۱۳ نفر از جمله ۷ دانشجو در حمله به دانشگاه آمریکایی کابل کشته شدند

چندین دانشجویان وحشت‌زده کلاس‌های عصر این دانشگاه موفق شدند از در پشتی محوطه را ترک کنند
توضیح تصویر،

چندین دانشجویان وحشت‌زده کلاس‌های عصر این دانشگاه موفق شدند از در پشتی محوطه را ترک کنند

پلیس می گوید سیزده نفر از جمله هفت دانشجو در حمله مردان مسلح به دانشگاه آمریکایی کابل، پایتخت افغانستان، کشته شده اند.

به گفته پلیس دو مهاجم هم توسط نیروهای امنیتی کشته شدند که تقریبا ۱۰ ساعت پس از شروع حمله با مواد منفجره در عصر چهارشنبه بود.

دانشجویان و خدمه دانشگاه در جریان حمله در داخل ساختمان ها پناه گرفتند اما پلیس می گوید حادثه اکنون پایان یافته است.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت حمله را به عهده نگرفته است.

عبدالرحمان رحیمی رئیس پلیس کابل به بی بی سی گفت همچنین سه مامور پلیس و سه محافظ کشته شده اند. ۳۵ دانشجو و ۹ مامور زخمی شدند و حدود ۷۵۰ دانشجو و خدمه نجات یافتند.

پلیس این حمله را که در ساعت ۱۹:۰۰ به وقت محلی (۱۴:۳۰ گرینویچ) شروع شد "پیچیده" توصیف کرد. نیروهای ویژه به صحنه فراخوانده شدند و مشاوران نظامی آمریکایی هم حضور یافتند.

عصر چهارشنبه ابتدا گزارش شد یک انفجار در منطقه دارالامان غرب کابل روی داده است و در پی آن شاهدان از تیراندازی در داخل محوطه دانشگاه آمریکایی افغانستان که در این منطقه واقع شده خبر دادند.

دقایقی بعد، اساتید و دانشجویانی که در داخل کلاس‌ها پناه گرفته بودند با انتشار اخباری در شبکه‌های اجتماعی از احوال خود خبر دادند و درخواست کمک فوری کردند.

مسعود حسینی، عکاس افغان برنده جایزه پولیتزر که در هنگام این حمله در داخل دانشگاه بود در توییتر نوشت: "کمک کنید. ما در داخل دانشگاه گیر افتاده‌ایم و بعد از انفجار، شاهد تیراندازی هستیم. این شاید آخرین توییتی باشد که می‌نویسم."

توضیح تصویر،

دانشگاه آمریکایی-افغان کابل که از سال ۲۰۰۵ فعالیت خود را آغاز کرده یک موسسه آموزشی غیرانتفاعی است

آقای حسینی که ساعتی بعد توانست به همراه چند دانشجوی دیگر از در خروج اضطراری به بیرون دانشگاه فرار کند به خبرگزاری آسوشیتدپرس از مشاهداتش گفت: "من ابتدا به سوی پنجره رفتم تا ببینم چه خبر شده. آن وقت بود که یک نفر را که البسه معمولی هم بر تن داشت دیدم. او به سمت من شلیک کرد. شیشه خرد شد." او اضافه کرده بعد از شلیک روی زمین خزیده و خرده‌های شیشه دستش را بریده است.

به گفته این عکاس برجسته، دانشجویان در حالی که در داخل کلاس و زیر میزها پناه گرفته بودند دو نارنجک پرتاب شده به داخل کلاس باعث زخمی شدن چندین دانشجو شده است.

یک مقام امنیتی به بی‌بی‌سی گفت چند مهاجم انتحاری نخست یک خودرو بمب‌گذاری شده را منفجر کردند؛ و سپس چند مهاجم مسلح تلاش کردند وارد محوطه دانشگاه شوند، ولی محافظان دانشگاه توانستند مانع ورود آنها شوند.

توضیح تصویر،

بنا بر گزارش پلیس در جریان این تیراندازی یک نگهبان دانشگاه کشته و چهارده دانشجو زخمی شده‌اند

به دنبال حمله، جاده دارالامان به روی تردد خودروها بسته شد.

شمار زیادی از دانشجوهای افغان بعد از ختم کار در جریان روز، برای کلاس‌های شبانه به این دانشگاه می‌روند.

این حمله دو هفته پس از واقعه آدم ربایی روی می‌دهد که در جریان آن دو کارمند دانشگاه؛ یکی استرالیایی و دیگری آمریکایی ربوده شدند.

هنوز از سرنوشت این دو نفر و این که چه اشخاص یا گروهی آنها را گروگان گرفته، گزارشی منتشر نشده است.

دانشگاه آمریکایی افغانستان که از سال ۲۰۰۵ فعالیت خود را آغاز کرده یک موسسه آموزشی غیرانتفاعی است که تحت نظر یک دانشگاه آمریکایی فعالیت می‌کند.

این دانشگاه که حدود ۱۷۰۰ دانشجو دارد علاوه بر تدریس زبان انگلیسی، دوره‌های آموزشی برای بزرگسالان در جهت ارتقای شغلی و بالا بردن دانش و تخصص حرفه‌ای آنها به صورت پاره وقت برگزار می‌کند.