مقامات تخار: با عقب نشینی طالبان، آرامش به خواجه‌غار بازگشته است

حق نشر عکس TMO
Image caption دفتر مطبوعاتی والی تخار این عکس را روی صفحه فیسبوک خود گذاشته و نوشته که محلی است که طالبان آن را در خواجه غار به آتش کشیده

منابع دولتی در ولایت تخار در شمال افغانستان گفته‌اند که با عقب نشینی گروه طالبان از منطقه خواجه غار به سوی قندوز، آرامش به این منطقه بازگشته است.

سنت الله تیمور، سخنگوی والی تخار به بی‌بی‌سی گفت که در حال حاضر (ساعت ۳:۰۰ بعد ظهر دوشنبه، اول سنبله/شهریور به وقت محلی) نیروهای دولتی به مرز ولایت قندوز در غرب تخار رسیده‌اند.

او افزود که خانواده‌هایی که با ورود طالبان به شهر خواجه غار، آواره شده بودند، در حال بازگشت هستند و مغازه‌ها در بازار این شهرک باز هستند و زندگی به حالت عادی بازگشته است.

آقای تیمور همچنین گفت در ساعاتی که ستیزه جویان طالبان بر این شهرک مسلط بودند، شماری از مغازه های بازار خواجه غار را به آتش کشیدند و خساراتی به مردم وارد کردند.

مجیب الرحمان راشدی، عضو پیشین شورای ولایتی تخار در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی از مقامای دولتی انتقاد کرد که به هشدارهای امنیتی و احتمال تهاجم طالبان به خواجه غار توجه نکردند و این امر باعث سقوط این منطقه به دست طالبان شد.

او افزود که نیروهای محلی در خواجه غار تنها تجهیزات سبک در اختیار داشتند، در حالی که طالبان با تجهیزات سنگین مانند تانک، توپ و سایر انواع جنگ افزارهایی که از قندوز به دست آورده بودند، به خواجه غار حمله کردند.

این موضوع را پیشتر یاسین ضیا والی تخار و سنت الله تیمور سخنگوی او هم به نحوی تایید کردند. آقای ضیا گفت که طالبان وقتی با تانک‌ها به سوی پاسگاه‌های امنیتی نزدیک شدند، نیروهای مستقر در آن جا گمان کردند

حق نشر عکس TMO
Image caption دفتر مطبوعاتی والی تخار می گوید این عکس پس از کنترل دوباره شهر خواجه غار گرفته شده

که نیروهای خودی به سوی آنها می‌آیند و غافلگیر شدند.

آقای تیمور گفت که طالبان در ساعت دو بامداد به وقت محلی سوار بر تانکها و خودروهایی با چراغ‌های روشن به سوی پاسگاه‌های امنیتی نزدیک شدند، نیروهای پلیس طالبان را با نیروهای دولتی اشتباه گرفتند.

به گفته او، طالبان در ۵۰ متری نخستین پاسگاه پلیس نبرد را آغاز کردند و این امر نیروهای دولتی را غافلگیر کرد، ولی نیروهای دیگر تحت فرمان والی تخار به اسرع وقت از عملیات دیگر در جزیره درقد به خواجه غار رسیدند و طالبان را تا ساعت هشت و نیم صبح از مرکز خواجه غار بیرون راندند.

سخنگوی والی تخار گفت که در ساعات بعدی طالبان به سوی ولایت قندوز عقب نشینی کردند و در حال حاضر تنها دو روستای مربوط منطقه خواجه تحت کنترل این گروه طالبان است که از ماهها پیش هم به دست این گروه بود.

اما برخی از فعالان مدنی می‌گویند که طالبان هنوز هم بر بخش‌های زیادی از مناطق روستایی خواجه غار مسلط هستند، موضوعی که مقام‌های دولتی آن را رد می کنند.

سنت الله تیمور در مورد تلفات نبرد خواجه غار گفت که پنج نفر از نیروهای امنیتی از جمله دو محافظ والی تخار کشته و هشت نفر دیگر از جمله چهار محافظ والی زخمی شده‌اند.

او افزود که شمار زیادی از نیروهای طالبان هم در این نبرد کشته شده‌اند اما آمار دقیق آن در دست نیست. پیشتر منابع دولتی گفته بودند که ۶ جسد ستیزه جویان طالبان در شهرک خواجه غار بجا مانده است.

در مقابل ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در صفحه توییترش مدعی شده که در نبرد خواجه‌غار ۱۷ پلیس افغان کشته شده‌اند.

گروه طالبان صبح از ورود خود به شهر خواجه غار خبر داده بود، اما درباره عقب نشینی خود چیزی نگفته است.

خواجه غار در حالی چنین دست به دست می شود که پیشتر طالبان نیروهای امنیتی را در جزیره درقد در شمال تخار، واقع در رودخانه آمو به محاصره درآورده بودند و دو روز پیش کنترل منطقه خان آباد در ولایت قندوز را برای ساعتی به دست گرفتند.

حق نشر عکس TMIO
Image caption والی تخار گفته که حالا کنترل شهر خواجه غار به دست نیروهای دولتی است و خودش هم در مرکز این شهر است
حق نشر عکس f