کنترل منطقه استراتژیک خان‌آباد در قندوز به دست طالبان افتاده است

حق نشر عکس .
Image caption خان آباد در مسیر شاهراه تخار-قندوز واقع شده و اهمیت استراتژیک دارد

مقام‌های دولتی در شمال افغانستان تایید کرده اند که یک منطقه استراتژیک در جنوب شرق شهر قندوز به دست گروه طالبان افتاده است.

ژنرال شیرعزیز کامه‌وال فرمانده کل نیروهای پلیس ولایت‌های شمال شرقی کشور به بی‌بی‌سی گفت که کنترل بازار و مراکز دولتی ولسوالی (شهرستان) خان آباد به دست طالبان افتاده است.

به گفته او، نیروهای دولتی تا دو کیلومتری مرکز این منطقه عقب‌نشینی کرده‌اند، اما آمادگی دارند که کنترل آن را دوباره به دست گیرند.

این ژنرال ارشد پلیس افزود کوهها و تپه های مشرف بر مرکز و مواضع گروه طالبان در اختیار نیروهای دولتی است.

آقای کامه‌وال افزود که شماری از "نیروهای غیرمسئول" که ظاهراً در کنار نیروهای دولتی با طالبان می‌جنگیدند، زمینه ورود طالبان به این منطقه را فراهم کردند.

به گفته او، این نیروهای "غیرمسئول" با هم رقابت شخصی دارند و برای این که رقیبان خود را تحت فشار قرار دهند، دست به این "خیانت" زدند و باعث سقوط مرکز خان‌آباد به دست طالبان شدند.

اما حیات‌الله امیری ولسوال (فرماندار) خان‌آباد به بی‌بی‌سی گفت که این منطقه به دلیل نرسیدن نیروهای کمکی سقوط کرد. او از عوامل دیگر در این زمینه یادآوری نکرد.

آقای امیری افزود که پیش از سقوط این منطقه به دست طالبان، بارها تقاضای کمک و اعزام نیروهای بیشتر به این منطقه شده بود، اما حکومت مرکزی و مقام‌های ارشد به این درخواست‌ها توجه نکردند.

این مقام محلی هشدار داد که اگر به وضعیت خان‌آباد توجه نشود، احتمال سقوط مناطق بیشتری در ولایت‌های قندوز و تخار به دست طالبان وجود دارد.

خان‌آباد مرکز در مسیر شاهراه قندوز و تخار واقع شده و آگاهان نظامی می‌گویند اگر کنترل طالبان براین منطقه ادامه یابد، این گروه می تواند مواضع دولت را در مناطق همجوار تهدید کند.

گروه طالبان گفته که با ورود به مرکز منطقه خان آباد، مراکز نظامی و غیرنظامی دولتی و ۹ پاسگاه امنیتی را به کنترل خود درآورده و به مقدار زیادی از جنگ افزارهای آنها به دست این گروه افتاده است.

هنوز در مورد تلفات احتمالی درگیری بین نیروهای دولتی و طالبان اطلاع دقیقی در دست نیست.

بیشتر بخوانید: