس
Image caption به نظر می‌رسد که صاحب این پاسپورت در همان روز حمله پهپاد آمریکایی، از ایران به پاکستان باز گشته بود

شبکه‌های اجتماعی نقل قول مقام‌های پاکستانی را منتشر کرده‌اند که این حمله را نقض حریم هوایی خود دانسته و به آن معترض هستن.

وزارت خارجه پاکستان نیز گفته که نواز شریف، نخست وزیر پاکستان از قبل در جریان حمله پهپاد قرار نگرفته بود.

پیشتر اداره امنیت ملی افغانستان تایید کرده بود که ملا اختر محمد منصور رهبر گروه طالبان در یک حمله هوایی در ایالت بلوچستان پاکستان کشته شده است.

این اداره با صدور اعلامیه‌ای گفت که ملا منصور حوالی ساعت ۳:۴۵ عصر روز شنبه (۲۱ مه/ اول جوزا) به وقت محلی در جاده‌ای در منطقه دالبندین ایالت بلوچستان پاکستان کشته شد.

سازمان اطلاعات افغانستان نوشت که رهبر گروه طالبان از مدتی به این سو تحت "تعقیب جدی" بود و در حالی که بر یک موتر/خودرو سوار بود هدف حمله هوایی قرار گرفت و همراه با سایر سرنشینان این خودرو از بین رفت.

بیشتر بخوانید: + پنتاگون: ملا منصور، رهبر طالبان را هدف قرار دادیم + اداره امنیت ملی افغانستان مرگ ملا منصور را تایید کرد + افغانستان: در صورت کشته شدن منصور، طالبان فرصت جدیدی برای صلح می‌یابند