وزیر امور پناهجویان افغانستان: بازگشت پناهجویان از پاکستان باید داوطلبانه و با عزت باشد

آقای بلخی در این نشست گفت که دولت افغانستان در نظر دارد تا به هر خانواده پناهجو که به کشور باز گردد، یک قطعه زمین بدهد

منبع تصویر،

توضیح تصویر،

آقای بلخی در این نشست گفت که دولت افغانستان در نظر دارد تا به هر خانواده پناهجو که به کشور باز گردد، یک قطعه زمین بدهد

حسین عالمی بلخی، وزیر امور پناهجویان افغانستان در سفرش به اسلام آباد از دولت پاکستان خواستار تمدید مدت اقامت پناهجویان افغان در آن کشور شد و گفت برگشت پناهجویان باید داوطلبانه و با عزت باشد.

مقام‌های افغانستان، پاکستان و کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه (۱۹ - ۲۰ ژوئیه) در اسلام آباد با هم دیدار کردند.

به گفته وزیر امور پناهجویان افغانستان، در این نشست تاکید شد که هرگونه بازگشت مهاجران افغان از پاکستان به کشورشان باید داوطلبانه و همراه با عزت باشد و کسی نباید آنان را وادار به بازگشت کند.

در این نشست سه جانبه همچنین مورد تمدید اعتبار کارت شناسایی و تمدید مدت اقامت پناهجویان افغان در پاکستان بحث شد.

حسین عالمی بلخی افزود که کارت شناسایی پناهجویان افغان در پاکستان تا ۳۱ دسامبر سال جاری میلادی تمدید شده است تا این پناهجویان تصمیم برگشت خود را بگیرند.

'برگشت پناهجویان سبب تقویت امنیت و صلح و اقتصاد در افغانستان می‌شود'

آقای بلخی خطاب به پناهجویان افغان در پاکستان گفت: "حضور شما پناهجویان در کشور خودتان باعث تقویت امنیت و صلح و اقتصاد افغانستان خواهد شد و به گفته رئیس جمهوری غنی، پیکر افغانستان بدون بازگشت مهاجران، ناقص است."

اما شماری از پناهجویان که در این نشست اشتراک کرده بودند گفته‌اند که اوضاع در افغانستان برای بازگشت مناسب نیست و اگر به کشورشان بازگردند، مشکلات و رنج آنان به مراتب بیشتر از شرایط کنونی خواهد بود.

منبع تصویر،

توضیح تصویر،

پناهجویان افغان در پایان این نشست گفته‌اند که بازگشت به کشور در شرایط کنونی تقریبا غیرممکن است

در این نشست مقام‌های دولت افغانستان و پاکستان از افزایش دو برابری کمک سازمان ملل (از ۲۰۰ دلار آمریکایی به ۴۰۰ دلار) برای برگشت دواطلبانه پناهجویان افغان استقبال کردند.

حسین عالمی بلخی همچنین اضافه کرد که دولت افغانستان در نظر دارد تا به هر خانواده پناهجو که به کشور بازگردد، یک قطعه زمین بدهد.

وزارت امور پناهجویان افغانستان اعلام کرده که تنها در ماه گذشته (ژوئن) سال ۲۰۱۶ نزدیک به ۱۵۰۰ افغان ثبت‌نام شده به صورت داوطلبانه از پاکستان برگشته‌اند و آمارها نشان می‌دهد که بازگشت داوطلبانه افغان‌ها از این کشور در حال افزایش است.

  • گزارش نصیره محب، خبرنگار بی‌بی‌سی در اسلام آباد را بشنوید