عفو بین‌الملل: شمار آوارگان داخلی افغانستان به ۱.۲ میلیون نفر رسیده‌

حق نشر عکس amnesty
Image caption براساس اعلام عفو بین الملل در سه سال گذشته شمار آوارگان داخلی در افغانستان به حدود سه برابر افزایش یافته‌اند

سازمان عفو بین الملل اعلام کرد شمار آوارگان داخلی افغانستان که به دلیل ادامه درگیرها در نقاط مختلف این کشور آواره شده‌اند، به ۱.۲ میلیون نفر رسیده‌است.

این سازمان افزود که شمار افغان‌هایی که داخل این کشور بر اثر خشونت‌ها مجبور به فرار از خانه شده،در کشورشان گیر کرده و اکنون با گرسنگی دست و پنجه نرم می‌کنند، نسبت به سال ۲۰۱۳ میلادی سه برابر افزایش یافته‌ است.

این نهاد شمار آوارگان داخلی را در سال ۲۰۱۳ حدود ۵۰۰ هزار نفر اعلام کرده است.

گزارش این نهاد تحت نام"فرزندانم در این زمستان خواهند مرد" امروز، سه‌شنبه ۱۱ جوزا (خرداد) در کابل نشر شد.

در این گزارش از افغانستان به عنوان کشوری یادشده که بیشترین مهاجر را در جهان دارد و در حدود ۲.۶ میلیون تبعه افغانستان به عنوان مهاجر در خارج این کشور زندگی می‌کنند.

چمپا پاتیل، رئیس بخش آسیای جنوبی سازمان عفو بین‌الملل در یک نشست خبری در کابل گفت که به نظر می‌رسد توجه جامعه جهانی به افغانستان کمتر شده است. او می‌گوید که عدم توجه لازم جامعه جهانی نسبت به افغانستان باعث شده تا کسانی که در درگیرهای این کشور گیر مانده‌اند، وضعیت رقت باری داشته باشند.

او گفت که آوارگان داخلی برای زنده ماندن مبارز می‌کنند و هیج امیدی برای پایان این وضعیت وجود ندارد.

در گزارش این سازمان آمده که آوارگان داخلی هنوز به مسکن، غذا، آب، خدمات بهداشتی، فرصتهای کاری و آموزشی دسترسی ندارند.

این سازمان راهکار تهیه شده در سال ۲۰۱۴ توسط دولت افغانستان را نیز یک وعده میان خالی برای پناهندگان خوانده و نوشته که این راهکار به دلیل فساد اداری در افغانستان و عدم توجه لازم جامعه جهانی به افغانستان تطبیق نشده و سودی هم برای آوارگان داخلی نداشته است.

حق نشر عکس amnesty
Image caption به گفته عفو بین الملل این آوارگان برای تهیه امکانات اولیه زندگی همانند نان و آب نیز با مشکل مواجه هستند

سازمان عفو بین الملل از دولت افغانستان و جامعه بین المللی خواسته که به نیازمندی‌های فوری آوارگان توجه، کرده و دولت به تطبیق راهکارش همت گمارد. این سازمان گفته که نهادهای بین المللی کمک بیشتری برای تامین تخصص و منابع مالی برای تطبیق راهکار دولت اختصاص دهند.

این نهاد از دولت افغانستان و جامعه جهانی خواسته که با همکاری همدیگر به بحران آوارگان داخلی در افغانستان پایان دهند.

وزارت امور مهاجرین افغانستان در واکنش به این گزارش گفت که با آمار ارائه شده توسط سازمان عفو بین الملل موافق نیست.

این وزارت تایید کرد که راهکار تدوین شده‌اش، برای مقابله با چالش آوارگان داخلی به نحو درستی تطبیق نشده‌ است.

حفیظ احمد میاخیل، مشاور این وزارت به بی‌بی‌سی گفت که وزارتش بودجه لازم برای ساماندهی آوارگان داخلی در اختیار ندارند و هماهنگی میان اداره‌های دولتی در سطح ولایت‌ها و همچنین ظرفیت لازم برای رسیدگی به وضعیت بیجاشدگان داخلی و مشکلات ناشی از آن وجود ندارد.

حق نشر عکس amnesty
Image caption آوارگان داخلی افغانستان در ولایتها