طالبان مرگ رهبر خود را تایید و رهبر جدید را تعیین کرد

حق نشر عکس
Image caption آخندزاده به عنوان رهبر جدید طالبان تعیین شده است

گروه طالبان کشته شدن ملا اخترمحمد منصور رهبر سابق این گروه را تایید و اعلام کرده که مولوی هبت الله آخندزاده به جانشینی او تعیین شده است.

در اعلامیه رسمی "امارت اسلامی" که از سوی قاری یوسف احمدی، سخنگوی این گروه به رسانه‌ها فرستاده شده، آمده است که ملا منصور در روز اول جوزا/خرداد در منطقه مرزی بین قندهار افغانستان و بلوچستان پاکستان موسوم به "نوشکی" کشته شد.

منطقه نوشکی در داخل خاک پاکستان واقع است.

این گروه تایید کرده که رهبر پیشین این گروه در اثر حمله پهپادهای آمریکایی جان خود را از دست داده است.

گروه طالبان در اعلامیه خود نوشته که مولوی هبت‌الله آخندزاده در شورایی که این گروه آن را شورای "حل و عقد" خوانده به عنوان جانشین ملا منصور تعیین شده است.

اعلامیه افزوده است که سراج‌الدین حقانی پسر جلال‌الدین حقانی رهبر شبکه حقانی و مولوی یعقوب پسر ملا محمد عمر رهبر اسبق طالبان هم به عنوان معاونان رهبر جدید طالبان تعیین شده‌اند.

گروه طالبان در اعلامیه خود بار دیگر بر ادامه جنگ در افغانستان تاکید ورزیده است.

Image caption عکس منسوب به ملا منصور

در اعلامیه گروه طالبان آمده که ملا منصور در شرایط سختی به سر می‌برد و پیشنهادهای "تحمیلی و تزویری" را از جانب هیچ کسی نپذیرفت. احتمالا اشاره این اعلامیه به پیشنهادهای "تحمیلی و تزویری" پیشنهاد مذاکره با دولت افغانستان است.

این اعلامیه درباره چگونگی کشته شدن ملا منصور و گزارش‌های حاکی از سفر او به ایران اطلاعی نداده است. پس از کشته شدن ملا منصور، تصویری از یک گذرنامه پاکستانی با عکسی مشابه وی در رسانه‌ها منتشر شد و مقامات پاکستانی گفتند که صاحب گذرنامه کوتاه مدتی قبل از کشته شدن در حمله پهپاد آمریکایی، از سفر به ایران بازگشته بود.

رهبر جدید طالبان کیست؟

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان در گفت‌وگو با وحید پیکان خبرنگار بی‌بی‌سی، اطلاعاتی را درباره رهبر جدید این گروه در اختیار این رسانه قرار داده است.

براساس اظهارات مجاهد، هبت‌الله آخندزاده در دوره حاکمیت گروه طالبان در نیمه دوم هفتاد خورشیدی قاضی دادگاه نظامی رژیم طالبان بوده است.

بیشتر بخوانید:هبت‌الله، رهبر جدید گروه طالبان کیست؟

آخندزاده پس از حمله آمریکا به حکومت طالبان در پاییز ۱۳۸۰، به عنوان قاضی‌القضات طالبان و در پی مرگ ملا عمر رهبر اسبق طالبان به عنوان معاون ملا اخترمحمد منصور رهبر پیشین این گرون تعیین شد.

رهبر جدید طالبان در افغانستان و پاکستان آموزش دینی دیده و از او به عنوان "مولوی" و "شیخ الحدیث" یاد می‌شود.

او ۵۵ سال سن دارد، از قبیله نورزایی پشتون و اهل ولایت قندهار در جنوب افغانستان است.

حق نشر عکس AFP
Image caption گفته شده که جسد ملا منصور به بیمارستانی در شهر کویته پاکستان منتقل شد، اما دولت پاکستان مرگ او را رسما تایید نکرده