مقام‌های امنیتی افغانستان: کشته شدن ملااختر باعث پراگندگی در صفوف طالبان شده‌ است

پس از کشته شدن ملا اختر منصور، دولت افغانستان به نیروهای امنیتی دستور داده که عملیات خود را علیه مخالفان که آماده صلح نیستند، شدت بخشند
توضیح تصویر،

پس از کشته شدن ملا اختر منصور، دولت افغانستان به نیروهای امنیتی دستور داده که عملیات خود را علیه مخالفان که آماده صلح نیستند، شدت بخشند

مقام‌های امنیتی افغانستان اعلام کردند که براساس گزارشهای اطلاعاتی این نهادها بعد از کشته شدن ملا اختر محمد منصور، رهبر این گروه در صفوف گروه طالبان پراگندگی ایجاده شده‌است.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در یک نشب خبری مشترک نهادهای امنیتی افغانستان اعلام کرد که بعد از کشته شدن رهبر گروه طالبان، نیروهای شورشی مخالف دولت افغانستان روحیه خود را از دست داده‌اند.

او گفت که براساس اطلاعات نهادهای امنیتی، طی روزهای اخیر، ارتباط نفرات طالبان با همدیگر مختل و ارتباط برخی از آنان با رهبری این گروه قطع شده‌است.

آقای وزیری با اظهار اینکه شماری از افراد گروه طالبان از فرماندهان و رهبران خود اطاعت نمی‌کنند، گفت که انتخاب رهبر این گروه نشان می‌دهد که آنان روز به روز ضعیف‌تر از قبل می‌شوند.

سخنگوی وزارت دفاع افزود که برای طالبان اکنون زمینه مساعدی فراهم آمده است تا از دست جنگ بکشد و به روند صلح بپیوندند. در چنین صورتی، آنان می‌توانند رهبری خود را در کابل انتخاب کند.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله (کشور) افغانستان نیز در این نشست خبری که در کابل برگزار شد، گفت که بعد از کشته شدن رهبر گروه طالبان وضعیت این گروه بسیار وخیم شده است.

به گفته آقای صدیقی، اختلاف میان نیروهای گروه طالبان که در داخل این کشور هستند افزایش یافته و بر روحیه افراد این گروه تاثیر منفی داشته‌ است. وی اظهار داشت که این روند باعث دستپاچگی این گروه در افغانستان شده‌است.

سخنگوی وزارت داخله افغانستان گفته است که پس از کشته شدن ملا اختر منصور، رهبری دولت افغانستان به نیروهای امنیتی دستور داده که عملیات خود علیه مخالفانی را که آماده صلح نیستند، شدت بخشید. او گفت عملیات نیروهای ویژه در چند روز اخیر منجر به تلفات سنگین بر گروه طالبان در ولایت‌های مختلف افغانستان شده‌است.

تواب غورزنگ، سخنگوی مشاور شورای امنیت ملی افغانستان نیز در این کنفرانس خبری گفت که گروه طالبان باید از فرصت موجود برای شرکت در روند صلح افغانستان استفاده کند و دولت افغانستان نیز این را فرصتی برای کسانی می‌داند که می‌خواهند از جنگ دست بکشند.

سخنگوی نیروهای "ماموریت حمایت قاطع" که تحت فرماندهی ناتو در افغانستان حضور دارند، نیزامروز اعلام کرد که کشته شدن ملا اختر محمد منصور، رهبر سابق گروه طالبان، باعث ایجاد بی‌ثباتی در این گروه خواهد شد.

گروه طالبان تاکنون به این اظهارات واکنش نشان نداده است. بیشتر توییت‌های این گروه به اعلام بیعت افراد مختلف گروه طالبان از رهبری جدید این گروه اختصاص یافته است.