BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 04:31 گرينويچ - پنج شنبه 17 مه 2007 - 27 اردیبهشت 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
روز جهانی ارتباطات و سرگذشت تلفن در افغانستان
 

 
 
تلفن
افغانستان، پس از ترکیه و هند، سومین میزبان تلفن در منطقه بود
بیست هفت ثور / اردیبهشت، برابر با هفده می میلادی، روز جهانی ارتباطات است.

سال ۱۸۶۵ در چنین روزی، بیش از بیست کشور جهان در پاریس اتحادیه بین المللی تلگراف را تاسیس کردند. از آن تاریخ نام این اتحادیه در حال تغییر بوده و در سال ۱۹۳۲ طبق پیمان کنفرانس مادرید، این اتحادیه به "اتحادیه جهانی ارتباطات راه دور" تغییر نام داد.

افغانستان نیز به همراه بیش از ۱۶۰ کشور دیگر، عضو اتحادیه جهانی ارتباطات راه دور است.

اولین تلفن

تلفن ۱۱۰ سال پیش وارد افغانستان شد. در سال ۱۲۷۷ خورشیدی (1908 میلادی)، اولین تلفن به صورت وارد افغانستان شد و تا زمان آغاز حکومت امان الله خان، تلفن دیگری وارد نشد.

در واقع، افغانستان، پس از ترکیه و هند، سومین میزبان تلفن در منطقه بود.

تلگراف، دومین پدیده ارتباطات مدرن بود که شش سال بعد، در سال 1914 میلادی وارد افغانستان شد.

در آغاز سلطنت امان الله خان یک دستگاه سوئیچ بورد باتری دار محلی، به ظرفیت ۲۵ خط در برج شمالی ارگ کابل نصب و راه اندازی شد و به فاصله کوتاهی پس از آن، ۵۰ خط دیگر هم در محل شاه دو شمشیره کابل راه اندازی شد.

تا پایان عصر امانی، بیش از ۲۰۰ خط تلفن در کابل فعال شد.

گسترش تلفن به ولایت ها

تلفن
افغانستان نیز به همراه بیش از ۱۶۰ کشور دیگر، عضو اتحادیه جهانی ارتباطات راه دور است
با شروع حکومت نادر شاه، ارتباط مخابراتی پایتخت با مراکز مهم ولایات (استانها) افغانستان بر قرار شد. در دوره ظاهر شاه هم، تلفن توسعه بیشتری در افغانستان یافت.

در سال ۱۳۲۸ خورشیدی، وزارت مخابرات افغانستان اقدام جدی را برای توسعه تلفن در کشور آغاز کرد و با شرکتهای بین المللی وارد مذاکره شد.

در همین سال بود که یک دستگاه ۱۳۰۰ خطی اتومات ریلی (رله) از شرکت بل (Bell) خریداری و در کابل نصب شد.

چندی بعد، دولت برنامهای انکشافی را در مورد تجارت و زراعت روی دست گرفت و برای پیشبرد این امور، به گسترش بیشتر شبکه ارتباطات تلفنی نیاز داشت.

برای این منظور، وزارت مخابرات در سال ۱۳۳۳ خورشیدی یک دستگاه ۵۰۰۰ خطی تلفن اتومات را از شرکت زیمنس آلمان خریداری کرد که این ایستگاه ۳ سال بعد در کابل فعال شد.

ارتباط خارجی

تا سال ۱۳۳۲ خورشیدی امکان ارتباط تلفنی با خارج از افغانستان به صورت تجاری امکان پذیر نبود، در این سال وزارت مخابرات تصمیم گرفت که دستگاه های بی سیمی را خریداری کند که هم به سیستم تلگراف مجهز باشد و هم به سیستم رادیو تلفنی؛ به همین منظور اولین بار یک ایستگاه فرستنده ۲۰ کیلو وات با تمام وسایل جانبی آن خریداری شد که توسط این دستگاه، برای اولین بار امکان تماس بین کابل و پاریس به وسیله تلفن بر قرار شد.

سوئیج بورد
در آغاز سلطنت امان الله خان یک دستگاه سوئیچ بورد باتری دار محلی، در ارگ کابل نصب شد
در عین زمان پاریس مخابره های افغانستان را به صورت ترانزیت با اکثر کشورهای اروپایی، آسیایی و آفریقایی بر قرار می کرد.

چندی بعد نیز وزارت مخابرات چند دستگاه مجهزتر از شرکتهای فلیپس و زیمنس خریداری کرد که این ایستگاه ها به راحتی توانست به صورت مستقیم ارتباط افغانستان را با کشورهای انگلستان، هند، شوروی، ایران و پاکستان بر قرار کند.

گام بعدی توسعه ارتباطات راه دور، ارسال عکس بود که این تکنولوژی مدتی بعد از اختراع، به افغانستان راه یافت.

وزارت مخابرات برای همین منظور چهار دستگاه تله فتو از کشور شوروی خریداری کرد و وسیله آنها، تصاویر را از کابل به تمام نقاط جهان ارسال می کرد.

با توسعه تجارت و توسعه شهری، نیاز دیگر ولایات به تلفن بیشتر شد. در سال ۱۳۳۶ خورشیدی، یک دستگاه ۱۵۰۰ خطی اتومات از کشور چکسلواکی خریداری شد و چهار سال بعد در قندهار راه اندازی شد. تا پیش از آن فقط ۴۵۰ خط تلفن در این شهر وجود داشت.

مدتی بعد دو دستگاه ۱۵۰۰ خطی دیگر هم خریداری و در شهرهای هرات و مزار شریف نصب و راه اندازی شد.

در سال ۱۳۴۳، پروژه تلفن در افغانستان پیشرفت چشمگیری داشت بطوری که فقط در ایستگاه شیرشاه کابل، ۳۰۰۰ خط، در ایستگاه میدان شهاب الدین ۳۰۰۰ خط و تا پایان سال ۱۳۴۵ بیش از ده هزار خط تلفن اتومات در کابل فعال بود.

رشد تجارت و اقتصاد باعث توسعه تلفن در افغانستان شد به گونه ای که تا پایان حکومت داوود خان، در اکثر نقاط افغانستان تماس تلفنی امکان پذیر بود.

افول

موبایل
بعد از طالبان، ارتباطات به طور چشمگیری در افغانستان توسعه یافت
با وقوع کودتای کمونیستی هفت ثور و پس از آن ورود نیروهای شوروی به افغانستان، به مدت دو دهه، تلفن و ارتباطات در افغانستان، نه تنها گسترش نیافت، بلکه با آغاز جنک بین نیروهای شوروی و مجاهدان افغان، شبکه های ارتباطی تلفن به شدت آسیب دید و سیمهای تلفن بین راهی از بین رفت.

در ابتدای جنگ، تنها جایی که کمتر در تیررس حملات قرار داشت، شهر کابل بود که همچنان ارتباطات تلفنی و مخابراتی در آن فعال بود.

اما با ورود مجاهدین و آغاز جنکهای داخلی، شبکه های مخابراتی این شهر نیز هدف حمله و تاراج قرار گرفت و ساختار زیر بنایی مخابرات افغانستان فرو پاشید.

در اواخر دوره طالبان، فعالیتهایی برای گسترش تلفن دیجیتال در برخی شهرها، از جمله قندهار، کابل و هرات آغاز شد.

در این دوره همچنین تلفنهای ماهواره ای ثریا وارد افغانستان شد که بیشتر توسط رهبران طالبان و تاجران مورد استفاده قرار می گرفت.

جهش ارتباطات

اکنون، حدود شش سال از تحولات بعد از طالبان در افغانستان می گذرد و ارتباطات و مخابرات نیز، همانند بسیاری از عرصه ها، در این دوره جهش قابل توجهی داشته است.

اندکی بعد از سقوط طالبان، افغان بیسیم، نخستین شرکت تلفن همراه در افغانستان شروع به کار کرد و با توجه به بازار بکر پیش رو، به سرعت در میان مردم گسترش یافت.

یک سال بعد از آن، یک شرکت چند ملیتی دیگر به نام روشن نیز اجازه فعالیت یافت تا جایی که اکنون، سه شرکت تلفن همراه (افغان بیسیم، روشن و اریبا) درحال فعالیت هستند و به چند شرکت دیگر، از جمله اتصالات که یک شرکت اماراتی است، اجازه فعالیت داده شده است.

تلفن دیجیتال بی سیم نیز، پدیده جدیدی است توزیع آن از نزدیک به سه سال پیش در افغانستان شروع شده و به سرعت در شهرهای و حتی ولسوالی ها درحال گسترش است.


 
 
طالباناز عاشقانه تا خبری
استفاده طالبان از اس ام اس برای خبررسانی
 
 
کافه اينترنت در کابلاينترنت در کابل
چت راهی ديگر برای گفتگو ميان نوجوانها
 
 
 شرکت موبايل اريبا، در نه کشور فعاليت داردموبايل و رقابت
شرکت موبايل اريبا در افغانستان آغاز به کار کرد
 
 
تلفن همراهارتباطات
جايگاه تلفن همراه در زندگی روزمره افغانها
 
 
تلفنارتباطات
گسترش تلفن ديجيتال بی سيم در افغانستان
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران