BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 11:38 گرينويچ - چهارشنبه 28 مارس 2007 - 08 فروردین 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
قانون رسانه ها و همایش آزادی بیان در افغانستان
 

 
 
عکاس افغان
اکنون بسیاری از روزنامه نگاران افغان همانند پنج سال پیش نسبت به دولت خوش بین نیستند
نمایندگان شماری از رسانه های گروهی و نهادهای جامعه مدنی در کابل گرد هم آمده اند تا وضعیت کنونی رسانه های جمعی و نهادهای مدنی را بررسی کنند.

یکی از مباحث عمده در این همایش نگرانی از تغییر در قانون رسانه ها توسط پارلمان در هفته آینده و این احتمال است که ممکن است پارلمان محدودیت هایی را بر رسانه ها اعمال کند.

عدم مصونیت و امنیت روزنامه نگاران، وابستگی برخی از رسانه ها به امکانات مالی خارجی و احزاب و شخصیت های بانفوذ، عملکرد غیر حرفه ای برخی از رسانه ها و در نهایت دورنمای رسانه های جمعی و نهادهای جامعه مدنی در افغانستان از مسایلی است که در این همایش دو روزه مورد بحث قرار می گیرد.

هرچند بررسی وضعیت رسانه ها و نهادهای جامعه مدنی در شرایط کنونی رسما از اهداف این همایش اعلام شده اما به نظر می رسد آنچه شرکت کنندگان این همایش را گرد هم آورده نگرانی از تغییرات احتمالی در قانون رسانه ها در پارلمان افغانستان است.

سلب آزادی

عبدالحمید مبارز، روزنامه نگار افغان می گوید رشد نسبی رسانه ها در پنج سال گذشته ریشه در آزادی ها و سهولت هایی داشته که در قانون رسانه ها تضمین شده است.

آقای مبارز در عین حال می افزاید که دست اندرکاران رسانه ها از امکان سلب برخی از این آزادی ها نگرانند.

تحمیل نظر
مبارز
 تا جایی که من می دانم، در قانون جدید یک شورا پیشبینی شده که سه وزیر و شماری از اعضای پارلمان در آن عضویت دارند، اگر این شورا صلاحیت اجرایی داشته باشد، یقینا که نظریات خود را بر رسانه ها تحمیل خواهند کرد و این موضوع روی آزادی بیان تاثیر خواهد گذاشت
 
عبدالحمید مبارز

آقای مبارز می افزاید "تا جایی که من می دانم، در قانون جدید یک شورا پیش بینی شده که سه وزیر و شماری از اعضای پارلمان در آن عضویت دارند، اگر این شورا صلاحیت اجرایی داشته باشد، یقینا که نظریات خود را بر رسانه ها تحمیل خواهند کرد و این موضوع روی آزادی بیان تاثیر خواهد گذاشت."

دکتر یاسا، مسئول روزنامه های افغانستان و اوت لوک افغانستان مشکلات عدم مصونیت روزنامه نگاران را از دیگر چالش هایی می داند که روزنامه نگاران با آن مواجه هستند.

از جمله چالش های دیگری که در برابر رسانه های گروهی افغانستان وجود دارد، دکتر یاسا به "غیرحرفه ای بودن" شماری از روزنامه نگاران اشاره می کند.

حمایت از رسانه ها

با وجود مشکلاتی که روزنامه نگاران از آن سخن می گویند رشد کمی و کیفی رسانه ها از بارزترین مشخصات افغانستان در پنج سال گذشته بوده است و مقامات دولت افغانستان نیز همواره از آن به عنوان یک دستاورد یاد می کنند.

در مراسم گشایش همایش کابل نیز حامد کرزی، رییس جمهوری، در پیامی که توسط عبدالکریم خرم، وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان خوانده شد، بار دیگر بر حمایت دولت از رسانه ها تاکید
نهاد.
در این پیام آمده است "رشد کیفی و کمی رسانه ها از دستاوردهای نظامی کنونی است که دولت بر حمایت خود از این مسئله ادامه خواهد داد."

فشار دولت

اما در حال حاضر، برخی از روزنامه نگاران همانند پنج سال پیش نسبت به دولت افغانستان خوش بین نیستند.

فاضل سانچارکی، رییس اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان به مواردی اشاره می کند که به گفته او نشان می دهد دولت نسبت به وعده هایش در قبال آزادی بیان وفادار نیست.

آقای سانچارکی می گوید "از صدور اعلامیه امنیت گرفته و بیانات رییس جمهوری در ۲۸ اسد سال گذشته که رسانه ها را تهدید کرد که به این شکل نخواهد گذاشت، تا دست اندازی در قانون رسانه های همگانی و ایجاد تعدیلات بنیادی و اصلا تغییر ماهیت قانون رسانه ها از سوی یک گروه فشار از حکومت و افراد همدست آنان در داخل پارلمان، نشانگر تلاش هماهنگ نهادهای مختلف دولتی برای محدود کردن کار رسانه ها در افغانستان است."

محمد محقق
آقای محقق می گوید تعدیلاتی که در قانون رسانه ها رونما خواهد شد، به هیچ صورت آزادی رسانه ها را سلب نمی کند
یکی از اهداف این همایش دو روزه این است که کشورهای کمک کننده در جریان کارها و نگرانی های نهادهای مدنی و رسانه های جمعی قرار گیرند.

فرانسس ویندرل، نماینده ویژه اتحادیه اروپا در افغانستان در این همایش گفت که حفظ آزادی بیان و رسانه ها در افغانستان یک ضرورت است و باید از آن حمایت شود.

تنظیم کارها

در همین حال محمد محقق، رییس کمسیون فرهنگی پارلمان افغانستان با اشاره به نگرانی های نمایندگان رسانه گفت تعدیلاتی که در قانون رسانه ها رونما خواهد شد، به هیچ صورت آزادی رسانه ها را سلب نمی کند.

آقای محقق می گوید "قانون گذشته در بسیاری از عرصه ها راهنمایی نداشت، مثلا در مورد رسانه های صوتی و تصویری، تنها یک ماده داشت که آن هم می گفت شهروندان افغان، شرکت خصوصی و دولتی می توانند یک رسانه داشته باشند اما هیچ توضیحی داده نشده بود که این رسانه ها چه قانونمندی هایی داشته باشند. ما در تغییرات جدید، می خواهم کارها کمی بیشتر تنظیم شود."

قانون رسانه ها هفته آینده به پارلمان خواهد رفت و از این رو نمایندگان جامعه مدنی سعی دارند تا در این فاصله، بیشترین تلاش خود را برای حفظ آزادی های مدنی و آزادی رسانه ها به کار گیرند.

 
 
روزنامه های کابلرسانه ها
'روزنامه های کابل حرفی برای گفتن ندارند'
 
 
رسانه ها۵۰۰ رسانه
رسانه های افغانستان ۵ سال پس از توافقات بن
 
 
آرم سازمان گزارشگران بدون مرزنامه ای به کرزی
گزارشگران بدون مرز: 'آزادی رسانه ها نقض می شود'
 
 
هراتجامعه بسته رسانه ها
رسانه ها در هرات؛ ' والی عصبانی می شود'
 
 
روزنامه فروشی در کابلآزادی بيان
تعبير روزنامه نگاران افغان از آزادی بيان چيست؟
 
 
سيد مخدوم رهينرسانه
کميسيون نظارت بر رسانه های تصويری افغانستان شد
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران