خاکسپاری دوباره حبیب‌الله کلکانی دیشب انجام شد

حبیب‌الله کلکانی، با شورش علیه حکومت امان‌ الله خان در سال ۱۹۲۹، به مدت ۹ ماه زمام امور افغانستان را در دست داشت
توضیح تصویر،

حبیب‌الله کلکانی، با شورش علیه حکومت امان‌ الله خان در سال ۱۹۲۹، به مدت ۹ ماه زمام امور افغانستان را در دست داشت

اعضای کمیسیون خاکسپاری حبیب الله کلکانی، شاه سابق افغانستان، اعلام کردند که این کمیسیون با همکاری مردم موفق شده که ساعت ۱۲ شب گذشته مراسم خاکسپاری مجدد آقای کلکانی را انجام دهد.

فهیم کلکانی، عضو کمیسیون خاکسپاری حبیب الله کلکانی به بی‌بی‌سی گفت که بعد از خشنونت‌های دیروز میان نیروهای وابسته به ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان و جمعیتی که برای خاکسپاری تجمع کرده بودند، مردم ساعتها برای خاکسپاری منتظر ماندند.

او گفت که مردم حوالی ساعت ۱۲ شب به تپه شهر آرا رفته و مراسم خاکسپاری مجدد را انجام دادند.

در تنشهای دیروز گفته می‌شود که یک نفر از افراد آقای دوستم کشته و ۵ نفر از میان جمعیت زخمی شده‌اند.

آقای کلکانی گفت که کمیسیون خاکسپاری دوباره شاه حبیب الله از ۷ ماه کار کرده و تپه شهرآرا را برای خاکسپاری مشخص کرده بود.

او افزود در آخرین دقایق زمانی کمیسیون مطلع شد که آقای دوستم با خاکسپاری کلکانی در تپه شهر آرا مخالف است، کمیسیون تصمیم گرفت که اجساد در تپه کلوله پشته دفن شوند. این تصمیم کمیسیون از سوی مردم پذیرفته نشد و آنها اجساد را به تپه شهرآرا بردند.

او گفت که با پا درمیانی بزرگان دولتی این مشکل رفع و مدعی شد که اکنون هیج مخالفتی با این کار وجود ندارد و امنیت منطقه نیز توسط نیروهای پلیس تامین شده است.

توضیح تصویر،

در تنشهای دیروز چند نفر زخمی شدند

عنایت الله فرهمند، رئیس دفتر آقای دوستم با اعتراض خاکسپاری آقای کلکانی در تپه شهر آرا در صفحه فیسبوک خود نوشته: "امروز ثابت شد که حتی آبدات تاریخی و میراث‌های فرهنگی کشور نیز از دست غاصبین کشور در امان نیست."

او افزوده زمانیکه معاون اول رئیس جمهوری بعد از تلاش‌های بی‌شمار و تماسهای بی‌نتیجه با رهبری حکومت و اعضای کمیسیون خاکسپاری حبیب الله کلکانی مجبور شد تعدادی از کارمندان رجال برجسته را به خاطر محافظت و جلوگیری از غصب تپه تاریخی شهر آرا به محل بفرستد، همه آنرا "ملیشه" خواندند.

صالح محمد ریگستانی، یکی از شرکت کنندگان می‌گوید که این تپه مربوط به وزارت دفاع است و وزارت دفاع این محل را برای خاکسپاری مشخص کرده بود.

او گفت که ساعت ۲ شب ژنرال دوستم افراد خود را در محل جابجا کرده بود و باعث خشم مردم شد.

آقای فرهمند نوشته که برداشت کلی همین شد که تپه شهر آرا مربوط به یک دوره‌ای تاریخی سلاطین ترکان است، دست به دست شدن و یا تاراج آن ربطی به حکومت و سایر اقوام این کشور ندارد.

ولی آقای ریگسانی می‌گوید که این تپه ربطی به بابری‌ها ندارد.

توضیح تصویر،

گفته می شود که در تنش دیروز یک نفر کشته و پنج نفر زخمی شده‌اند

او گفت که بعد از به خاکسپاری اعضای کمیسیون به دیدار دوستم رفتند و او هم قبول کرد که در تپه شهر آرا دفن شود.

حبیب‌الله کلکانی، با شورش علیه حکومت امان‌ الله خان در سال ۱۹۲۹، به مدت ۹ ماه زمام امور افغانستان را در دست داشت، اما با به قدرت رسیدن نادر خان، حبیب‌الله کلکانی با جمعی از یارانش از قدرت ساقط و اعدام شد.

بعد از اعدام اجساد حبیب‌الله کلکانی و یارانش در یک گور دسته‌ جمعی در کابل دفن شده بود. کمیسیون به خاکسپاری دوباره آقای کلکانی می‌گوید که آنها اجساد را دو روز پیش از گور دسته جمعی بیرون آوردند و آماده خاکسپاری دوباره کردند.