BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 11:03 گرينويچ - سه شنبه 12 ژوئيه 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
هرات، قطب صنعتی افغانستان
 

 
 
احمد ضيا مسعود (سمت چپ) معاون رييس جمهور، اسماعيل خان والی سابق هرات و وزير انرژی افغانستان (وسط) و مير محمد صديق وزير معادن و صنايع، در مراسم گشايش شهرک صنعتی هرات
احمد ضيا مسعود (سمت چپ) معاون رييس جمهور، اسماعيل خان والی سابق هرات و وزير انرژی افغانستان (وسط) و مير محمد صديق وزير معادن و صنايع، در مراسم گشايش شهرک صنعتی هرات
برای نخستين بار در دست کم سی سال گذشته، يک شهرک صنعتی جديد در افغانستان گشايش يافت.

اين شهرک، در شهر هرات در غرب افغانستان احداث شده است.

در مراسم گشايش شهرک صنعتی هرات، احمد ضيا مسعود معاون اول رييس جمهور افغانستان، وزيران معادن و صنايع، انرژی و آب و زراعت شرکت داشتند.

کار احداث شهرک صنعتی هرات، سه سال پيش توسط اسماعيل خان والی پيشين اين ولايت در ۲۰کيلومتری جنوب هرات آغاز شد.

به گفته مقامات اين شهر، در حال حاضر در شهرک صنعتی نزديک به ۴۲۰ کارخانه توليدی تاسيس شده است .

احمد ضيا مسعود معاون رييس جمهور افغانستان
احمد ضيا مسعود معاون رييس جمهور افغانستان، گشايش شهرک صنعتی هرات را، گامی ارزنده در راه صنعتی کردن افغانستان توصيف کرد

غلام محمد مدبر رييس معادن و صنايع هرات در اين مراسم اعلام کرد که ۳۵ کارخانه توليدی در اين شهرک توليدات خود را آغاز کرده است و برای چهار هزار تن، زمينه کار فراهم شده است .

او گفت کارخانه های ديگر شهرک صنعتی هرات نيز به زودی توليدات خود را به بازار عرضه خواهند کرد.

به گفته آقای مدبر، کارخانه های نوشابه سازی، بسکويت سازی، رنگ سازی، يخ سازی، کابينت سازی، توليد چيپس، توليد روغن نباتی، گچ ساختمانی و شماری ديگر، محصولات خود را به بازار عرضه کرده اند.

شهرک صنعتی هرات در زمينی به مساحت ۳۰۰ هکتار ساخته شده است و ۳۵۰ ميليون دلار توسط سرمايه گذاران افغان از سراسر اين کشور در آن سرمايه گذاری شده است .

'گامی مهم در راه صنعتی شدن افغانستان'

احمد ضيا مسعود معاون اول رييس جمهور افغانستان از شهرک صنعتی هرات به عنوان يک گام مهم در راه صنعتی شدن افغانستان نام برد و بر ضرورت گسترش ساختن اين نوع شهرکها در افغانستان تاکيد کرد .

يک کارخانه توليد گچ در شهرک صنعتی هرات
يک کارخانه توليد گچ ساختمانی در شهرک صنعتی هرات

غلام حضرت صافی رييس کارخانه گچ برادران صافی که نزديک به ۲۰ ميليون دلار را برای ساختن اين کارخانه هزينه کرده است می گويد که کارخانه گچ او، ظرفيت توليد ۱۰۰۰ تن را در روز دارد که می تواند نياز تمام کشور را تامين کند.

او می افزايد با راه اندازی اين کارخانه سالانه از خروج ۳۰ ميليون دلار ارز برای خريد گچ از خارج، جلو گيری شده است .

رقابت 'نابرابر' با توليدات خارجی

شماری از کارخانه داران در شهرک صنعتی شکايت دارند که دولت از سرمايه گذاری خصوصی و توليدات داخلی به گونه درست حمايت نمی کند.

به گفته آنها، دولت بايد از ورود محصولات مشابه از خارج کشور جلوگيری کند تا زمينه رشد توليدات داخلی فراهم شود.

شهرک صنعتی هرات
نمونه هايی از توليدات شهرک صنعتی هرات
اما دولت افغانستان، با اتخاذ سياست اقتصادی متکی به بازار آزاد، تلاش می کند از دخالت در اين رقابت بپرهيزد.

آنان نگران اند که در يک رقابت "نابرابر" با کارخانه داران بزرگ خارجی، کارخانه های شان تعطيل شود.

قطب صنعتی افغانستان

با راه اندازی اين شهرک و با توجه به اينکه چندين کارخانه توليدی در هرات، از سه سال گذشته آغاز به کار کرده اند، اين شهر اکنون به قطب صنعتی افغانستان تبديل شده است.

مونتاژ موتورسيکلت، توليد لوازم برق کشی ساختمان، توليد مواد شوينده، پاک کننده و مواد غذايی، از جمله صنايع فعال در هرات است که در سالهای اخير ايجاد شده است.

 کارشناسان معتقدند که افغانستان به سرعت به سوی مصرفی شدن به پيش می رود و با توجه به اقتصاد ضعيف و بدون پشتوانه اين کشور، چنين وضعيتی می تواند بسيار خطرناک باشد
 

يکی از انتقادهای اصلی به دولت افغانستان، کم توجهی به عرصه توليدات و صعنت بوده است.

تقريبا تمام نيازهای صنعتی مردم افغانستان و حتی بخش زيادی از مواد غذايی مورد نياز مردم آن، از خارج تامين می شود و سالانه مقدار قابل ملاحظه ای ارز از کشور خارج می شود.

کارشناسان معتقدند که افغانستان به سرعت به سوی مصرفی شدن به پيش می رود و با توجه به اقتصاد ضعيف و بدون پشتوانه اين کشور، چنين وضعيتی می تواند بسيار خطرناک باشد.

يک استثنا

اکنون در کمتر نقطه ای از افغانستان، کارخانه های توليدی فعال هستند و مشکل عمده در اين راه، نداشتن برق کافی و نيز نبود امنيت برای سرمايه گذاری است.

اسماعيل خان والی سابق هرات
 بسياری از پروژه هايی که اسماعيل خان تهداب گذاری کرده بود، در يک سال اخير، توسط جانشين او، محمد خيرخواه به بهره برداری رسيد. اما اين فرمانده کهنسال، نتوانست از لذت افتتاح نخستين شهرک صنعتی افغانستان (در سی سال گذشته) و مهمترين دستاورد اقتدار سه ساله خود در غرب کشور، چشم پوشی کند
 

در اين ميان، ولايت هرات وضعيتی استثنايی داشته است.

مشکل برق مصرفی و صنعتی اين ولايت، با خريد برق از دو کشور ترکمنستان و ايران تا حد زيادی برطرف شده و کار بازسازی سد سلما در هرات نيز، با کمک کشور هند آغاز شده است.

با وجود درگيريهای خونين بهار و تابستان سال گذشته در ولايت هرات که سرانجام منجر به برکناری اسماعيل خان شد، مشکل نا امنی نيز، به حدی نبوده است که مانع رشد صنعت و سرمايه گذاری در اين ولايت غربی افغانستان شود.

ولايت هرات با داشتن مرز مشترک با دو کشور همسايه (ايران و ترکمنستان) از درآمدهای دو گمرک در شمال و غرب بهره مند بوده است.

اسماعيل خان والی پيشين هرات، با وجود ناخرسندی مقامات در کابل، بخشی از اين درآمدها را برای توسعه شهر هرات و صعنتی کردن آن هزينه کرد.

او سرانجام در تابستان سال گذشته از مقام ولايت هرات برکنار شد و اکنون وزير انرژی افغانستان است.

بسياری از پروژه هايی که اسماعيل خان تهداب گذاری (پايه گذاری) کرده بود، در يک سال اخير، توسط جانشين او، محمد خيرخواه به بهره برداری رسيد. اما اين فرمانده کهنسال، نتوانست از لذت افتتاح نخستين شهرک صنعتی افغانستان (در سی سال گذشته) و مهمترين دستاورد اقتدار سه ساله خود در غرب کشور، چشم پوشی کند.

 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران