BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 13:31 گرينويچ - پنج شنبه 23 مارس 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
آغاز سال نو آموزشی در افغانستان؛ نيازها، امکانات
 

 
 
دانش آموزان افغان
در سال آموزشی جديد در افغانستان ۹۰۰ هزار دانش آموز به تازگی ثبت نام کرده اند
ميليونها دانش آموزش افغان، از روز شنبه 5 حمل (25 مارس) سال جديد آموزشی را با حضور در مکاتب (مدارس) آغاز می کنند. مراسم روز معارف، چهارشنبه 2 حمل با حضور مقامات دولتی و به صدا در آوردن زنگ يک مکتب در کابل، توسط وزير آموزش و پرورش افغانستان برگزار شد.

آنچه معارف افغانستان در چهار سال گذشته شاهد بوده، تنها افزايش ميزان دانش آموزان است.

دولتمردان افغانستان و سران کشورهای کمک کننده به افغانستان همواره بازگشت ميليون ها دانش آموز به مکتب را از عمده ترين دست آوردهای خود حساب می کنند.

در سال آموزشی جديد نيز ۹۰۰ هزار دانش آموز به تازگی ثبت نام کرده اند که با اين حساب به گفته صديق پتمن، معاون وزارت معارف، شمار دانش آموزان افغان به بيش از شش ميليون نفر رسيده است.

افغانها با استفاده از وضعيت و شرايط جديد، به شدت به آموزش روی آورده اند؛ مراکز و نهادهای آموزش خصوصی که در بيشتر مناطق افغانستان ايجاد شده و رنگ و رونق خوبی هم دارد نشان می دهد که افغانها با شتاب و تلاش زيادی می خواهند بياموزند.

'معارف بدون مکتب'

ولی اين دانش آموزان در چه وضعيتی بسر می برند و آيا امکانات لازم آموزشی در اختيار آنها قرار دارد؟

به بيان ديگر آيا دولت افغانستان توانسته نياز و تقاضای مردم در زمينه آموزش را پاسخ دهد؟

آنگونه که صديق پتمن، معاون وزارت معارف افغانستان می گويد هنوز برای بيش از ۵۰ درصد و در برخی ولايات برای حدود هشتاد درصد دانش آموزان، ابتدايی ترين امکانات و حتی ساختمان برای مکتب وجود ندارد.

در کنار اين، کمبود استاد و معلم مسلکی نيز از ديگر مشکلات اساسی در اين زمينه است.

چهل دانش آموز، يک معلم

دانش آموزان افغان در فضای باز درس می خوانند
هنوز برای بيش از ۵۰ درصد و در برخی ولايات برای حدود هشتاد درصد دانش آموزان، ابتدايی ترين امکانات و حتی ساختمان برای مکتب وجود ندارد
در حال حاضر برای ۶ ميليون و دوصد هزار دانش آموز، حدود صد و هشتاد هزار معلم وجود دارد؛ يعنی برای هر ۴۰ دانش آموز، يک معلم؛ که بيش از نيمی از اين معلمان نيز غير مسلکی هستند.

صديق پتمن، معاون وزارت معارف افغانستان می گويد در چهار سال گذشته، وزارت معارف به يک "وزارت کاريابی" تبديل شده و دولت کارمندانی را که از بخش های ديگر سبکدوش شده اند به عنوان معلم پذيرفته است.

آقای پتمن همچنين می گويد برخورد سياسی و ايدئولژيک مسئولان وزارت معارف در سالهای گذشته، آموزش و پرورش اين کشور را با چنان مشکلاتی مواجه کرده که حل آن به اين زودی ها ميسر نيست.

 به سادگی می توان پيش بينی کرد که بيش از ۵۰ درصد از ۹۰۰ هزار کودکی که امسال وارد مکتب شده اند و بايد سراسر سال آموزشی را در زير درختان، زير خيمه ها ، ساختمان های نيمه ويران و يا هم فضای کاملا باز می گذرانند و بيشتر آنها از همين آغاز با معلمان غير مسلکی که با شيوه های آموزش آشنا نيستند، در پايان سال چه چيزی خواهند آموخت
 
آقای پتمن می گويد در حاليکه در سالهای گذشته حتی در سالهای جنگ، سالانه هزاران معلم از نهادهای تربيه معلم افغانستان فارغ می شدند و دوره های آموزشی جداگانه را نيز فرا می گرفتند، ولی در چهار سال گذشته، اين رقم اندکی بيش از ۸۰۰ نفر بوده است.

کيفيت معارف

حقوق ماهيانه معلمان در افغانستان بين دو هزار تا سه هزار افغانی است، يعنی روزانه معادل ۲ دلار. در حاليکه يک کارگر عادی روزمزد در افغانستان حاضر نيست روزانه در بدل کمتر از ۱۸۰ افغانی (حدود ۴ دلار) کار کند.

اين مساله سبب شده است بيشتر معلمان دلسرد شده و شغل خود را ترک کنند.

در چهار سال گذشته در حاليکه مقامات دولت همواره به بهبود وضعيت معلمان وعده کرده اند اما عملا اقدامی در اين زمينه صورت نگرفته و معلمان همواره از وضعيت بد معيشتی شکايت می کنند.

وعده
دانش آموز افغان
 با وجود وعده های فراوانی که در مورد بهبود وضعيت زندگی و بلند بردن حقوق معلمان صورت گرفته، اقدامات عملی در اين راستا بسيار اندک بوده است
 
مسلما در چنين وضعيتی می توان حدس زد که کيفيت آموزش در افغانستان چگونه است؟

به سادگی می توان پيش بينی کرد که بيش از ۵۰ درصد از ۹۰۰ هزار کودکی که امسال وارد مکاتب شده اند و بايد سراسر سال آموزشی را در زير درختان، زير خيمه ها، ساختمان های نيمه ويران و يا هم فضای کاملا باز بگذرانند و بيشتر آنها از همين آغاز با معلمان غير مسلکی که با شيوه های جديد آموزش آشنا نيستند، در پايان سال چه چيزی خواهند آموخت.

باز هم وعده

دولت افغانستان، به ويژ مسئولان وزارت معارف خواستهای مشروع اين کودکان را بارها شنيده اند و در بسياری موارد از نزديک شاهد وضعيت رقت بار مکاتب هم بوده اند، ولی اين وزارت علی الرغم اين همه نياز، نتوانسته حتی ده درصد از بودجه انکشافی خود را مصرف کند.

امسال وزارت معارف افغانستان از ساختن مکاتب، برگزاری برنامه های آموزشی برای معلمان و بهبود وضعيت زندگی آنها سخن می گويد و از وعده هايی که در روز جشن معارف در افغانستان معمول است؛ اما سوال اين جاست که چنين وعده هايی تا چه حد عملی خواهد شد و آيا در سال آينده وضعيت دانش آموزان و معلمان بهتر خواهد بود؟


 
 
مطالب مرتبط
سايت های مرتبط
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران