BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 14:32 گرينويچ - سه شنبه 24 ژوئيه 2007 - 02 مرداد 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
افغانستان آخرین پادشاهش را به خاک سپرد
 
محمد ظاهر
ظاهر شاه در سن نود و دو سالگی درگذشت
پیکر پادشاه پیشین افغانستان، با حضور مقامات افغان و مهمانان بلند پایه خارجی، تحت تدابیر گسترده امنیتی در کابل به خاک سپرده شد.

ظاهرشاه، روز دوشنبه اول اسد (مرداد) در سن نود و دو سالگی، در "حرمسرای ارگ کابل" درگذشت.

مراسم خاکسپاری شاه سابق افغانستان، حدود ساعت سه و نیم بعد از ظهر به وقت محلی با حضور حامد کرزی رئیس جمهور، اعضای دولت و نمایندگان پارلمان افغانستان، و شماری از مقامات خارجی برگزار شد.

تابوت ظاهرشاه که در پرچم کشورش پیچیده شده بود، ابتدا در محوطه ارگ ریاست جمهوری، جایگاهی که ظاهر شاه چهل سال در آن حکومت کرده بود و در پنج سال گذشته در آن اقامت داشت، گذاشته شده و مراسم رسمی ادای احترام برگزار شد.

نماز جنازه شاه فقید افغانستان به امامت نعمت الله شهرانی، وزیر حج و اوقاف افغانستان برگزار شد.

سپس، جسد وی برای دفن به "تپه مرنجان" در داخل شهر منتقل شد و در کنار پدرش محمد نادر شاه و همسرش ملکه حمیرا به خاک سپرد شد.

پیش از خاکسپاری، بیست و یک گلوله توپ به احترام شاه سابق شلیک شد.

حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان، زلمی رسول مشاور امنیت ملی رئیس جمهور و شماری از اعضای خانواده ظاهر شاه، تابوت او را به خاک گذاشتند.

مقامات افغان گفته اند که در مراسم خاکسپاری شاه سابق، دیوید میلیبند وزیر خارجه بریتانیا، شوکت عزیزنخست وزیر پاکستان، آفتاب احمد خان شیرپاو وزیر داخله، خورشید محمود قصوری وزیر خارجه و اکرم خان درانی وزیر اطلاع رسانی پاکستان، کریم آقا خان رهبر اسماعیلیه جهان، معاون پارلمان و یک تن از وزیران کابینه هند، دو تن از اعضای پارلمان تاجیکستان و مقاماتی از جاپان (ژاپن)، کانادا و ایتالیا، شرکت کردند. از جانب ایران نیز، محمدرضا بهرامی سفیر این کشور در کابل، در مراسم شرکت داشت.

واکنشها

چهره 'مهم'
بوش
 من و لورا از در گذشت محمد ظاهر شاه سابق افغانستان غمگین هستیم. ظاهر شاه از چهره های مهم تاریخ افغانستان است که برای پیشرفت و تغییر سیاسی این کشور تلاش زیادی کرد
 
جورج بوش رئیس جمهور آمریکا
دولت افغانستان به مناسبت درگذشت شاه سابق این کشور که بر اساس قانون اساسی، "بابای ملت" خوانده می شد، سه روز عزای عمومی و دو روز تعطیلی اعلام کرده است.

به گزارش برخی خبرگزاریها، دولت هند نیز به این مناسبت یک روز عزای عمومی اعلام کرده است.

دولت هند که می گوید "ظاهرشاه دوست دولت و مردم هند بود"، اعلام کرده که روز سه شنبه، پرچمهای این کشور در دهلی و نمایندگی های سیاسی هند در سراسر جهان، نیمه افراشته خواهد بود.

پیامهای همدردی از سوی رهبران کشورهای مختلف جهان خطاب به دولت و مردم افغانستان منتشر شده است.

تلویزیون دولتی افغانستان، پیامهای تسلیت جورج بوش رئیس جمهور آمریکا، همسرش لورا بوش، الیزابت دوم ملکه و گوردن براون نخست وزیر بریتانیا، دفتر سازمان ملل متحد و فرماندهی نیروهای بین المللی تحت فرمان ناتو را پخش کرده است.

خاطره
ظاهرشاه در کنار ملکه الیزابت در سال 1971 میلادی
 خاطره خوش سفر اعلیحضرت ظاهر شاه به بریتانیا در سال 1971 را به یاد می آورم ... درگذشت او را ضایعه بزرگی برای مردم افغانستان می دانم
 
ملکه الیزابت دوم
رئیس جمهور آمریکا در پیامش به این مناسبت نوشته است " من و لورا از در گذشت محمد ظاهر شاه سابق افغانستان غمگین هستیم. ظاهر شاه از چهره های مهم تاریخ افغانستان است که برای پیشرفت و تغییر سیاسی این کشور تلاش زیادی کرد".

الیزابت دوم ملکه بریتانیا در پیام خود به دولت و مردم افغانستان گفته است که "خاطره خوش سفر اعلیحضرت ظاهر شاه به بریتانیا در سال 1971" را به یاد می آورد و درگذشت او را، "ضایعه بزرگی برای مردم افغانستان" می داند.

گوردون براون نخست وزیر بریتانیا نیز گفته است ظاهر شاه "نقش مهم و ارزنده ای در تامین وحدت مردم افغانستان و بازگشت ارزشهای دموکراتیک به این کشور" داشت.

وحدت و دموکراسی
براون
 ظاهر شاه نقش مهم و ارزنده ای در تامین وحدت مردم افغانستان و بازگشت ارزشهای دموکراتیک به این کشور داشت
 
گوردن براون نخست وزیر بریتانیا
دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل نیز، با تسلیت درگذشت شاه سابق افغانستان، گفته است که دوره سلطنت او، "دوره صلح و آرامش" در افغانستان بود.

تام کونیگز، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان در پیام خود به این مناسبت گفته است: "ظاهر شاه سرپرستی آرامترین و مرفه ترین دوره تاریخ معاصر افغانستان را به عهده داشت و درتمام طول حیات، به شمول دهه های ناآرام افغانستان، مساعی خود را برای اتحاد مردم این سرزمین به خرج داده بود".

فرماندهی نیروهای ناتو در افغانستان هم درگذشت شاه سابق را به مردم افغانستان تسلیت گفته و با انتشار یک نامه خبری گفته است "سربازان سی وهفت کشور عضو آیساف، در سوگ مردم افغانستان برای از دست دادن پدر ملت، شریکند".

ژنرال دان مک نیل فرمانده آمریکایی نیروهای ناتو در افغانستان، در تماس تلفنی با حامد کرزی رئیس جمهور این کشور، "فقدان بزرگ" درگذشت شاه سابق افغانستان را تسلیت گفته است.

آرامش
تام کونیگز
 ظاهر شاه سرپرستی آرامترین و مرفه ترین دوره تاریخ معاصر افغانستان را به عهده داشت و درتمام طول حیات، به شمول دهه های ناآرام افغانستان، مساعی خود را برای اتحاد مردم این سرزمین به خرج داده بود
 
نماینده دبیرکل سازمان ملل
بر اساس نامه خبری منتشر شده از سوی آیساف، ژنرال مک نیل گفته است: "ظاهر شاه یک مرد دوست داشتنی و نماد وحدت ملی بود".

محمد ظاهر پادشاه سابق افغانستان، در پی یک بیماری طولانی در سن نود و دو سالگی در کابل در گذشت.

حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان، روز دوشنبه اول اسد (مرداد) در یک نشست خبری ضمن تائید خبر درگذشت ظاهرشاه ، از او به عنوان "سمبل وحدت ملی" یاد کرد و گفت "شاه سابق در تمام زندگی اش برای پیشرفت و صلح در افغانستان تلاش کرد".

رئیس جمهور افغانستان گفت که ظاهر شاه، در ساعت پنج و چهل و پنج دقیقه صبح روز دوشنبه (به وقت محلی) درگذشت.

آقای کرزی در این کنفرانس خبری از تمام رسانه های شنیداری و دیداری داخلی خواست در جریان سه روز عزای عمومی، از پخش موسیقی خودداری کنند.

چهار دهه سلطنت، سه دهه تبعید

ظاهر شاه
ظاهر شاه به مدت چهل سال پادشاه افغانستان بود
محمد ظاهر، به مدت چهل سال، (1933 تا 1973) پادشاه افغانستان بود. در سال 1973 زمانی که ظاهر شاه در ایتالیا به سر می برد، پسر عمویش سردار داوود خان با کودتای سفید، او را از سلطنت برکنار کرد و نوع حکومت افغانستان را به جمهوری تغییر داد.

ظاهر شاه برکناری از سلطنت را پذیرفت و سرانجام در سال 2002، پس از نزدیک به سه دهه دوری از کشورش، با پشتیبانی از دولت جدید تحت حمایت غرب در کابل، به افغانستان بازگشت و گفت که قصد اعاده سلطنت را ندارد.

قانون اساسی جدید افغانستان، به ظاهر شاه لقب افتخاری بابای ملت را اعطا کرد.

او همچنین اجازه یافت در حرمسرای سابقش در ارگ ریاست جمهوری افغانستان اقامت کند و در مراسم و تشریفات رسمی دولت، حضوری نمادین داشته باشد.


 
 
ظاهر شاهسفر ۲۹ ساله
زندگی و فعالیت سیاسی ظاهر شاه در تبعید
 
 
 ظاهرشاهویدیو
نگاهی به زندگی ظاهرشاه
 
 
ظاهر شاهسلطنت چهل ساله
عکسهایی از شاه سابق افغانستان
 
 
ظاهر شاه'المتوکل علی الله'
هفت دهه حضور سياسی پيدا و پنهان ظاهر شاه
 
 
محمد ظاهر شاه، پادشاه سابق افغانستان آخرين پادشاه
گفتگوی اختصاصی با محمد ظاهر شاه، آخرين شاه افغانستان
 
 
مطالب مرتبط
شاه سابق افغانستان: متفق باشید
21 مارس، 2007 | افغانستان
پيام تسليت ظاهرشاه به رهبر ايران
30 دسامبر، 2003 | افغانستان
بازگشت محمد ظاهر شاه به کاخ سابقش
گرينويچ 04/08/2002 | صفحه نخست
مصطفی ظاهر: نظام شاهی احيا نمی شود
گرينويچ 30/10/2001 | صفحه نخست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران