BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 10:16 گرينويچ - دوشنبه 19 دسامبر 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
پارلمان افغانستان رسما افتتاح شد
 

 
 
شرکت کنندگان در جلسه پارلمان (عکس:  مسعود حسينی)
انتخابات پارلمانی افغانستان در سپتامبر سال جاری ميلادی برگزار شد
اولين اجلاس "شورای ملی" افغانستان (پارلمان) پس از حدود سی سال صبح روز دوشنبه، ۱۹ دسامبر، در ساختمان موقت پارلمان در جاده دارالامان، در جنوب شهر کابل، با تلاوتی از آيات قرآن و نواختن سرود ملی اين کشور رسما افتتاح شد.

نمايندگان انتخابی و انتصابی پارلمان افغانستان در اين مراسم در برابر قانون اساسی و ساير قوانين جاری در اين کشور سوگند وفاداری ياد کردند.

اين اولين پارلمان افغانستان پس از حدود سی سال است که بر اساس رای مستقيم مردم ايجاد می شود.


ديک چنی، معاون رييس جمهور آمريکا، از جمله دهها مهمان خارجی است که در اين مراسم شرکت کرده است. به علاوه، تمامی اعضای کابينه افغانستان و شماری از رهبران ارشد جهادی اين کشور نيز در اين مراسم شرکت کرده اند.

حامد کرزی، رييس جمهور افغانستان که پارلمان کشورش را رسما افتتاح کرد گفت که اميدوار است اعضای اين پارلمان "خدمت به مردم" را در صدر فهرست برنامه های کاری خود قرار دهند.

او گفت: "اين مجمع (پارلمان) نشان با افتخار حاکميت مجدد مردم افغانستان به سرنوشت کشورشان است."

آقای کرزی تاکيد کرد که افغانستان امروز دوباره به خانه مشترک تمامی شهروندان اين کشور تبديل شده است و نماينده های مردم می توانند گرد هم جمع شده و در مورد مسايل مهم کشورشان تصميم گيرند.

رييس جمهور افغانستان در سخنان افتتاحيه خود به آنچه ظرف چهار سال گذشته در اين کشور انجام شده است، اشاره کرد و از برنامه های مهمی ياد کرد که دولت افغانستان ظرف اين مدت با آن روبرو بوده است.

سياست خارجی

آقای کرزی، بيرون آوردن افغانستان از "انزوای جهانی" و احيای مناسبات ديپلماتيک با کشورهای جهان را بخش مهمی از سياست خارجی کشورش دانست.

او در اين زمينه به ويژه کشور همسايه پاکستان را "دوست و همکار" افغانستان خواند و گفت که مردم افغانستان همکاری های کشور پاکستان را هيچگاه فراموش نخواهند کرد.

آقای کرزی تاکيد کرد که ادامه همکاری ميان دو کشور افغانستان و پاکستان، به سود هر دو کشور خواهد بود و اين همکاری در مبارزه مشترک عليه تروريسم نيز موثر واقع خواهد شد.

رييس جمهور افغانستان خطاب به اعضای پارلمان کشورش گفت: "مناسبات ميان افغانستان و پاکستان بايد بر پايه احترام دوجانبه و اصل عدم مداخله در امور يک ديگر، گسترش يابد."

آقای کرزی همچنين ادامه مناسبات خوب کشورش با ساير کشورهای جهان را برای آينده افغانستان مفيد خواند و گفت که ظرف چهار سال گذشته تلاش های او همواره روی اين موضوع متمرکز بوده است که افغانستان دارای سياست خارجی فعال و دوستانه با تمامی کشورها شود.

حل بحران امنيتی

رييس جمهور افغانستان اگرچه تقويت نيروهای امنيتی، ارتش و پليس، را در زمينه تامين صلح و ثبات در اين کشور مهم خواند اما تاکيد کرد که تنها اتکا به نيروی نظامی نمی تواند معضل امنيتی در اين کشور را حل کند.

او گفت: "ما بايد به افرادی که تمايل به ترک جنگ دارند، فرصت دهيم به برنامه های صلح آميز بپيوندند."

پارلمان افغانستان
گشايش رسمی پارلمان افغانستان، بخش مهم و آخرين مرحله از توافقات بن است که بيش از چهار سال پيش پس از فروپاشی رژيم طالبان در اين کشور به اجرا درآمد

آقای کرزی با استفاده از فرصت از مخالفان مسلح کشورش نيز تقاضا کرد اسلحه خود را به زمين گذاشته و در بازسازی اين کشور سهيم شوند.

رييس جمهور کرزی، در عين حال به همکاری و همآهنگی ميان دولت و پارلمان افغانستان تاکيد کرد و گفت که بدون همآهنگی در کار اين دو نهاد، مبارزه با چالش های که سر راه انکشاف افغانستان قرار دارد، ناممکن خواهد بود.

او تروريسم، کشت و توليد مواد مخدر، فساد، و آنچه قانون شکنی می خواند، را از مشکلات اصلی موجود در افغانستان دانست و خواستار مبارزه جدی و يک دست کشورش عليه اين مشکلات شد.

کرزی: "افغانستان جاودان خواهد ماند"

حامد کرزی، در پايان سخنان خود افغانستان را کشوری توصيف کرد که از ميان "خاکستر تجاوز و تحقير" سر بلند کرده است.

آقای کرزی که تقريبا می گريست و مشت روی ميز می کوفت خطاب به اعضای پارلمان کشورش گفت: "ما امروز حق داريم از همين جا به همه آنانی که در نابودی اين آب و خاک تلاش کردند اعلام کنيم که اين سرزمين تا جاودان زنده خواهد بود."

او گفت مهم ترین اصل در پیروزی افغانستان در شرایط کنونی "عشق به دین و وطن" است که باید با پرورش این حس، به اهداف خود در جهت بازسازی و ترقی افغانستان دست یابیم.

"پايان توافقات بن"

گشايش رسمی پارلمان افغانستان، بخش مهم و آخرين مرحله از توافقات بن است که بيش از چهار سال پيش، پس از فروپاشی رژيم طالبان در اين کشور به اجرا درآمد.

پارلمان افغانستان که در قانون اساسی اين کشور "شورای ملی" خوانده شده است متشکل از دو مجلس است: مجلس نمايندگان (ولسی جرگه) و مجلس سنا (مشرانو جرگه.)

انتخابات پارلمانی افغانستان در سپتامبر سال جاری ميلادی برگزار شد.

روز دوشنبه (۱۹ دسامبر) از سوی دولت افغانستان تعطيل عمومی اعلام شده است.

آغاز به کار پارلمان در حال حاضر به يک منبع اميد برای افغانها تبديل شده است.

جنگ های دوامدار دلسردی نسبت به امور جاری سياسی را در ميان بيشتر افغانها افزايش داده و حالا تصور آن وجود دارد که ممکن است پارلمان، تکانه جديدی در حيات سياسی آنان شود.

هرچند نگرانی در اين مورد که پارلمان خود منبع تنش باشد نيز اندک نيست.

ولی حالا بايد منتظر ماند و ديد که پارلمان، چه نقشی را در افغانستان بازی خواهد کرد؟

آيا به سوی قومگرايی و مسايل سمتی متمايل خواهد شد و يا با يک تحرک مثبت، مناسبات سياسی در اين کشور را متحول خواهد کرد.

قرار است روز سه شنبه، ۲۰ دسامبر، اعضای پارلمان افغانستان اولين جلسه کاری خود را در مقر پارلمان اين کشور برگزار کنند.

 
 
66آلبوم عکس
افتتاح پارلمان افغانستان
 
 
66انتخابات پارلمانی افغانستان
مجموعه ای از خبر، گزارش، عکس و تحليل
 
 
مطالب مرتبط
ديک چنی به افغانستان می رود
17 دسامبر، 2005 | افغانستان
نتايج انتخابات افغانستان 'نهايی' شد
12 نوامبر، 2005 | افغانستان
گزينش اعضای 'موقت' سنای افغانستان
27 اکتبر، 2005 | افغانستان
سايت های مرتبط
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران