BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 14:26 گرينويچ - چهارشنبه 07 دسامبر 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
پنجاه سال هوانوردی در افغانستان
 

 
 
هواپيمای آريانا در فرودگاه کابل (عکس از آريانا)

شرکت هواپيمايی آريانا در افغانستان که بيش از ۵۰ سال سابقه دارد در حال حاضر با هفت هواپيما به کارش ادامه می دهد.

اين شرکت که در سالهای آغاز تاسيس، در منطقه از اعتبار خوبی برخور دار بود و برعلاوه مسافران افغان، قسمتی از مسافران هند و بريتانيا را به کشورهای شان انتقال می داد، درحال حاضر قادر به رقابت با شرکت های هواپيمايی در منطقه نيست.

اما آنگونه که مسولان شرکت آريانا می گويند، عرصه هوانوردی در افغانستان امکانات و فرصت های مناسبی برای سرمايه گذاری دارد و دهها شرکت خصوصی می توانند در اين عرصه سرمايه گذاری و فعاليت کند.

معين خان وردک از خلبانهای نامدار در افغانستان است که با حدود ۲۵ سال کار در آريانا، حوادث خطرناکی را شاهد بوده و خاطرات زيادی را در ذهنش انباشته است.

آريانا
شرکت آريانا در حال حاضر، افزون بر کشورهای همسايه، به چين، آلمان، ترکيه و امارات نيز پرواز دارد
آقای وردک می گويد که او و همقطارانش در افغانستان سالهای دشواری را پشت سرگذرانده اند، در سالهای جنگ بارها بدون اينکه از نظر روانی و امکانات لازم آمادگی داشته باشند مجبور شده اند پرواز کنند.

احمد شاه يکی ديگر از خلبانهای شرکت هواپيمايی آريانا روزی را به ياد می آورد که هواپيمايش درحاليکه حامل صبغت الله مجددی رييس جمهور موقت افغانستان (در حکومت مجاهدين) بود در فرودگاه کابل مورد اصابت راکت قرار گرفت.

حوادث پياپی از اين دست سبب شد تا شرکت آريانا به جای آنکه روز به روز گسترش يابد وامکانات بيشتری برای عرضه خدمات بهتر به دست آورد، به تدريج هواپيماها و امکانات ديگرش مانند رادار و سيستم ارتباطی اش را نيز از دست داد.

اکنون اين شرکت با قدامت ۵۰ ساله، تنها سه هواپيمای نوع بويينگ 727 و دو هواپيمای نوع ايرباس در اختيار دارد.

دو هواپيمای ديگر بويينگ از کشور فرانسه نيز، هم اکنون در اجاره شرکت آريانا است.

کپتان وردک می گويد که شرکت هواپيمايی امارات که اکنون در عرصه هوانوردی از شرکتهای معتبر محسوب می شود، حدود ۲۲ سال پيش امکاناتی به مراتب کمتر از شرکت هواپيمايی آريانا داشته است.

'دو سقوط در پنجاه سال'

يک خلبان ديگر آريانا به نام احمد شاه نيز، می گويد که با وجود تمام کاستيها، در تاريخ ۵۰ ساله فعاليت آريانا، تنها دو هواپيمای اين شرکت سقوط کرده است.

درحال حاضر ۸ تن از خلبان هايی که برای شرکت هواپيمايی آريانا کار می کنند، ليسانس (گواهينامه) بين المللی دارند و دو ماه پيش، با سپری کردن تازه ترين دوره هوانوردی، گواهينامه بين اللملی آنها از سوی شرکت لوفتانزا در آلمان تجديد شده است.

مسئولان آريانا می گويند که در نظر دارند، خلبان های ديگر خود را نيز، توسط شرکت آلمانی لوفتانزا، آموزش دهند.

شرکت هواپيمايی آريانا درحال حاضر نيز بزرگترين شرکت هوايی در افغانستان است که هواپيماهايش برعلاوه کشورهای همسايه و کشورهای عربی، به فرانکفورت، استانبول و مسکو نيز پرواز می کنند.

گفته رييس آريانا، قرار است پروازهای اين شرکت به زودی به لندن و آمستردام نيز از سرگرفته شود.

گواهينامه بين المللی
آريانا
 درحال حاضر ۸ تن از خلبان هايی که برای شرکت هواپيمايی آريانا کار می کنند، ليسانس (گواهينامه) بين المللی دارند و دو ماه پيش، با سپری کردن تازه ترين دوره هوانوردی، گواهينامه بين اللملی آنها از سوی شرکت لوفتانزا در آلمان تجديد شده است
 
رييس آريانا
اگر چه سه دهه جنگ می تواند دليل روشن و موجهی برای بسياری از عقب ماندگی ها در افغانستان باشد، اما به گفته مسئولان شرکت هواپيمايی آريانا، سيستم کهنه مالی و اداری، کمبود سرمايه و کهنه بودن هواپيماهای اين شرکت از عوامل ديگری است که مانع رشد و گسترش فعاليت های آريانا در دست کم چهار سال گذشته شده است.

به گفته نادر آتش رييس کنونی آريانا، اين شرکت علی رغم تلاشهای پيوسته اش، هنوز نتوانسته حدود ۴۰ ميليون دلاری را که از نهادهای مختلف دولتی طلب دارد، به دست آورد.

آقای آتش می گويد که قسمت اعظم درآمد اين شرکت، صرف بازسازی هواپيماهايش می شود.

بازگشت به اعتبار بيست سال پيش

رييس آريانا، همچنين از تغيير سيستم مالی و ايجاد سيستم فروش تيکت (بليت) از طريق اينترنت سخن می گويد.

به گفته نادر آتش، اين تغييرات ظرف هفته های آينده عملی خواهد شد و او اميدوار است که اين تغييرات بتواند در کاهش فساد اداری مفيد باشد، فسادی که به گفته آقای آتش، از "مشکلات همگانی و فراگير" در ادارات افغانستان است.

مسئولان آريانا تاکيد می کنند که انجام همه اين تغييرات، فقط می تواند شرکت آنها را به سطح بيست سال پيش باز گرداند.

باربری هوايی

در حال حاضر افغانستان هواپيماهای باربری ندارد و انتقال کالا نيز بعضا توسط هواپيماهای مسافر بری انجام می شود.

نادر آتش رييس آريانا می گويد سال گذشته هواپيماهای باربری شرکتهای خارجی که کالاهای مورد نياز ادارات سازمان ملل متحد و نيروهای بين المللی ياری امنيتی (آيساف) را به کابل انتقال داده اند، دست کم سه ميليارد دلار درآمد داشته اند.

در حالی که رييس شرکت هواپيمايی آريانا از "سودآور" بودن سرمايه گذاری در عرصه هوانوردی، به ويژه هواپيماهای باربری برای شرکتش سخن می گويد، چندين شرکت خصوصی هم اکنون برای سرمايه گذاری دراين عرصه ها اعلام آمادگی کرده اند.

اما وزارت ترانسپورت (حمل و نقل) افغانستان، به دليل آماده نشدن قانون هوانوردی اين کشور، به هيچ يک از اين شرکت ها اجازه فعاليت نداده است.

هواپيمای شرکت آريانا (عکس از آريانا)


 
 
66از ديگر رسانه ها
پرواز آريانا از 'انشالله ايرلاين' تا ....
 
 
مطالب مرتبط
سايت های مرتبط
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران